1.12.2022 21:50:00

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Camileri, kervansarayları, köprüleri ve tarihi çarşıları ile görenleri kendine hayran bırakan, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarına sahip olan Edirne, müthiş çevrelenmiş konumuyla hem kültürel hem tarihi açıdan bir medeniyetler merkezidir. Doğal atmosferi, tarihi güzellikleri ve gezilecek yerleri ile gezginlerin ilgisini çeken bu önemli şehir yaklaşık bir asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na da başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda dünya mimari tarihine imzasını atmış Mimar Sinan’ın ustalık eserini de barındıran bu şehrin mutlaka gezilmesi gereken yerlerini bu yazımızda sizler için derledik.

Selimiye Camii

Selimiye Camii

2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen bu camiden Mimar Sinan “ustalık eserim” olarak bahsetmiştir. Selimiye Camii, Edirne’nin her yerinden tüm görkemi ile gözükebilen dört zarif minare ve muhteşem bir kubbeye sahiptir. Cami kubbesinin bu denli büyük olabilmesi için Mimar Sinan’ın 13 bilinmeyenli bir formül uyguladığı ve bu matematiğin dört işleminden farklı bir işlemle yapıldığı tahmin edilmektedir. Caminin ihtişamlı mimarisi, iç süslemeleriyle de tamamlanmakta, minber ve mihrabı ile mermer işçiliğinin şaheserleri arasında gösterilmektedir. Bu eşsiz eserin anlatılacak pek çok noktası bulunduğundan mutlaka bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz.

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Kesme taştan yapılmış bu köprü, Bulgaristan’dan başlayıp Ege Denizi’ne dökülen Meriç Nehri üzerine kurulmuş müthiş bir eserdir. Kemerleri, motifleri ve kitabesinin bulunduğu tarih köşk kubbesi içine yapılan resimler ile Osmanlı'nın derin izlerini taşımaktadır. Köprünün yakınında ve nehir kenarlarında pek çok kafe bulunmaktadır. Mola verebilir, kahvaltı yapabilirsiniz. Merkezden ayrıldıktan sonra mutlaka rotanıza Meriç Köprüsü’nü ekleyin!

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu

Türkiye’de sinagogların pek yaygın olmadığını göz önünde bulundursak, Edirne Büyük Sinagogu Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise en büyük üçüncü sinagogu olma özelliğini taşımasıyla son derece önemlidir. Muhteşem mimarisi ile kesinlikle gezilmeye değer olan sinagog, Selimiye Cami’sine 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Pazartesi günleri kapalıdır ve girişi ücretsizdir. Bizce uğramadan geçmeyin.

Sveti Georgi Bulgar Kilisesi

Sveti Georgi

Edirne’de Bulgarların yaşadığı dönemde 1880 yılında Vali Rauf Paşa tarafından yaptırılan kilise, Sultan Abdülhamid’in izniyle inşa edilmiştir. Selimiye Cami’sine 950 metre mesafede bulunmaktadır. İbadete açıktır ve Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Halk arasında ise Bulgar kilisesi olarak bilinen Sveti Georgi Kilisesi sabah 10.00 itibariyle ziyarete açılıyor.

Edirne Kent Müzesi

Kronolojik bir şekilde Edirne’nin ilk çağlardan itibaren Cumhuriyet’in kurulduğu döneme kadar yaşanan olayların anlatıldığı müzenin ilk katında Edirne hakkında genel bilgilere, 2. katında ise tarihi gelişimine, 3. katında da kültürel açıdan sanatsal betimlemelere erişiyorsunuz. Cüzi bir miktar ödeyerek (normal giriş 5 Türk lirası, öğrenci girişi 3 Türk lirası) bu müzeyi es geçmemenizi tavsiye ederiz.

Gala Gölü Milli Parkı

Gala Gölü Milli Parkı

Edirne’nin Enez ve İpsala ilçeleri arasında yer alan Gala Gölü Milli Parkı, Küçük Gala ve Pamuklu göllerini içinde barındırmaktadır. Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olarak kabul edilmesiyle birlikte en büyük ikinci kuş cenneti olarak nitelendirilmektedir. Zira 46’sı yerli, 117’si göçmen 163 kuş türü bulunmaktadır. En uygun zamanları ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Doğa sporlarına uygun bir şekilde doğal hayata engel olmadan yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ve manzarayı doya doya seyredebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarının sık sık kuş gözlemciliği yaptığı bu parkta sizler piknik yapabilirsiniz. Mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

II. Beyazıt Camii ve Külliyesi

II. Beyazıt Camii ve Külliyesi

Tunca Nehri kıyısındaki II. Beyazıt Külliyesi; cami imaret, erzak depoları, darüşşifa, mutfak ve hamam yapılarından oluşmaktadır. Batısında Darüşşifa ve Tıp Medresesi yer almaktadır. Trakya Üniversitesi Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, son yıllarda ilgi çeken müzelerden biri haline gelmiştir. Uluslararası ödüller alan müze, yurt içi ve yurt dışında adını oldukça duyurmuştur. Osmanlı darüşşifasını günümüzde gerçek manada yaşatan tek müzedir. Merkeze olan yakınlığıyla gezi rotasına eklemekte fayda var.

Edirne’nin Plajları

Edirne Plajları

Edirne aynı zamanda plajları ile de bilinen ve yaz turizminde tercih edilmeye başlanmış bir bölgedir. Enez Sahili, Yayla Sahili, Erikli Plajı, İbrice Koyu bu güzel plajlar arasında yer almaktadır. Saros Körfezi’nin en özel noktalarında denize girerek keyifli vakitler geçirmek size gerçekten epey iyi gelecek! Şimdiden keyifli ve güzel tatiller dileriz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5683
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.