9.01.2023 10:05:00

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Balıkesir’in en çok turist çeken ilçelerinden olan Edremit adeta mavi ve yeşilin buluştuğu, doğası ile birlikte dört mevsim boyunca gezip görebileceğiniz bir yer olarak yerli yabancı misafirlerin gözde tatil rotalarından olmuştur.

KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI

Ülkemizin adeta akciğerleri olarak bilinen Kaz Dağları, bir kısmı Balıkesir ilini kaplamaktadır. 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Harika bir doğa harikası olan Kaz Dağları Milli parkında, yürüyüşe çıkabilir ve doğa yürüyüşünü çok farklı bir şekilde tadabilirsiniz. Ortalama olarak 800 bitki türüne ev sahipliği yapan bir bitki florasına sahip olan Kaz Dağları, Alp dağlarından sonra dünyanın en temiz oksijenine sahip olması ile ünlüdür. Yüksek kesimlerinde sadece Kaz Dağlarında yetişen Göknar ağaçları ile çevrilidir. Bir çok yaban hayvanını doğa yürüyüşü yaparken görebileceğiniz Kaz Dağları, Edremit’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

HASANBOĞULDU VE SÜTÜVEN ŞELALESİ

HASANBOĞULDU VE SÜTÜVEN ŞELALESİ

Hasanboğuldu ve Sütüven şelalesi muhteşem doğası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Rakım olarak 798 metre yüksekte bulunan Şelale aktığı sular ile Hasanboğuldu Göletini oluşturmuştur. Zeytin ağaçlarının içerisinde bulunup muhteşem bir görüntü ve atmosfer sunmaktadır. Fotoğraf çekmek için oldukça müsait olan şelalede, Piknik alanları ve kafelerin de mevcut olduğu bu doğa harikası yer. Gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

DARIDERE TABİAT PARKI

Kaz dağları’nın eteklerinde yer alan bir yer olan Darıdere Tabiat Parkı, 10 hektar alandan oluşmaktadır ve içinde Meşe, Karaçam, Kestane, Kızılçam ağaçlarıyla çevrili olup, yeşilin her tonuna hakim bir yer olarak biliniyor. Park yüzlerce bitki çeşidine ve başta çakal, karaca, şahin ve atmaca olmak ile birlikte bir çok yırtıcı ve yabani hayvana rastlamak mümkündür.

DERMAN KAPLICALARI

Edremit ilçesi, termal kaplıcaları bakımından oldukça zengin bir alandır. Kaplıca suları bir çok hastalıklara şifa olabildiği bilinmektedir. Özel banyo, tedavi havuzu gibi bir çok farklı odalarda bulunmaktadır. Sağlık açısından iyi bir tercih olabilir.

EDREMİT KÖRFEZİ

Anadolu’nun Ege Deniz’ndeki en kuzey körfezi olma özelliğini sahip olan Edremit Körfezi, Kaz dağları, ve Madra arasında uzanmaktadır. Tarihi olarak oldukça önemli olan bölge, özellikle Zeytinyağı ve Papalina avcılığı ile ünlüdür. Kaz dağlarının muhteşem manzarasını arkasına alan Edremit Körfezi eşsiz bir güzelliğe ve görüntüye sahiptir. Denizi oldukça soğuk olan Körfezin, yaz aylarının bunaltıcı havasından kurtulup serinlemek için harika bir seçenek olarak gözümüze çarpıyor. Sakinlik, huzur ve kafa dinlemek için burayı tercih edebilirsiniz

ALTINOLUK

Zeytin ağaçları ile kaplı olan ve Ege denizine kıyısı olan Altınoluk, tarihi ve doğal güzellikleriyle oldukça ilgi çekicidir. Kuzeyinde Kaz Dağlarının olduğu Güneyinde ise Edremit körfezine komşu olan Edremit ilçesinin bir mahallesi olan Altınoluk, doğa yürüyüşleri için çok ideal bir yerdir. Altınolukta neredeyse milyonlarca zeytin ağacı bulunmaktadır. Altınoluk’ta üretilen zeytinyağlarının dünyanın en kaliteli zeytinyağı olarak gösterilmektedir. Denizinde tekne turları da düzenlenen bu Beldeyi görmenizi tavsiye ederiz

ANTANDROS ANTİK KENTİ

Antandros Antik Kenti ya da Antandros Açıkhava Müzesi olarak bilinen, antik kent bazı tarihçilere göre tarihi Truva Savaşının öncesine dayanan, Troas ile Mysia arasında uzanan yolu kontrol eden büyük öneme sahip olan bir Troas kentidir. M.Ö 10.yüzyıla kadar dayandığını düşündükleri antik kent, 2000 yılından itibaren kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı çalışmalarından çıkan bir çok tarihi eser müzede sergilenmektedir.

ŞAHİNDERE KANYONU

Kaz Dağları’ndan Edremit Körfezine kadar uzanan Şahindere Kanyonu 26 km uzunluğuna ve 600-700 metre yüksekliğine sahiptir. Kaz Dağlarının en özel yerlerinden biri olan bu şelale mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Çam ve kekik kokularının Edremit Körfezinin iyot kokularıyla birleştiği bu kanyonda bir çok farklı bitki türü ve yabani hayvana rastlamakta mümkün

AKÇAY

AKÇAY

Edremit ilçesine 8 km mesafade bulunan Akçay, Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Kaz dağlarının eteklerine kurulu olan oksijen deposu, kaynak suları ve buz gibi denizi ile yerli turistlerin ilgi odağı olan bu belde, Edremit’e geldiğiniz de özellikle yaz aylarında mutlaka uğramanız gereken bir yer olarak gözümüze çarpıyor.

GÜRE KAPLICALARI

Edremit ilçesine geldiğiniz de termal kaplıcalar, termal sular yönünden oldukça zengin bir yöre olduğunu söylemiştik. En önemli kaplıcalarından bir diğeri ise Güre Kaplıcasıdır. Radyoaktif özellikleriyle tanınan güre kaplıcalarının suyu, bir çok hastalığın iyileşme sürecine katkıda bulunuyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 763
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.