22.03.2023 19:50:00

Efes Antik Kenti: İzmir

Efes Antik Kenti: İzmir

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kuruluşu MÖ 6,000’li yıllara uzanan antik şehirde yapılan kazılarda Cilalı Taş Devri izlerine rastlanıyor.

Antik Çağ’da Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada yer alan antik kent, liman kenti kimliği, politik ve ticari gelişmelerle birlikte Roma Devleti’nin Asya eyaletinin başkentine dönüşmüş. Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olmasının kentin daha çok ziyaretçi çekmesinde etkisi bulunuyor.

Her yıl ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar 100 yılı aşkın süredir devam ediyor.

Her biri mimari şaheser olan Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri Efes’te görmek mümkün.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 1994 yılında, asıl listeye ise 2015’te giren Efes Antik Kenti’nin, UNESCO süreci ile birlikte daha fazla ziyaretçinin seyahat planına gireceği düşünülüyor.

Efes Antik Kenti nerede?

Efes Antik Kenti, İzmir’in güneyinde Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Antik şehir, İzmir’den 83, Selçuk’tan 3,5, Kuşadası’ndan 19, İstanbul’dan 552, Ankara’dan ise 628 km uzaklıkta. Efes’e en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. En yakın tren istasyonu ise Selçuk’ta. Efes’e nasıl gidilir yazısı için tıklayın.

Efes giriş ücreti ne kadar?

Efes giriş ücreti 30 TL. Antik kent, bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebiliyor. 1 yıl boyunca geçerliliği bulunan Müzekart 40, Müzekart+ ise 50 TL.

Efes ziyaret saatleri

Yılın 365 günü açık olan Efes Antik Kenti ziyaret saatleri, Nisan-Ekim döneminde 08.00-19.00, Kasım-Mart döneminde ise 08.00-17.00 olarak düzenlenmiş.

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Efes Antik Kenti, zamanda yolculuk yapmak isteyenler için oldukça etkileyici bir yer. Şirince Köyü, Meryemana Evi, Kuşadası, Çamlık Tren Müzesi gibi gezilecek yerlere de yakın olan antik kent, bu noktalarla birleştirilerek planlanabilir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 767
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.