26.10.2022 22:50:00

Efteni Gölü

Efteni Gölü

EFTENİ GÖLÜ ve GÜZELDERE ŞELALESİ

 

Batı Karadeniz bölgesinde gezilebilecek göl sayısı çok fazla olsa da bu göllerden en özel olanlarından biri de Düzce’nin Aydınpınar köyü ile Gölyaka köyü arasında bulunan Efteni Gölü’dür. Yeni bir keşif turu yapmak isterseniz Efteni Gölü ve çevresindeki şelaleleri gezebilirsiniz.

 

EFTENİ GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?

 

Efteni Gölü, İstanbul-Ankara otobanına oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. İstanbul yönünden gelirken Gölyaka, Ankara yönünden gelirken de Düzce gişelerinden çıkarak 20 dakika içerisinde göle ulaşabiliyorsunuz. 

 

 

EFTENİ GÖLÜ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

 

EFTENİ GÖLÜ

 

Bildiğimiz göllerin birçoğunun aksine kendine özel sazlık türü ve yıl içerisinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapması onu daha da özel yapıyor. Mevsimsel olarak su yüksekliği değişen gölün büyük bir kısmı sazlık alanlarla kaplı. Kendine özgü su altı yaşamı olan göl özellikle gün batımı saatlerinde harika bir görsel şölene dönüşüyor.

 

 

İklimsel değikilikler, yanlış sulama ile kuruma tehlikesi geçiren göl bugün insan eli değmesinden sonra 16 kat küçülmüş. Bölgedeki kuş popülasyonu da avcılık sebebiyle her geçen yıl azalmış. Şu an yaban hayatı koruma bölgesi olan göl ve çevresinde av yasağı bulunuyor. Her geçen gün yok olan yerlerimizden biri olan bu güzelliği de mutlaka görmelisiniz.

 

 

Gölün çevresini ve sulak alanını izleyebileceğiniz kısım ise gölün güneyinde bulunuyor. Bu kısım girişi ücretsiz olup içerisinde kafeterya hizmeti verilmekte. Göl ve çevresini yukarıdan görebileceğiniz bir de gözetleme kulesi bulunuyor. İşletme içerisinde satın alabileceğiniz bazı yöresel ürünlerde bulunmakta.

 

 

AYDINPINAR ŞELALESİ

 

Aydınpınar şelalesi Düzce şehir merkezine 25, Efteni Gölüne 15 dakika mesafede yer alıyor. Tabiat parkı giriş ücreti şahış için 6 araç ile giriş için 18 liradır. Kendine ait otoparkı da bulunmaktadır. Park alanından sonra tabelaları takip ederek yukarı doğru devam eden parkuru yürümeniz gerekmektedir. Yaklaşık 15 dakika kadar yürüyüşün ardından şelalenin bulunduğu bölgeye ulaşmış olacaksınız. 

 

 

Şelaleye giden yol üzerinde kayalar ile akarsu arasındaki ahşap korkulukların eşliğinde loş bir patika yürüyorsunuz. Şelale ve ormanın nemini hemen hissedebiliyorsunuz. Şelaleye ulaşmadan önce bir tane de su üzerine doğru inen seyir balkonu yer alıyor. Buradan yaklaşık 2 dakika mesafede de şelalenin kendisi yer alıyor. Şelale yaklaşık 8 metre yükseklikten dökülüyor. Genel olarak yeşil akan derenin suyu yağış sonrasında bulanabiliyor. Şelale gezisi dışında giriş bölgesi de mesire alanı olarak kullanılabiliyor. 

 

 

GÜZELDERE ŞELALESİ

 

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Düzce’nin en sevilen şelalelerinden biri olarak anılıyor. Şehir merkezine 45, Efteni Gölüne ise 25 dakika mesafede bulunuyor. Şelalenin giriş ücreti şahıs 6, araç ise 18 lira. Efteni gölünü geçtikten sonra bir süre tırmanacağınız bir yoldan geçiyorsunuz. Ardından giriş kısmına ulaşıyorsunuz.

 

 

 Güzeldere Şelalesi içerisinde hem mesire alanı gezisi hem şelale gezisi yapabiliyorsunuz. Geniş giriş bölgesinden sonraki alanda birçok oturma alanı bulunuyor. En güzel gezi zamanı sonbahar olan şelaleyi görmek için ise alanın en sonundaki merdivenleri takip edip bir süre aşağı inmeniz gerekiyor. Epey bir merdiven indikten sonra şelaleyi görebileceğiniz en alt seviyeye ulaşmış oluyorsunuz. Tabi inene kadar birçok açıdan şelaleyi de görebiliyorsunuz.


 

EFTENİ BÖLGESİNDEKİ İMKANLAR

 

Efteni bölgesinde konaklama ve yemek için seçenekler oldukça kısıtlı. Konaklama için genel olarak şehir merkezindeki seçenekler değerlendiriliyor olsa da göle 10 dakika mesafede yöresel yemek olarak önereceğimiz alabalık tesisi olan Kaplanoğlu Alabalık aynı zamanda konaklama hizmeti de veriyor. İçerisinde bungalovlar bulunan yer orta kalitede konaklama iyi kalitede alabalık hizmeti sunmakta.

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8888
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.