15.03.2022 17:00:00

Eğirdir Gölü Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü Gezilecek Yerler - Eğirdir Gölü Nerede

EĞİRDİR

 

Eğirdir bölgesi ülkemizin göller yöresi olarak bilinen Isparta - Burdur bölgesindeki göllerden biridir. Aynı zamanda bölgenin en büyük göllerinden biri olan Eğirdir Gölü kuruma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bölgede yanlış sulama politikaları sebebiyle gözler önünde göl yok olmaktadır. 

 

 

EĞİRDİR NASIL BİR YER?

 

Eğirdir, Isparta’nın en meşhur ilçelerinden biridir. İlçe oldukça geniş bir alana yayılmış olan Eğirdir gölünün kenarında kurulmuştur. Oldukça yüksek dağlarla çevrili olan şehirde kışlar oldukça sert geçer ve yaz geceleri de oldukça serindir. Genel olarak turistik bir bölgedir. Göl kenarındaki işletmeler ve suyun içerisindeki yarımada bölgesi huzurlu bir deneyim sunar. Nüfusu da oldukça az olan şehirde yaz dönemi yoğunluk artmaktadır.

 

 

EĞİRDİR’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER?

 

YEŞİLADA

 

Eğirdir'in popüler noktası Yeşilada’dır. Önceleri suyun içerisinde bir ada parçası iken bugün doldurma ile karaya bağlanmıştır. Yeşilada tıpkı İstanbul adaları gibi tarihi evleri olan özel bir nokta olarak uzun yıllar geçirmiş. Ada içerisinde restoranlar, konaklama noktaları ve bir de tarihi kilise bulunmaktadır. Güzel bir yürüyüş noktası olan adanın çevresinde yaklaşık 1 saat içinde tur atıp merkeze dönebilirsiniz.

 

 

AKPINAR TEPESİ

 

Şehrin en meşhur noktalarından diğeri de Akpınar tepesidir. Şehir merkezinin güneyinden devam edildikten sonra sağınızda kalan tepenin en üzerine kıvrılarak çıkan bir yolu takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 10 dakikada yukarı ulaşmış oluyorsunuz. Seyir terasının bulunduğu noktada bölgedeki yörük kültürünü yansıtan kıl çadırlar bulunuyor. B çadırlar bugün gelen misafirlere hizmet veren işletmelere ev sahipliği yapıyor. Genel olarak fiyatların ortalama olduğu bu işletmelerde oldukça lezzetli gözlemeler yapılıyor. 

 

 

ALTINKUM PLAJI

 

Eğirdir Gölü'nün yüzmek için en çok tercih edilen kısmı ince kumlarla dolu olan Altınkum Plajıdır. Suyu yüzmek için ideal derinliktedir. Son yıllarda gölün kuruması ve göldeki kirlenmenin artması sebebiyle her ne kadar eski popülerliği olmasa da bölgedeki kamp severler için sık sık tercih edilmektedir. 

 

 

EĞİRDİR İLÇE MERKEZİ

 

Eğirdir ilçe merkezinde görülmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan ilki yarımada girişinde bulunan Eğirdir Kalesi’dir. Bizans dönemi yapılarından biri olan kale Timur zamanında oldukça hasar görese Osmanlı zamanında onarılmıştır. Bugün ise kalenin içerisinde ve kalan yapıları serbestçe gezebilmektesiniz. 

 

 

Eğirdir kalesi dışında görülmesi gereken diğer nokta ise 1237 yılında Selçuklu hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış olan medresedir. Bugün şehrin tam olarak orta noktasında bulunmaktadır.

 

 

EĞİRDİR’DE BULUNAN İMKANLAR 

 

Eğirdir konaklama alternatifleri şehir merkezi ve Yeşilada olmak üzere ikiye ayrılıyor. Butik konaklama noktalarının birçoğu yarımadada bulunuyor. Yarımada içerisinde pansiyon ve butik oteller bulunuyor. Şehir merkezinde ise daha çok otel ve pansiyonlara rastlıyorsunuz. Bölgedeki toplu taşıma imkanları ise oldukça yeterli. Eğirdir’de yapabileceğiniz aktiviteler olarak göl içerisinde düzenlenen belediyeye ait tekne turları bulunuyor. Bu bölgeden kano kiralayıp göl içerisinde tur da atabiliyorsunuz. Tekne turlar ana iskelenin yarımada ile birleştiği noktadan yapılıyor.

 

 

Eğirdir bölgesinden birçok noktaya dolmuş ulaşımı mevcut. Aynı zamanda çevre şehirlere giden otobüsler de Eğirdir otogarından kalkıyor. Eğirdir çevresinde günlük ihtiyaçlarınız için de birçok alternatif bulunuyor. Şehirde yeme içme ve market ihtiyaçlarınızı kolayca giderebiliyorsunuz. Yeşilada üzerinde bulunan restoranlarda balık ekmek ise en sevilen tatlardan.

 

 

EĞİRDİR’E NASIL GİDİLİR?

 

Eğirdir’e ulaşmak oldukça kolay. Şehre Isparta - Konya ve Antalya yönünden direkt olarak gelebilen yollar bulunuyor. Şehrin karayolu olarak oldukça işlek bir yapısı var. Şehir dışında bölgeye direkt gelen araçlar olsa da daha çok alternatifiniz olması açısında öncelikle Isparta otogarına gelip oradan da direkt olarak Eğirdir’e ulaşabilirsiniz. Bölgeye en yakın havalimanı ise Isparta havalimanıdır ve şehre mesafesi yaklaşık 1 saattir.

 

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4985
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.