30.05.2023 17:00:00

Gezilecek En Ucuz Şehirler / Avrupa 2023

Gezilecek En Ucuz Şehirler / Avrupa 2023

Dünya üzerinde gelişen seyahat kültürüne yön veren internet sitelerinde, “Dünya’nın en ucuz şehirleri”, “yaşamak için en ucuz yerler”, “Seyahat için en uygun fiyatlı ülkeler”, gibisinden birçok liste vardır. Bunların bir kısım yayıncıların kendi yorumları olurken “yurt dışında yaşam maliyetleri” gibi resmi araştırmalar yapan Mercur, Master Card gibi ciddi kurumlar da bulunuyor. Yurt dışında gezilecek yerleri seçerken en büyük çekincelerden biri olan seyahat maliyeti, bir yere giderken en çok dikkat ettiğimiz hususların başında. Bazen ne yazık ki heveslerimizin ve meraklarımızın önüne geçebilen bu çekince özellikle konu kıta Avrupası olunca iyice doruğa çıkıyor. Neyse, Dünya’da bu şehirlerin seyahat maliyetlerini kıyaslama işini iyi yapan “Backpacker index” diye bir şey var. Hem Dünya’daki en ucuz ülkeleri hem de kıta kıta bu ülkelerde turistik değeri olan en tatil yapmak için en ucuz şehirleri diziyor. Bunu yaparken de backpacker ruhu / sırt çantalı seyahat bilincine yönelik talep ve ihtiyaçları hesaplıyor.

 

Bu liste oluşturulurken kullanılan maliyetler;

 • İyi bir hostelde paylaşımlı odada 1 gece konaklama
 • 3 öğün hesaplı yemek
 • 2 kez toplu taşıma aracı bileti
 • 1 kültürel aktivite maliyeti (Müze v.s.)
 • Sosyalleşilebilen makul bir mekânda 3 ucuz bira.

Olarak sıralanıyor. Şöyle bakınca da belki bir bilet ve bir aktivite daha eklenebilir en fazla diyor insan. Yani en ucuz şehirlerdeki gezi maliyetleri için oldukça rasyonel diyebiliriz.

Avrupa’da En düşük Maliyetle Yapılabilecek Geziler -2023

Bir uyarı: En ucuz ülkelerdeki tüm şehirleri değil, turistik değeri olan, seyahat için popüler noktaların listede olduğunu hatırlatalım. Yani Yozgat tabii ki daha ucuz ama listede İstanbul, Antalya, Kapadokya gibi destinasyonlar yer alıyor.

1- Bükreş Gezisi / Romanya

Bükreş

Bize yakın ülkelerden Bükreş’e ulaşımın da oldukça kolay olması sebebiyle, Türkiye’den düşük bütçe ile gidilecek yurt dışı şehirleri arasında favorilerden olsa da daha ziyade kumar turizmi, seks turizmi ve gece hayatı ile daha çok tercih edilen bir şehir. Bu yüzden sırt çantalı seyahat için nispeten öncelikli kentlerden sayılmasa da aslında güzel mimarisi, meydanları ve eğlenceleriyle düşünülebilecek bir yer. Bükreş’te ortalama hostel bedeli 31,12 Leu olarak belirlenmiş. Bükreş’te bir günlük tatil maliyeti bizim hesapla 39,72 dolar iki sene önce ise rakam 25,70 dolardı. Ve ikinci en ucuz Avrupa ülkesiydi şimdi ilk sıraya geldi.

2- Sofya Gezisi / Bulgaristan

Sofiya

Uzun senelerdir Avrupa’nın en ucuz şehri Bulgaristan’ın başkenti Sofya idi ancak 2023 senesiyle birlikte değişti, bizim henüz ziyaret şansımızın olmadığı Sofya’da hostel fiyatları, backpacker index’e 336 TL olarak girmiş. Yukarıda sıraladığımız diğer bedeller eklenince, Sofya’da 1 günlük seyahat maliyeti bu sene 40 dolar iki sene önce ise 24,04 dolardı ve en ucuz Avrupa Ülkesiydi şimdi ikinci sıraya geldi

3- Budapeşte Gezisi / Macaristan

Budapeşte

Dünya’nın en masalsı kentlerinden birisi, gitmişken meclis binasını görmenizi tavsiye ederiz, tuna nehrinin güzelliğini anlatmaya gerek yok bizce yine Avrupa’nın uygun kentlerinden birisindeyiz. Birkaç kez gezmeye, 1 kez de Avrupa’nın en büyük müzik festivali Sziget‘e gittiğimiz Belgrad gezisi için rehberiniz şurada, tık tık: Budapeşte gezisi. Macar yemeklerinin de tadına bakacağımız Budapeşte’de bir gecelik yatak maliyeyle birlikte, 1 günde harcanacak toplam bedel, 42,62 dolar iki sene önce 26,75 dolardı.

4- Krakow Gezisi / Polonya

Günümüzde eğlence hayatı ile de öne çıkan turizm cenneti olan Polonya Şehirlerinden olan Onlarca bar, disko, gece kulübü bulunan Krakow’da gece hayatı çok renkli diyebiliriz, hostel ve Diğer maliyetler eklenince Krakow’da 1 günlük gezi maliyeti toplam 43,30 Dolar 2 yıl öncesi 24,82 Dolar

5- Belgrad Gezisi / Sırbistan

Avrupa’da en sevdiğimiz, her gittiğimizde çok mutlu ayrıldığımız Belgrad’ın; Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri olduğunu gezip gördüğümüz için biz de teyit edebiliriz. Gerçekten kıtanın en keyifli destinasyonlarından birisi burası. Üstelik vizesiz! Gitmek isterseniz notlar için tık tık: Belgrad gezi rehberi. 6 Euroluk bir hostel yatağı maliyeti ile Belgrad’ta bir günde ne kadar harcanır sorusunun cevabı, 49,74 Dolar 2 sene önce 26,17 Dolar

6- Saray Bosna Gezisi / Bosna Hersek

Balkanlardaki kardeşimiz Bosna Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelerden biri ve Mostar’la birlikte bizi çok mutlu etmiş bir seyahat destinasyonu. Çok uzun vakit geçirince belki sıkılanabileceğinizi düşündüğümüz Bosna’da, Balkanlardaki Osmanlı izlerini takip etmek, güzel güzel yemekler yemek, daha fazla vaktiniz varsa da dağlara doğru yola koyulmak önerilerimizden olsa da gezi rehberimiz daha güzel bilgiler verecek. Tık tık: Saray Bosna Gezi Rehberi 6 Euro’dan düşük hostel maliyeti ile Saray Bosna’da bir günlük gezi maliyeti 49,53 dolar 2 sene önceki fiyat 28,50 Dolar.

7- Kiev Gezisi / Ukrayna

Avrupa’nın yine turistik olarak en güzel şehirlerinden biri olan Kiev’i yakında çok geniş yazacağız çünkü çok uzun zaman geçirdik. Çılgın Ukrayna gece hayatı, seks turizmi, eğlence yaşantısı, futbol kültürü, mis gibi mekanlarda çok uygun fiyatlı takılmanın keyfi, Sovyet ve Avrupa kültürü arasındaki karmaşa, müzeleri, sarayları, kiliseleri ile bu Üstelik Ukrayna 2017 Eylül’den itibaren pasaportsuz seyahat edilebilen ülkelerden. Sadece kimlikle gideceğiniz Kiev’de hostel fiyatları belirlenmiş, toplam maliyetimiz ise günlük 37,44 dolar 2 sene öncesi 29,18 dolar. Dünya gittikçe pahalılaşıyor dostlar. (Kiev seyahatinizde hostelden ziyade ev kiralamanızı öneririz)

 

8- Český Krumlov Gezisi / Çekya

Avrupa’da gezilebilecek en ucuz şehirler listesine, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, yeni adıyla Çekya’nın Prag’tan sonraki en popüler kenti Český Krumlov 2017’de 8’inci sıradan girmiş. Eski şehrin tamamı Unesco Kültür Mirası Listesi’nde bulunan kentte, meşhur Çek biralarını içe içe tarihi yerleri gezebilir, yine masalsı bir Orta Avrupa kentinin sokaklarında kaybolmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Bizde Prag Gezi Notları var, Český Krumlov tatilinin bir günlük maliyeti ise 51,83 dolar 2 sene öncesi 30,34 dolar.

 

9- Varşova Gezisi / Polonya

Yukarıda Krakow günlük 5-6 dolar daha düşük maliyetiyle, en ucuz gezilecek şehirler listesinde başlara oynamış olsa da aradaki farka bir başkenti görmek değecektir. Bizim de Varşova gezisinden oldukça eğlendiğimizi, geniş geniş parkları, o parklardaki ücretsiz Chopen konserlerini, eski metro duraklarının çevrildiği barları unutmamız mümkün değil. Gitmek isteyenler tık tık: Varşova Gezi Rehberi. Varşova’da bir günlük seyahat maliyeti 54,21 dolar 2 sene öncesi 31,45 dolar. Buna yukarıdaki her şeyle birlikte gecelik 38 Zloti’lik hostel bütçesi de dahil

10- Zagreb Gezisi / Hırvatistan

Hırvatistan’ın en turistik noktası için Dubrovnik gezisi yapmış olsak da oranın maliyetleri biraz daha yüksek olabildiğinden bu ülkeden Dünya’nın gezmek için en ucuz şehirleri listesine Zagreb girmiş. Zagreb’de hostel konaklamasıyla birlikte bir günlük seyahat maliyeti 42,92 dolar 2 Sene öncesi 32 Dolar olarak hesaplanmış. Yine tümü orta çağ havasında olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’i de gezerken çok beğeneceğinize eminiz.

 

11- Riga Gezisi / Letonya

Eşsiz meydanları, ikonik mimarisi yine çılgın Riga gece hayatı ile Letonya’nın başkenti Riga’da Avrupa’nın en ucuz başkentleri listesinde ve burada da 11’inci sıradan karşımıza çıkıyor. Biz de daha önce yaptığımız Baltık Turu sırasında Riga’dan çok keyif almıştık. Avrupa birliği üyesi Letonya seyahati için Schengen vizesi gerekiyor. Hostel maliyetinin hesaplandığı Riga’da bir günlük harcama ortalamanız 58,88Dolar 2 sene öncesi 33,30 dolar tutmuş. Olur da gitmek isterseniz, burası için güzel notlarımız var. Tık tık: Riga Gezi Rehberi

 

12- Bratislava Gezisi / Slovakya

Bütün o coğrafyanın önemli şehirlerini gezmiş olsak da bir türlü uğrayamadığımız Bratislava, oldukça meşhur bir seyahat destinasyonu ve tüm Orta Avrupa’da olduğu gibi seyahat maliyetleri de oldukça düşük. Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Hostel tutarı dahil olarak bir günlük Bratislava seyahat maliyetini 57,55 dolar 2 sene öncesinde 33,40 dolar olarak belirlemiş backpacker index.

 

13- Vilnius Gezisi / Litvanya

Baltık turunda ziyaret ettiğimiz Vilnius, klasik Baltık Avrupa ülkeleri gibi bir nehir etrafına kurulu bir kent. Bir günlük Vilnius gezisine 57,60dolar 2 sene önceki fiyat 34,26 dolar masraf biçilirken, Vilnius’ya konaklamak için seçilen orta üst kalite hostel için maliyet biçilmiş. Çok bayılacağınızı söylersek yanlış bir ifade kullanırız ama genel olarak zevk alacağınızı belirtebiliriz.

14- İstanbul Gezisi / Türkiye

Aman da aman İstanbul’un olmadığı pek seyahat listesi göremiyoruz uzun süredir. Bu yıl Trip Advisor’un favori destinasyonlar listesine de birkaç yıldır olduğu gibi giren İstanbul için 350 TL hostel maliyetiyle bir günlük seyahat bütçesi 53,95 dolar olarak öngörülmüş.  Şehir dışından gelenler için bir örnek olmasının yanı sıra, İstanbul’da oturan veya burayı bilenler için de listenin genelini bir teyit etme amaçlı güzel bir rakam. 3 öğün yemek, paylaşımlı odada hostel konaklaması, 2 toplu taşıma aracı (İstanbul’da nereye gideceksek onla), bir kültürel aktivite giriş bedeli ve 3 bira için toplam fiyat 53,95 Dolar 2 sene önce ise  34,43 Dolar makul bir hesap olarak görünüyor.

15- Prag Gezisi / Çekya

Defalarca ziyaret ettiğimiz Prag, orta Avrupa’nın en turistik şehirlerinden şüphesiz. Eski kent masalsı bir görünüş ile Orta Çağ’dan kalmış, donmuş, korunmuş sakin bir yer. Orman gibi parkları, muhteşem ve kendinizi fotoğraf çekmekten alıkoyamayacağınız biraları, Prag’da 500 Kronluk hostel fiyatı ile birlikte 1 günlük seyahat bütçesi 67,62 dolar 2 sene öncesinde 40,14 dolar öngörülmüş.

 

Günde 100 Doların altına gezilecek Avrupa şehirleri

Yukarıda sıralanan ilk 15 şehirdi. Bu 1000 dolar limitini tamamladığımız backpacker index listesinin devamını sadece isim olarak verelim, renkli yerler ziyaret ettiğimiz şehirlerdir, tıklarsanız gezi rehberlerine ulaşabilirsiniz.

 • 16- Barselona / İspanya: 86,48 dolar
 • 17- Salzburg / Avusturya 93,89 dolar
 • 18- Santorini Gezisi / Yunanistan: 64,42 dolar
 • 19- Ljubljana Gezisi / Slovenya: 70,37 dolar
 • 20- Tallinn Gezisi / Estonya: 11 Euro hostel dahil, 63,74 dolar
 • 21- Tenerife Gezisi / İspanya: 13 Euro hostel dahil 64,95 dolar
 • 22- Atina Gezisi / Yunanistan: 8 Euro dahil 72,97 Dolar
 • 23- Lizbon Gezisi / Portekiz: 73,95 Dolar
 • 24– Roma / İtalya 86,07 Dolar
 • 25- Napoli Gezisi / İtalya: 67,49 Dolar

 

Moskova ve Petersburg Gezisi 2023 senesinde listede yer almıyor olan durumlar sebebiyle çok az insan Rusya’yı ziyaret etmekle ilgileniyor

 

 

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9195
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.