31.08.2023 08:55:00

Eski Foça Gezilecek Yerler

Eski Foça Gezilecek Yerler

İzmir’in hem tarih hem doğa hem de huzur kokan güzel ilçesi Foça, yolunuz bu bölgeye düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Özellikle yaz yazamanı cümbüşü bu şehirde bir başka oluyor. Yaz sıcağında bile esen rüzgarla ılık Ege akşamlarını hissetmek bir balıkçı kasabasında uyanmak isterseniz listenize Foça’yı da ekleyin deriz.

ESKİ FOÇA NASIL BİR YER? 

 

Öncelikle Foça ile Eski Foça’nın aynı yer olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Foça’nın bugünkü merkezi Eski Foça’nın yakalşık 20 kilometre kuzeyinde yer aldığı için aşağı sahil kısmındaki şehir Eski Foça olarak adlandırılıyor. Eski Foça, Ege denizinin kenarında bir koyda kurulmuş, taş evlerle dolu ara sokakları, sakin yapısı, balıkçıları ve keyifli geceleri ile huzurlu bir tatil kasabasıdır. Tatil denildiğinde sadece yaz dönemi düşünüyor olabilirsiniz fakat burada bahar dönemleri de çok güzeldir. Foça için en zor zaman rüzgarların artması sebebiyle kış dönemidir.  

ESKİ FOÇA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

KORDON

Eski Foça’ya gittiğinizde ilk yapmanız gereken şey kordon boyunca yürüyüp ara sokaklarda bir süre kaybolmaktır. Uzunlamasına inşa edilmiş şehrin sahili özellikle sabahın ilk saatleri ve gün batımı saatlerinde eşsizdir. Taş evlere vuran akşam güneşi tam karşıdan şehri seyreder. Bu saatlerde kendinize güzel bir yer seçip oturup tadını çıkarabilirsiniz. 

 

PHOKAİA

 

Phokaia, Foça’nın adının geldiği şehrin adıdır. Bu bölgede kurulmuş olan şehirden bizekale yapısı dışında bir şey kalmamış durumda. Şehir merkezine inen yolun sağında kalan arazide ise antik tiyatrodan bazı parçalar kalmıştır. Yekpare bir tiyatro da ne yazık ki yoktur. Anadolu'nun bilinen en eski tiyatrosu olan yer, 1991 yılı kazı çalışmalarında Değirmenli Tepe'nin kuzey-batı yamacında bulunmuştur. Tüm buluntulara göre Phokaia tiyatrosu M.Ö. 4. Yüzyılın ikinci yarısında  Erythrai tiyatrosundan daha önce yapılmıştır.

 

Phokaia surları ise kordonun bittiği yerdeki teknelerin arkasında yükselir. Bugün bazı kısımları halen ayakta olan kalenin adı ise Beşkapılar Kalesidir. Kalenin iç kısmına ara sokaklardan girebiliyorsunuz. Bu bölgenin batı kanadın da eski dönemlerde Kibele tapınağı da bulunmaktaymış. Şu an ondan geriye neredeyse hiçbir şey kalmamıştır. Tapınağın bulunduğu kısma kale duvarı yapılmıştır.


 

FOÇA KOYLARI

Bölgede denize girilecek birçok alan bulunuyor. Koyların bazıları Eski Foça’da bazıları da Yeni Foça ve aralarındaki sahil yolu üzerinde yer alıyor. En güzel koylardan bahsetmeden önce buranın denizinden de bahsetmek gerekiyor. Bu bölgedeki deniz oldukça geç ısınıp hızlı soğuyor. rahatlıkla denize girebileceğiniz aylar Temmuz - Ağustos ayları arasıdır. Ağustos sonunda dahi sular oldukça soğumaktadır. Ayrıca bölgedeki koylarda kestane olma ihtimali de yüksek. Bölgede gezebileceğiniz koyların bazıları bakir iken bazılarında işletmelerde buunmaktadır. Bölgenin en güzel koyları ise şöyledir;

  • Çanak Koyu

  • İngiliz Burnu

  • Mersinaki Koyu (işletme var)

  • Kosova Plajı (işletme var)

  • Güvercin Plajı

  • Foça Saklı cennet (Yol yok, yol kenarına araç bırakıp patikadan 5 dakika yürümeniz gerekiyor)

 

ESKİ FOÇA’DAKİ İMKANLAR

 

Eski Foça bölgesinde tatil yapmak isterseniz burada konaklayabileceğiniz seçenekler genel olarak butik oteller ve pansiyonlar olmakta. Optimum fiyatı olan pansiyonlar bulunurken butik oteller oldukça pahalı olabilmektedir. Özellike kordon boyunda denize bakan butik otellerin fiyatları lüks otellerin fiyatlarıyla yarışır düzeydedir.

 

Bölgede yeme-içme için oldukça geniş bir yelpaze bulunuyor. Her türlü yemeği bulunabileceğiniz bölgede teknelerin park ettiği koy bölgesindeki restoranlara sabah kahvaltısı ve gün batımı eşliğinde balık yemenizi tavsiye ederiz. Bölgedeki en meşhur tatlı ise dondurmadır. Foça’da dondurma “Sakız Dondurma Nazmi Usta” dondurmacısında yenir. Önünde yaz döneminde uzun kuyruklar olsa da beklemeye değerdir.

 

ESKİ FOÇA’YA NASIL GİDİLİR?

 

Eski Foça anayol üzerinden oldukça içeridedir. Bölgeye ulaşım için karayolunu kullanacaksanız iki giriş bulunmakta. Kuzeyden giriş için Yeni Foça üzerinden girebilirsiniz. Güneyden geliş için ise Novada Avm’nin kavşağından sola dönerek yolu hiç bırakmadığınızda buraya ulaşabilmektesiniz. 

 

Toplu taşıma ile Eski Foça’ya gelmek istiyorsanız İzban ile Hatundere durağında indikten sonra otobüs ile aktarma yapabilirsiniz. Havayolu ile gelmek isteyenlerde aynı şekilde havalimanından İzban’a binip buraya ulaşabilirler.

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7820
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.