21.10.2022 12:35:00

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

 

Türkiye’nin son zamanlardaki en popüler şehirlerinden birisi hiç şüphesiz Eskişehir. Şehrin yılın neredeyse her günü canlı olması, tarihi yapısı, çok sayıda üniversite öğrencisinin bir arada yaşaması ve şehri ikiye ayıran Porsuk Çayı sayesinde Eskişehir bambaşka bir yer gerçekten. Porsuk Çayı üzerinde yapılan gondol turları tine şehrin göze çarpan farklılıkları arasında yer alıyor. Porsuk Çayı için bir diğer tabir ise şöyle: Türkiye’nin Venedik Kanalı…

 

İşte Eskişehir’de gezip görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler:

 

1-Sazova Parkı (Eskişehir Bilim Sanat ve Kültür Parkı)

Sazova Parkı

Sazova Parkı; resmi adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir’e giden herkesin muhakkak uğraması gereken bir yer. Parkın resmi adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı ama orada yaşayan insanlar parkı bölgenin adı ile kullanıyorlar.

 

Eskişehirlilerin en çok vakit geçirdikleri yerler arasında bulunan Sazova Parkında gerçekten yok yok… Sosyal medyada Eskişehir ile ilgili paylaşılan fotoğraflar arasında sıkça karşımıza çıkan Masal şatosu da bu park içerisinde.

 

400.000 metrekarelik geniş bir alan üzerine inşa edilen Sazova Parkının içerisinde dikkat çeken şu yapılar bulunuyor: Masal Şatosu, Bilim-Kültür Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi…

 

2-Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan bu bölge Osmanlı döneminden kalan önemli bir miras. UNESCO Dünya Kültür Listesi’nde yer alan Odunpazarı Evleri; çıkmaz sokakları, kıvrımlı yolları, tarihi dokusu ile şehre gelen herkesin görmesi gereken bir yer.

 

Odunpazarı Evleri olarak bilinen bölge içerisinde 30 sokak ve 300 ev bulunmaktadır. Bölgeye turistlerin ve gezginlerin en çok geldiği mevsim ise ilkbahar ve sonbahar oluyor.

 

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adından çokca ve övgü ile söz ettiği Odunpazarı Bölgesi, bugün Seyahatname’de adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam etmektedir.

 

3-Atlıhan El Sanatları Çarşısı

 

Tarihi 1850’ye dayanan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Osmanlı Döneminde bir pazaryeri olarak kullanılmıştır. 2005 yılında Eskişehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Çarşı’da, Eskişehir’in simgesel önemli değeri Lületaşı’nın dünyaya pazarlanması ve tanıtılması amacıyla da bir teşvik çalışması yapılmaktadır.

4-Kent Park

Açıkcası Eskişehir’in en ilgi çekici ve en çok ziyaretçi alan noktalarından biri Kent Park… Çünkü bu park, içerisinde bulunan plajı ile Türkiye’nin ilk yapay plajı ünvanına sahip. Bu park aynı zamanda bot seferlerinin de başlangıç noktası…

Eskişehirlilerin sıkça geldiği Kent Park; cafeleri, parkları, oyun alanları ile her zaman ilgi çekmeye devam ediyor. Aynı zamanda kışın kar yağdığı dönemlerde de parkın görüntüsü harika oluyor… Eskişehir’e geldiyseniz Kent Park’a uğramayı unutmayın.

5-Midas Anıtı

Midas Anıtı

Eskişehir’in önemli tarihi mirasları arasında yer alan Midas Anıtı, yüksekliği 1315 metreyi bulan Yazılıkaya Köyü’nde yer almaktadır. Frigler döneminde yapılan bu tarihi yapı, seyahatleri ve gezi turları içerisine tarihi destinasyonları koymak isteyenler için kaçınılmaz bir fırsat.

 

6-Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesidir. Cam sanatçılarının eserlerini sergilemesi için onlara destek olmak amacıyla 2007 yılında hayata kazandırılmıştır.

7-Balmumu Heykeller Müzesi

19 Mayıs 2013’te açılan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Türkiye’nin ilk balmumu müzesidir. Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Balmumu Heykeller Müzesi’nde sanattan spora, bilimden dünya liderlerine kadar çok sayıda önemli kişinin balmumu heykeli bulunmaktadır.

8-Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

145.000 m2 geniş bir alana sahip olan Eskişehir Hayvanat Bahçesinde 250’ye yakın farklı hayvan türü bulunmaktadır. Zebralar, Aslanlar, Penguenler arasında güzel ve keyifli bir gün geçirebileceğiz Eskişehir Hayvanat Bahçesi; şehre gelen insanların ve bölge halkının sıkça vakit geçirdiği ve ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

 

9-Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

1998 yılında ziyarete açılan Eskişehir Havacılık Müzesi, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün hemen karşısında yer almaktadır. 39.000 m2 geniş bir alanda yer alan Havacılık Müzesi; jet uçaklarından, polis helikopterlerine kadar çok zengin bir koleksiyon sunmaktadır.

10-Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı

Eskişehir halkının hafta sonu en çok vakit geçirdiği yerler arasında bulunan Kanlıkavak Parkı, bölgenin en hareketli noktalarından biridir. Koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çiçek bahçeleriyle süslü yeşil alanlarıyla güzel bir konfor alanı sunan Kanlıkavak Parkında kış aylarından kartpostallık görüntüler ortaya çıkmaktadır…

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9264
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.