10.12.2022 14:30:00

Fas Gezilecek Yerler

Fas Gezilecek Yerler

Afrika ülkesi olmasına rağmen Afrika Birliği’nde yer almayan ülke olma özelliğindeki Fas, 33 yıl süresince birliğe girmeden varlığını sürdürmüştü. 2017 yılına gelindiğinde ise kendini birliğe hazır hissettiğini duyurdu. Hem geleneksel hem de modern kültürü bir arada tutan nadir ülkeler arasında yer alan Fas muhteşem doğa güzelliklerine de ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yer alan tarihi yapılarla beraber güzellikleriyle dikkat çeken ülkeler arasında yer almakta. Fas gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Tarihi binaları ve doğal güzellikleri bu güzelliklerin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Marakeş

Marakeş

Halk arasında ‘’Kızıl Şehir’’ olarak adlandırılmasının sebebi alanın rengidir. Berberi dilindeki anlamı ise ‘’Tanrı’nın Ülkesi’’ dir. Meydan içerisinde farklı yapıların yer aldığını söylemek de mümkün. İçerisinde Kutubiye Cami’sini barındırması bu bölgeyi özel kılan durumlar arasında. Dilerseniz camiyi ziyaret edebilir, ibadetinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Cami sonrası hemen yakınında yer alan Halı Pazarı da turistlerin ilgisini çeken alanlardan birisi. El yapımı olan bu halılar alıcılarını beklemekte. Terlik Çarşısı, Mellah ve Baharat Pazarı gibi diğer yapılar bu alanda karşınıza çıkacak yerler arasında. Ayrıca Marakeş’in ülkenin ilk başkenti olduğunu belirtirsek pek çok yapının neden burada toplanmış olduğunu da anlamak kolaylaşır.

Kazablanka

Kazablanka

20. Yüzyılın öncesinde yapıldığı bilinen bu yapı, aslında Fas’ın sömürge ülkesi olan Fransızlar tarafından yapılmıştır. İçerisinde oldukça lüks olan restoren ve kafe tarzı yerleri barındıran bu yapının İspanyolca kelime anlamı ise ‘’Beyaz Ev’’dir. Hemen önünde yer alan okyanus muhteşem bir manzaranın size eşlik etmesini sağlayacak unsurlardan. İçerisinde yer alan plajlar sayesinde tatil yapabilme fırsatına da kavuşabilirsiniz.

Fes

Fes

 Muhteşem yapılarıyla yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu şehir, Fas’a adını veren şehir olma özelliğinde. Bir dönemler Fas’ın Medine ile yaptığı ticaret sayesinde bölge daha da gelişmiş  durumda. Özellikle bu şehrin kültürel açıdan da yoğun etkileşimden dolayı kendini geliştirmiş olduğunu söylemek mümkün. Bölgede alışveriş yapılabilecek yerler de bulunmakta. Eski tarihi pazarları görmek ve fotoğraflarını çekmek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmekte. Muhteşem tarihi binaları görebileceğiniz bu alana, Fas geziniz sırasında mutlaka yer vermelisiniz.

Agadir

Uzun kumsalların içerisinde yer aldığı Agadir, deniz manzarası görmek isteyen kişilerin de ilk tercihleri arasında. Modern yapının diğer yerlere oranla bu bölgede daha net görüldüğünü söylemek mümkün. 1960 yılında yaşanan depremden dolayı pek çok tarihi bina yok olmuş durumda. Yine de yapılan restore işlemleri ve yeni binaların yapılması gibi durumlar sayesinde alan eski güzelliğini korumakta.

Essaouira

Kuruluş amacına bakıldığında bölgenin askeri amaçlı olduğu bilgisi karşımıza çıkıyor. Balıkçı kasabası olarak tercih edilmiş olan Essaouira, tarihi yapıları daha yakından görmek isteyen kişilerin Fas ziyareti sırasında listelerine eklemeleri gereken yerlerden birisi. İçerisinde farklı plajlar da yer almakta. Ayrıca çevre bölgelerinde alışveriş merkezleri halkın ve turistlerin ihtiyaçlarını giderebilmek adına önemli olan yerlerden. Alışveriş merkezinin hemen yakınında yer alan Yahudi Mahallesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Dilerseniz bu mahallenin yanında bulunan kilise ve camiyi de gezebilirsiniz.

Rabat

Rabat

Masmavi denizi ve denizin arka kısmında kalan tarihi yapılarıyla ilgi çeken Rabat, Fas’ın en bilinen turistik yerlerinden birisidir. İçerisinde alışveriş merkezi, Arkeoloji Müzesi, Bilim ve Doğa Müzesi, St. Paul Mağarası gibi farklı yerleri de barındırmakta.

Chefchaouen (Şafşavan)

Fas denince aklınıza hemen mavi renkli yapılar geliyorsa, o yerin burası olduğunu söylemek mümkün. Mimari açıdan oldukça dikkat çeken yerlerden birisi olan bu yer, fotoğraf çekimleri için de tercih edebileceğiniz türden. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından da tercih edilen alanlar içerisinde yer aldığını görmek mümkün. Özgün yapıları sayesinde diğer yerlerden çok farklı bir mimari sunmakta. Fas’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

Tangier (Tanca)

Tangier

Fas'ta eğlenceli vakit geçirebilmek adına mutlaka ziyaret edilen yerlerin başında gelen Tangier, içerisinde yer alan restoran ve kafeler sayesinde daha modern bir kültürü sizlere sunuyor. Otantik sokaklardan oluşan bu alan, aynı zamanda Tanca Sahili’ne de sahip. Fakat bu sahilde yüzmek oldukça tehlikeli. Sahilde yüzmek yerine isterseniz akşam yürüyüşlerinizi bu sahilde gerçekleştirebilirsiniz. Bolca fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz alanlardan birisi olan Tangier, Fas’a gitmişken görmeniz gereken yerler arasında. Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8853
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.