9.01.2023 14:10:00

Finlandiya Gezilecek Yerler

Finlandiya Gezilecek Yerler

Müthiş bir doğaya ve İskandinav kültürüne sahip olan Finlandiya, Kuzey Işıkları’nın da görülebilir alanlarından birisi olma özelliğindedir. Muhteşem doğasının yanı sıra adeta derin bir tarih de barındıran ülke mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında. Mimari yapısıyla herkesi kendine hayran bırakmayı başaran bu ülke, aynı zamanda şehir parkları ve müzeleriyle de ziyaret edilmesi gereken nadir ülkeler arasında. Finlandiya gezilecek yerlerkonusunda planlama yapamayıp rota çizememiş kişiler için de bu yazımızı hazırladık. Gezilecek yerler açısından zengin olan bu ülkede nerelere gidip nereleri görebileceğinize beraber bakalım.

Suomenlinna Adası

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’ye araç ile yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan bu ada, mükemmel bir güzelliğe sahip. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi içerisinde dahil edilmiş olan adanın 1748 yılında farklı binaların oluşturulmasıyla birlikte gezilebilecek alan açısından da oldukça zenginleştirildiği görülmekte. En turistik olan yerlerden birisi olan bu ada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Temppeliaukio Kilisesi

Kaya kütlesinin oyulması sonucu ortaya çıkan bu yapı, farklı bir özellikte olmasından dolayı da özeldir. Akustiği açısından da önemli olmasından kaynaklı farklı sanatsal etkinliklerin de kilise içerisinde gerçekleştiği biliniyor. Ayrıca kilisenin anlamı ise kayanın oyulması sonucu oluştuğu için ‘’Kaya Kilise’’dir.

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Ülkede yer alan çağdaş sanatçıların eserlerinin bir araya getirildiği bu müze, ülkenin sanatçıları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyen kişilerin de uğrak yerlerinden. Dilerseniz müzeyi ziyaret edip içerisinde yer alan eserlere yakından bakma şansını elde edebilirsiniz.

Santa Claus Village

Bu yerleşim yerinin anlamı ‘’Noel Baba Köyü’’ olarak geçmekte. Noel Baba’dan hediye isteyen çocukların mektupları ile dolu olan bu köy, oldukça şirin bir yer olma özelliğinde. Ayrıca köy Finlandiya’nın Rovaniemi şehrinde bulunmakta.

Seurasaari Açık Hava Müzesi

Helsinki’ye oldukça yakın olan müze, Finlandiya halkını yakından tanıma fırsatını sizlere sunacak. Giriş için ücret ödemeniz de gerekiyor. Müzenin dış ve iç mimarisinin oldukça hoş bir yapıda olduğunu da belirtmeliyiz. Dilerseniz bu mimarinin fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Helsinki Katedrali

Rus Çarı olan I. Nikolay adına inşa edilmiş olan katedral ilk dönemlerinde St. Nicholas Kilisesi ismiyle bilinmekteydi. Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından da Helsinki Katedrali olarak anılmaya başlanmıştır. Oldukça heybetli ve mükemmel bir mimariye sahip olan bu katedral, tarihi bir bina olması sebebiyle de turistlerin ilgi odağında. Evlenme törenlerinin de genel olarak bu katedral içerisinde gerçekleştirildiği bilinmekte. Roma ve Yunan mimarisini görmek isteyen kişilerin mutlaka gezi listesine eklemesi gereken alanlardan birisi.

Uspenski Katedrali

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki içerisinde bulunan katedral Ortodoks kilisesi olma özelliğini barındırmakta. Ayrıca Avrupa’daki en büyük Ortodoks katedralinin de Uspenski Katedrali olduğu biliniyor. Bu özelliği sayesinde yıl içerisinde binlerce turisti kendine çeken bir yapı olma özelliğinde.

Turku Katedrali

Aura Nehri üzerinden de görülebilen bu katedral, Finlandiya’nın oldukça eski mimari yapıları arasında yer almasından dolayı büyük önem taşımaktadır. Noel dönemlerinde Fin halkının bu alanda toplandığı bilinmekte. Fin mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak görülen Turku Katedrali’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olduğunu düşünüyoruz.

Finlandiya Lakeland

Kelime anlamı olarak Finlandiya Göl Diyarı olan bu alan, gerçekten de pek çok göle ev sahipliği yapmakta. 55 bin gölün bir arada bulunduğu bu yer muhteşem bir doğa harikası. En büyük gölün isminin de Saimaa Gölü olduğu bilinmekte. Turlar sayesinde bu alanı gezmek de mümkün. Bu alanın muhteşem manzarasını kesinlikle kaçırmamalısınız. Ayrıca göller içerisinde yüzebilmeniz de mümkün. Çevresinde doğa yürüyüşleri de gerçekleştirebileceğiniz bu alan farklı etkinlikleri barındırmasından dolayı yerli halk tarafından da oldukça sevilen yerlerden birisi.

Aland Adaları

Finlandiya’ya ait olan bu adalar özerk yönetimiyle bilinmekte. Ayrıca adalarda konuşulan dil Fince değil İsveççe’dir. İçerisinde yer alan Aland Deniz Müzesi de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Tampere

Finlandiya’nın şehirleri içerisinde yer alan Tampere, düzgün bir şehir mimarisine sahip yerlerden. Farklı etkinliklerin bu şehirde düzenlendiği de görülebilecektir. İçerisinde yer alan Doğal Tarih Müzesi ve Fin Hokey of Fame sayesinde bu etkinliklere katılmanız da mümkün olacaktır. Ziyaretiniz sırasında oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu şehirde mutlaka Duck Park’ı da gezmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4414
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.