23.10.2022 11:00:00

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

 

Gaziantep, Türkiye’nin en yoğun nüfusa sahip altıncı şehri olup. toplam 2.101.157 nüfusa sahiptir.  Ticaret, sanayi, tarım gibi çok çeşitli özellikleri sayesinde zamanla Türkiye’nin en önemli şehirlerinden olmuştur. Gaziantep’in ticaret ve sanayide önemli bir şehir olmasının önde gelen sebeplerinin en başında Anadolu ile Orta Doğru arasında köprü bir noktada olması ve liman kentlerine yakın olması vardır. Türkiye’nin bu güzel ve önemli şehri; hem tarihi unsurları hem dünyada ün yapmış yemekleri ile yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin beğeniyle ziyaret ettikleri bir yerdir.

 

Gaziantep‘ de gezilecek yerler:

 

1- Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Müzesi

9 Eylül 2011 yılında açılan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi ünvanına sahiptir. Zeugma Müzesi sadece Gaziantep için dünya arkeoloji tarihi için de çok büyük önem taşıyan bir yerdir. Zeugma Mozaik Müzesinde; Zeugma Antik Kentinde çıkarılan eserler sergilenmektedir ve bu antik kentin kökleri Milattan Önce 300 yılına kadar dayanmaktadır. Müzenin en önemli özelliklerinden birisi, 2000 yıllık tarihi geçmişi olan fakat eksik parçaları olan mozaiklerin teknolojik imkanlar sayesinde görüntülenebilmesidir.

 

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en çok dikkat çeken eseri ise hiç şüphesiz Çingene Kızı mozaiğidir. Bu eser yerli-yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir. Çingene Kızı mozaiği nedir ve tarihi önemi nedir sorusunun cevabı için bu müzeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz.

 

2-Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

1718 yılında Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten Gaziantep’in tarihi alışveriş merkezidir. 70’den fazla dükkanın bulunduğu Zincirli Bedesten’de; turistik ürünlerden tekstil ürünlerine kadar çok çeşitli türde eşyalar satılmaktadır. Aynı zamanda buranın baharatçıları da çok meşhurdur.

 

Bunun yanında otantik bir yapısı olan Zincirli Bedesten; yerli-yabancı buraya gelen her ziyaretçi tarafından oldukça sevilen bir yerdir.

 

3-Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in en eski yapılarından biri olan Gaziantep Kalesi’nin tarihi, Roma Dönemine kadar uzanıyor. Kale üzerinde 12 adet kule bulunmaktadır ve kalenin çevresi 1200 metredir. Gaziantep’e geldiğinizde bu tarihi yapıyı görmenizi muhakkak tavsiye ediyoruz.

 

4-Hamam müzesi

Hamam Müzesi

Lala Mustafa Paşa tarafından 1577 yılında yaptırılan hamam, 2015 yılından restorasyon yapılarak müzeye dönüştürülmüştür. Osmanlı’nın hamam kültürü hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu müzede, hamam adetleri balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

 

5-Kaleoğlu Mağarası

500 yıllık tarihi öneme sahip Kaleoğlu Mağarası aynı zamanda insanların aşırı sıcak havadan bunalıp dinlenmek için gittikleri de bir adres… Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu mağara; yazın serin kışın ise sıcak olması ile biliniyor. Gaziantep’e yolunuz düştüğünde görmeniz gereken bir yapı.

 

6-Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep, enfes yemekleri sayesinde dünyada büyük bir üne sahiptir ve dünyada şehir ismi ile anılan tek mutfak olmayı başarmıştır. Gaziantep’in enfes mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin tanıtıldığı ve yöresel yemeklerin görseller halinde sergilendiği bir müzedir. Türkiye’de kurulmuş ilk mutfak müzesi olma özelliğine sahiptir.

 

7-Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’e yaptığı ziyarette kullandığı eşyaların orjinal hallerinin sergilendiği Gaziantep Atatürk Anı müzesi şehrin yine önemli ve ziyaret edilmesi gereken yapıları arasında yer almaktadır.

 

8-Kurtuluş Camii

Gaziantep Kurtuluş Camii

1892 yılında Meryem Ana Kilisesi olarak yaptırılan bu camii, Gaziantep’in çok kültürlü yapısını anlamak açısından çok önemlidir. Tarih içerisinde hem kilise hem de hapishane olarak kullanılmıştır, 1980’li yıllarda ise camiye dönüştürülmüştür.

 

9-Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep’in en eski mahallelerinden Bey Mahallesinde bulunan bu müze, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en güzel örneklerinin sergilendiği bir müzedir. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’de mağara galerisinin bulunduğu ve  "Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir.

 

10- Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri

Dış mekanlardan soyutlanmış, Gaziantep’in eski tarihi evleri hem şehri hem şehrin tarihi yapısını anlamak açısından çok önemlidir. Gaziantep’in en eski evlerini, evlerin mimarisini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

11- Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2. dünyanın ise 4.en büyük hayvanat bahçesi ünvanına sahip olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi; 1000 dönümlük büyük bir alana kurulmuştur. Burada, yırtıcı hayvanlardan sürüngenlere kadar toplam 400 türde 10.000’den fazla hayvan bulunmaktadır.

12. Elmacı Pazarı diğer adıyla Almacı Pazarı

Gaziantep'in asırlık pazarı burayı görden sakın dönmeyin burada yüzlerce organik ve yöresel ürünleri çeşit çeşit baharatları bulabilrsiniz,

Gaziantep Almacı Pazarı

13. Bakırcılar Çarşısı

Taş sokaklarında gezerken size nostalji yaşatan Bakırcılar çarşısında el yapımı ürün bulabilir, el sanatı ustaların sanatlarını yakından inceleyebilirsiniz, buradaki dükkanlar 1 asırdır işliyor ve burada sanat hiç bitmiyor

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

GAZİANTEP 'E GELMİŞKEN BUNLARI YEMEDEN SAKIN DÖNME 

Bilenler bilir bizlerin önceki girişimi yemekneredeyenircom du instagram'da 2 milyon takipçiyi aşmıştık, Çok iyi bildiğimiz Gaziantep'in en iyi restoranlarını sizler için listeledik, bu listede en iyi baklavacı, en iyi künefeci, en iyi katmerci, en iyi kebapçı en iyi şöbiyetçi en en en iyi iyileri bulacaksınız, bu lezzetler için en az 2 gün ayırın 

İşte Sizlere Gaziantep Lezzet Turu için En iyi Öneri Listesi

1- Katmer için Katmerci Zekariya Usta

Katmerci Zekeriya Usta

2 - Beyran için Metanet Lokantası

 

3- Melengeç Kahvesi için Tahmis Kahvesi

Tahmis KAhvesi

 

4- Yuvalama Çorbası ve Kuru Patlıcan için Aşina Kebap

Aşina Kebap

 

5-  Baklava için Koçak Baklava

Koçak Baklava

 

6 - Gaziantep Yörsel Kahvaltı için Orkide Pastanesi

Orkide Pastanesi

 

6- Küşleme, Simit Kebabı ve O Mükemmel Salatası için Olmazsa olmaz Kebapçı Halil Usta

 

7 - Künefe ve Kadayıf  İçin Erçelebi Kömürde Kadayıf kesinlikle

Erçelebi Komürde Kadayıf

 

8 - Şöbiyet için Baklavacı Zeki İnal eşi benzeri yok

 

9 - Ali Nazik ve Patlıcan Kebabı için İmam Çağdaş Antep'in en eski restoranlarından birisidir.

İmam Çağdaş

10- Ciğer için - Ciğerci Ali Haydar Usta

 

bu yazıyı yazarken açıktık :) Afiyet olsun

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6931
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.