9.12.2022 09:30:00

Gelibolu'da Gezilecek Yerler

Gelibolu'da Gezilecek Yerler

Çanakkale denince akla gelen ilk yerlerden birisi olan Gelibolu, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle herkesin dikkatini çeken nadide yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Doğal ve tarihi güzellikteki yerleri gezip aynı zamanda fotoğraflamak isteyen kişilerin Gelibolu’da farklı seçeneklere sahip olduklarını belirtmek gerekli. Özellikle de ılıman bir iklime sahip olması, aynı zamanda da denizi içinde barındırmasından dolayı dünyanın dört bir yanındaki turistleri ağırlayan yerlerimizden birisidir. Keyifli vakit geçirmek isteyen herkesin Gelibolu’ya kesinlikle gitmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Şimdi Gelibolu’da gezilecek yerler listesine beraber bakalım.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu kelimesini çağrıştıran en önemli olaylardan birisi de Çanakkale Savaşı’dır. Savaşta hayatını kaybetmiş olan şehitlerimizin anısına yapılmış olan bu milli parkta anıtlarla beraber mezarlar da yer almakta. Merkeze yaklaşık olarak 35 kilometre mesafede yer alan bu milli parkta, aynı zamanda tarihi bilgiler de yer alıyor. Savaşın nasıl kazanıldığına dair bilgileri de içerisinde bulunduran park, ücretsiz bir şekilde ziyaretçilere açıktır.

Gelibolu Feneri

Gelibolu ilçe merkezinde sembolik yapılar arasında yer alan bu fenerin 1856 yılında yapıldığı bilinmekte. Asıl amacının da boğazlardan geçen gemilere rehberlik etme amaçlı oluşturulduğu biliniyor. Fenerin fotoğrafını çekmek isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde fenerin bulunduğu yeri ziyaret edebilecekler. Günümüzde de aktif olan fenerin aynı zamanda çevresinde de restoranlar ve kafeler yer almaktadır. Dilerseniz feneri ziyaret ettikten sonra çevresindeki restoran ve kafelerde günün yorgunluğunu da atabilirsiniz.

Kömür Limanı

Kömür Limanı

Saros Körfezi tarafında yer alan bu liman, merkeze yaklaşık olarak 22 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Liman olmasından dolayı da sakin ve huzurlu vakit geçirmek isteyen turistlerin her zaman ilgi odağında yer almakta. Limanın sadece dinlenme amaçlı değil aynı zamanda su altı dalışlarına karşı ilgisi bulunan kişiler tarafından da yoğunlukla tercih edildiğini söyleyebiliriz. İsterseniz su altı dalışı yapmanız da bu bölümde mümkün olmaktadır. Kömür Limanı ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ayrıca eski dönemlerde bu bölümden kömür taşındığı için isminin Kömür Limanı olduğu da elde edilen bilgiler arasında yer almakta.

Gelibolu Savaş Müzesi

Gelibolu Savaş Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin ilçeden yürüyerek bu yere ulaşabilecekleri görülmekte. İlçeye çok yakın bir mesafede bulunduğu için ek olarak ulaşım aracına ihtiyacınız olmayacaktır. Pek çok müzede olduğu gibi bu müzede de giriş için belli bir ücret ödenmektedir. Çanakkale Savaşı hakkında daha da detaylı bilgi edinmek isteyen kişilerin müzeyi kesinlikle ziyaret etmeleri öneriliyor. Savaş hakkında çok fazla bilginin yer aldığı müzede aynı zamanda savaştaki eşyalardan bir bölüm de bulunmakta. Tarihteki Çanakkale Savaşı’nın ruhunu yaşamak isteyen kişiler bu müzeyi rahatlıkla ziyaret edebilirler.

Piri Reis Müzesi

Piri Reis Müzesi

İlçe merkezine yakın olan müzelerden bir diğeri de Piri Reis Müzesi’dir. Müzeye ulaşmak için ilçeden yürüyerek müzeye ulaşmanız mümkündür. Piri Reis hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak isteyen kişiler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen bu müze ücretsizdir. Hem içerisinde yer alan parçalarla hem de dış cephesinin adeta bir kale gibi görünmesinden dolayı ziyaret eden kişilerin en çok beğendiği müzelerden birisi olarak bilinmektedir. Piri Reis’in balmumu heykelinin yanı sıra onun haritalarına örnekler de müzede sergilenmekte olan eşyalar arasında bulunuyor.

Bebek Kayalıkları

Bebek Kayalıkları Saroz Körfezi’nin yakınlarında yer almaktadır. Buraya ulaşım ise sadece denizyolu ile yapılabilecektir. Dilerseniz sandalcılarla konuşarak Bebek Kayalıkları’na geçiş sağlayabilirsiniz. Özellikle de bölgedeki deniz oldukça berraktır. Serin sulara sahip olan bu denizin farklı fotoğraflarını çekmeniz de mümkün olacaktır. Turistik amaçlı olarak rahatlıkla ziyaret edilebilecek olan bu kayalıkların aynı zamanda su sporlarına ilgi duyan kişiler tarafından da ziyaret edilmesi önerilir. Su altı dalış sporlarına ilgili olan kişiler tarafından dalış yapmak da mümkündür.

Çimpe Kalesi

Çimpe Kalesi

Gelibolu ilçesine yakın olan yerlerden bir diğeri de Çimpe Kalesi olarak karşımıza çıkmakta. İlçe merkezine yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıkta olan bu kale, Osmanlı döneminde hediye olarak verilen kalelerden birisidir. Birçok savaşta da üs göreviyle tercih edilmiştir. Çimpe Kalesi’ni ziyaretler ise ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6159
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.