10.01.2023 18:55:00

Gönen Gezilecek Yerler

Gönen Gezilecek Yerler

Tarihi yapıları, doğa harikaları ve şifalı sularıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Gönen; Balıkesir’in bir ilçesi konumundadır. Hafta sonu tatillerinizde de gezme fırsatını tadabileceğiniz Gönen, kaplıcalara sahip olmasından dolayı şifa yeri olarak da ziyaret edilmekte. Pek çok gezme alanına kavuşabileceğiniz Gönen, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Gönen gezilecek yerlerlistesini bu yazımızda sizler için hazırladık.

Alacaoluk Kalesi

Gönen merkezinden 15 kilometrelik mesafede yer alan kale, diğer bir ismiyle Taban Kale olarak biliniyor. Günümüzde kalenin içerisindeki yerler harabe durumda olsa da surların eski mimari özelliklerini koruyarak günümüze geldiklerini söylemek mümkün. Özellikle doğa harikası bir alan olduğu için yürüyüşlerinize eşlik edecek bir alan. Dilerseniz haftanın her günü surları ziyaret edebilme imkanına kavuşabilirsiniz. Kalenin Roma döneminden kalma olduğu da tahmin edilmekte. Kulenin yaz mevsimlerinde ziyaret edilmesi önerilmekte. Yağışlı olmayan günlerde doğa havası alabilmeniz için de oldukça güzel alanlardan birisi olacaktır.

Babayaka Kalesi

Alacaoluk Kalesi gibi Babayaka Kalesi’nin de ne yazık ki harabe durumda olduğu görülmekte. Gönen merkezinden 7 kilometre uzaklıkta yer alan bu kalenin harabe olmasından dolayı tarihi hakkında da çok fazla bilgiye sahip değiliz. Kalenin kalıntılarını yakından görüp doğasında gezintiye çıkabilmeniz mümkün olacak. Yılın her gününde ziyaret edilebilecek olan kaleye giriş için belli bir ücret ödenmesine de gerek bulunmamakta.

Güvercinli Köprü

Gönen’in müthiş doğasını daha yakından görme fırsatı bulabileceğiniz Güvercinli Köprü, Gönen Çayı üzerine kurulmuştur. Kim tarafından yapıldığı bilinmese de köprünün Roma döneminden kalma olduğu elimize geçen bilgiler arasında yer alıyor. Taş malzeme ile yapılmış olan köprü farklı dönemlerde onarılmıştır. Fakat bu onarımlara rağmen günümüzde eksik yapılı olarak görülmekte. Bir kısmı kalmış olan bu köprünün tarihi açıdan önemli olmasından dolayı yine de ziyaret edilmesi gerekliliğini düşünmekteyiz. Ayrıca doğa ile bütünleşmiş bir yapısının olması da muhteşem doğa fotoğrafları çekmenize imkan tanıyacaktır.

Gönen Mozaik ve Açıkhava Müzesi

İçerisinde yer alan mozaiklerin Roma ve Bizans dönemine ait olduğu bilinen bu müze, görülmesi gereken yerler listesine eklenmeli. Mozaikler 5. yüzyıldan kalma eserler olduğu için tarihi açıdan büyük bir öneme sahip. Ayrıca mozaiklerin bir kısmının bir kiliseye ait olduğu elde edilen veriler arasında. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış olan mozaikler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır. Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmayan bu müzeyi Gönen’de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gönen Merkez Kaplıcaları

Şifalı özelliğe sahip olması ile bilinen Gönen Kaplıcaları, termal tesis bölümünde yer almakta ve termal tesiste de toplamda 4 adet otel bulunmaktadır. Günübirlik gezmek yerine dilerseniz bu otellerde konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz. Kaplıcaların pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmekte. Sinir sıkışmaları, bel ağrıları, boyun fıtığı, kireçlenme, kalp hastalıkları, kadın hastalıkları ve solunum sistemi hastalıklarına çok iyi geldiği bilinen kaplıcalar yılda binlerce kişi tarafından ziyaret edilen yerler arasında bulunmakta. Bu alanda sadece kaplıca hizmeti değil aynı zamanda restoran, futbol sahası ve tenis kortları gibi farklı hizmetler de sunulmakta. Bu sayede hafta sonları tatillerinizi uzatabilir ve hem bedensel hem de ruhen dinlenme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Vali Hüseyin Öğütçen Şehir Parkı

Gönen Çayı’nın kenar kısmında kurulmuş olan bu park, 1953 yılında meydana gelen depremden dolayı hasara uğramıştır. Sonrasında da bir dönem mezarlık olan bu alandaki mezarlar kaldırılıp yerine park alanı açılmıştır. Kaplıcalara çok yakın olmasından dolayı dilerseniz sabah ya da akşam yürüyüşlerinizde bu parkı tercih edebilirsiniz. Farklı alanlara da sahip olan park, kaplıcalara gelen kişilerin de uğrak yerlerinden birisi olmakta. Kafe gibi farklı mekanları sayesinde yürüyüşünüz sırasında bu alanlarda oturup soluklanabilirsiniz.

Gönen Ekşidere Dağ Ilıcası

Su sıcaklığının 38 ile 46 derece arasında değişiklik gösterdiği bu ılıca, kaplıcalar gibi dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Suyun içerisinde farklı maddeler de yer alıyor. Kalsiyum açısından da zengin olan su, bir bakıma kaplıca olarak değerlendirilmekte. Ilıcanın hemen yanında yer alan otelde konaklamak da mümkündür.

Kuş Gölü Milli Parkı

Doğal yapılarıyla bilinen bu milli park, koruma altına alınmış olan parklarımızdan biri olma özelliğinde. İçerisinde farklı canlıların yaşadığı bu alana geziler de düzenlenmekte. Girişi ücretsiz olan parkta saat kısıtlaması yer almakta. 08.00 ile 17.00 saatleri arasında parkı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8236
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.