13.03.2023 08:30:00

Gulet Ne Demektir? Guletle Tatilin Avantajları Nelerdir?

Gulet Ne Demektir? Guletle Tatilin Avantajları Nelerdir?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, dünya üzerinde bulunduğu konum gereği tüm mevsimlerin yaşandığı nadir ülkelerden birisidir. Türkiye’nin hem denizlerle çevrili olan yapısı hem de yaz tatilleri için muhteşem plajlara sahip olması ülkemizdeki turistik faaliyetleri de epey artırmıştır. Akdeniz ve Ege sahillerinin yaz turizmindeki yeni gözde trendlerinden biri son dönemde Gulet olmuştur. Gulet, uluslararası tanınırlığını Bodrum sayesinde elde etmiştir. Ege ve Akdeniz sahillerinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan gulet, yazları aranan bir deniz aracı olmuştur.

Türkiye’de ortaya çıkan ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından mavi tur yolculukları için çok fazla tercih edilen gulet ne demektir ve guletlerin özellikleri nelerdir? Özellikle yaz aylarında daha çok merak edilen bu soruyu detaylıca inceledik…

Gulet Ne Demektir?

Gulet, Ege ve Akdeniz sahillerinde eğlence gezileri ve yelken tatilleri için kullanılan geleneksel bir ahşap olarak dizayn edilen el yapımı; motorlu ve yelkenli teknelerdir. Guletler tipik olarak ahşaptan yapılır ve düz tabanlı bir gövdeye sahiptirler. Guletlerde ortalama olarak büyüklüğüne bağlı değişkenlik gösterse de 8 ila 18 kişi konaklayabilmektedir. 4 ila 8 ikili yada üçlü kabin şeklinde tasarlanan guletlerin sayısı oldukça fazladır. Genel durum bu olmakla birlikte elbette kabin sayısı ve konaklayabilecek maksimum insan sayısı değişebilmektedir.

Guletlerin Kapasitesi ve Özellikleri Yıllar İçinde Değişti!

Gulet ;ilk olarak balıkçıların ve dalgıçların denizden çıkardıkları balık yada çeşitli parçaları taşıyabilmeleri için minimal bir özellik kapasitesi ile üretilmiştir. Aradan geçen uzun zamanlardan sonra ise guletin teknik özellikleri ve kapasitesi ciddi anlamda değişim ve dönüşüme uğramıştır. Artık guletlerde tatlı su tankı, yakıt tankı ve bir atık tankı da bulunmaktadır. Guletler artık hem yerli hem yabancı turistler tarafından turizm faaliyetleri için kullanılmaya başlanmıştır. Bu da guletlerin gün geçtikçe daha modern bir hale gelmesine sebebiyet vermiştir. Yoğun bir talep ile karşılaşan guletlerin özelliklerinin artması ile Ege ve Akdeniz sahillerindeki mavi tur turizminin gelişim hızı da yükselmiştir.

Guletle Tatilin Avantajları Nelerdir?

Guletlerde kalmak için kabinler, bar bölümleri, mutfak, restoran alanı gibi geniş bölmeler bulunmaktadır. Guletlerin bu özellikleri burayı adeta bir otel konforu haline getirmiştir. İnsanların kendilerine ait özel alanlarının olduğu, güzel bir yaşam konforu elde ettikleri guletlerde sevdiklerinizle beraber sadece size ait bir tatil yapabilme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Guletle mavi tur yolculuğuna adım attığınızda dilediğiniz koylarda güneşlenebilir, denize girebilir, Ege ve Akdeniz’in berrak sularının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Kaptanınızla önceden yapacağınız planlamlar ile gideceğiniz koylara karar verebilme şansına da sahipsiniz aynı zamanda! Bu şu anlama geliyor, kara yolculuğu ile yada yaya olarak gitme şansına sahip olamayacağınız koylarda denize girebilirsiniz! Gulet ile denizin açıklarına ulaşabilmenin belki de en güzel özelliklerinden biri de hiç şüphesiz bu olanak olabilir!

Türkiye’de gulet ile Ege ve Akdeniz’de bir mavi tur keşfine çıkmak gerçekten inanılmaz bir deneyim sunmaktadır. Bu keyfin farkına varan yerli ve yabancı milyonlarca turist, bu tatili her sene büyük bir mutluluk ile yapmaktadır. Her yıl gulet ve yat kiralaması yapan acentelere özellikle yaz aylarında çok yoğun bir şekilde talep gelmektedir. Yaz aylarında talep yoğunluğunun olabileceği ihtimaline karşı gulet kiralamak isteyen tatil severler bu kiralama işlemlerini nisan aylarında yoğun olarak yapmaya başlamaktadırlar.

Gulet kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de elbette bu olmaktadır. Kiralama yapılacak ayın önceden belli olması ve acente ile iletişim halinde olmak gerekmektedir. Bu konuda kiralama yapan acentelerin güven unsuru sağlamaları da gerekiyor. Bundan dolayı TÜRSAB üyesi olan acenteleri tercih etmenizi öneriyoruz. Zira bu konuda yanlış yapacağınız bir tercih dolandırıcı acenteler ile karşılaşmanıza sebebiyet verebilmektedir.

Ege ve Akdeniz Sahillerinde güzel bir mavi yolculuğa çıkmak istiyorsanızGulet Kiralama sayfamıza gözatabilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2403
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.