13.03.2023 22:55:00

Gulet ve Motoryat arasındaki fark nedir?

Gulet ve Motoryat arasındaki fark nedir?

Türkiye, dünyada bulunduğu konum itibari ile mevsimlerin belirgin bir şekilde yaşandığı özel bir ülkedir. Dört mevsimi yaşayan, üç tarafını Marmara, Ege ve Akdeniz’in çevrelediği Türkiye yaz turizmi için her yıl Mayıs-Eylül döneminde milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Dünyanın her noktasından insan yaz tatili için Türkiye’yi tercih etmektedir. Bu harika üç denizin kilometrelerce uzayan sahil şeridi ve enfes kumsalları Türkiye’yi bu konuda cazibe merkezi haline getirmiştir. Ülkemizde yaz turizminde son dönemlerde en çok tercih edilen tatillerden birisi de gulet ve motoryat kiralama olmuştur.

Mavi Yolculuğa çıkmak isteyen ve Ege ve Akdeniz’in berrak sularının üstünde tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler gulet ve motoryat tatillerini tercih etmektedirler. Peki son dönemlerde oldukça popülerleşen gulet ve motoryat nedir?Gulet ve Motoryat arasındaki fark nedir?Gelin hep beraber inceleyelim…

Gulet Ne Demektir?

Gulet eski zamanlarda savaşlarda kullanılan bir deniz aracıdır. Tipik olarak günümüzdeki gulete çok fazla benzemese de aynı yapıdaki ilk deniz araçları savaş aracı olarak inşa edilmiştir. Guletleri şimdi değerlendirdiğimizde ise karşımıza bambaşka bir yapı çıkmaktadır. Ortalama olarak 18 kişiye varan konaklama imkanı, kabinleri, restoranları, barları ile günümüzde turizm amaçlı kullanılan guletler oldukça modernize bir yapıdadırlar. Ahşap olarak dizayn edilen guletler yelkenli tekneler olarak da ifade edilmektedir. Guletler; son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile Mavi Tur Yolculuklarında çok sık olarak kullanılmaktadır. Ege ve Akdeniz’in enfes koy ve körfezlerine doğru yola çıkılan bu deniz araçları her geçen gün daha çok merak edilmektedir.

Motoryat Ne Demektir?

Motoryat temel olarak bir benzinli yada dizel motor ile çalışan bir deniz aracıdır. Ortalama olarak 1136 litre yakıt kapasitesine sahip olan motoryatlar ile büyük denizlerde yada okyanuslarda uzun soluklu bir seyahat elbette yapılamasa da Ege ve Akdeniz’de harika bir tatil için en ideal deniz taşıtları arasındadır. Zaten özellikle son yıllarda kapasitesi ve konforu artırılan motoryatlar turizm çok önemli araçlar haline gelmişlerdir. Hem yerli turistler hem yabancı turistler motoryatları tercih etmektedirler. Motoryatların hareket edebilmesi için yelken ve rüzgar desteğine ihtiyaçları yoktur, bir motor ile çalıştığı için böyle bir özelliğe sahiptirler. Lüks bölmeleri, mürettebatı ve sunduğu olanaklar ile motoryatlar burada tatil yapan insanlara gerçekten lüks bir otelde konaklama deneyimi yaşatabilmektedir. Ege ve Akdeniz sahillerinde yaz aylarında sayıları bir hayli artan motoryatlar turizm için çok önemli araçlardır. Çok sayıda acente motoryat kiralaması için aylar önceden rezervasyonlarını açmaktadır.

Gulet ve Motoryatlara İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Gulet ve motoryatlar ülkemizin Ege ve Akdeniz sahillerinde oldukça popülerdir. Mayıs-Ekim ayları içerisinde turizm amaçlı çok fazla kullanılan bu araçlar; hem yerli hem yabancı turistler tarafından çok sevilmektedir. Tatillerini daha konforlu ve kendi özel alanları içerisinde yapmak isteyen tatil severlerin Mavi Tur yolculuğu için tercih ettikleri bu araçlar gerçekten de lüks bir otelde tatil yapıyor hissi uyandırmaktadır. Harika yemeklerin yapıldığı mutfakları, restoranları, kabinleri ile bu araçlar otelden farksız olabilmektedir. Gulet ve motoryatın teknik özelliklerine ve kapasitesine göre değişse de birçok gulet ve motoryatta bu özellikler bulunmaktadır.

Şimdi gelelim gulet ve motoryat arasındaki farklara…

Gulet ve Motoryat Arasındaki Fark Nedir?

Guletler yelkenli tekneler olarak bilinmektedirler. Motoryatlar ise benzin yada dizel bir motor ile hareket etmektedir. Motoryatlar guletlere göre daha fazla sürat yapabilme özelliğine sahiptir, guletlerde hız motoryatlara göre daha düşüktür. Motoryatlar, guletlere göre özellikle son yıllarda yapılan konsept tasarımlar ile daha lüks olarak tanımlanmaktadır. Fakat iki deniz aracının içerisinde de tatil amacı ile gelen insanların ulaşabilecekleri çok sayıda unsur mevcuttur. Restoran, dinlenme alanları, güneşlenme alanları, kabinler… Bu özellikler iki deniz aracında da bulunmaktadır. 

İki deniz aracı arasında teknik olarak farklar olsa da yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında en çok talep ettiği araçlar da yine bunlardır. Mayıs-Eylül sezonu içinde bu araçlara çok yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Otel konforunda tatil imkanı sunan bu araçlar sevdikleriniz ile güzel ve hoş zamanlar geçirebilmeniz için de eşsiz bir ayrıcalıktır aynı zamanda.

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1669
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.