15.03.2023 23:55:00

Gulet ve Yelkenli Arasındaki Fark Nedir?

Gulet ve Yelkenli Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye’de son dönemlerde yazın tercih edilen tatil seçeneklerinden biri de mavi tur yolculuğu oldu. Ege ve Akdeniz sahillerinde oldukça popüler hale gelen mavi tur; Mayıs-Ekim sezonunda çok fazla tercih ediliyor. Üç bir yanı denizlerle çevrili olan ve yaz mevsiminin belirgin bir şekilde yaşandığı ülkemizde yaz turizmi de bununla paralel olarak oldukça gelişmiştir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist, yaz turizmi için çok çeşitli seçeneklerden faydalanabilmektedir. İsteyenler yıldızlı zincir otellerde tatillerini geçirebileceği gibi tatilini farklı bir şekilde  geçirmek isteyenler de gulet vb deniz araçlarını tercih edebilmektedir.

Mavi Tur turizminin gelişmesiyle en çok merak edilen ve araştırılan deniz araçlarından gulet ve yelkenliyi bu içeriğimizde değerlendireceğiz.Gulet ve Yelkenli arasındaki farkıda içeriğimizde okuyabilirsiniz.

Gulet Nedir?

Guletler tipik olarak ahşaptan yapılır ve düz tabanlı bir gövdeye sahiptirler. Guletlerde ortalama olarak 8 ila 18 kişi konaklayabilmektedir tabii mürettebat hariç… İçerisinde kabinler, restoranlar, dinlenme alanları bulunan guletler adeta otel konforundadırlar. Tabi bu gulete olan yoğun talep sonrasında bu hale gelmiştir diyebiliriz zira guletler bundan kısa bir zaman önce basit deniz araçları olarak kullanılmaktaydı. Şimdi ise durum biraz daha farklıdır. Ege ve Akdeniz’in bilinmeyen koylarını keşfetmek isteyen, herkesten uzak tatil yapmak isteyen kişilerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alan guletler dünya genelinde de Türkiye’yi yaz turizminde popüler bir hale getiren unsurlar arasındadır.

Yelkenli Nedir?

Yelkenli yat, yelkenli gemi veya sadece yelkenli olarak da bilinen bir yelkenli, ilerlemek için rüzgarın gücünü kullanan bir tekne türüdür. Yelkenli tekneler tipik olarak arma, halatlar ve halatlarla desteklenen bir direğe bağlı bir veya daha fazla yelkene sahiptir. Yelkenler rüzgarı yakalayacak ve tekneyi ileri itecek şekilde ayarlanır ve hız ve yönü optimize etmek için yelkenlerin açısı ve yönü ayarlanabilir. Yelkenli tekneler, küçük tekneler ve katamaranlardan okyanusta giden büyük yatlara kadar çeşitli boyut ve tiplerde gelir. Eğlence amaçlı yelken, yarış, balık tutma veya ulaşım için kullanılabilirler.

Çok çeşitli boyut ve tasarımlara sahiptirler

Yelkenli tekneler, küçük, tek kişilik botlardan çok sayıda insandan oluşan bir mürettebatı barındırabilen büyük, okyanusta giden yatlara kadar çok çeşitli boyut ve tasarımlara sahiptir. Bazı yelkenli tekneler özellikle yarışlar için tasarlanırken, diğerleri eğlence gezileri veya uzun mesafeli yolculuklar için yapılmıştır.


Yelkenli tekneler, onları işlevsel kılmak için birlikte çalışan birkaç bileşene sahiptir. Direk, yelkenleri destekleyen ve direği yerinde tutan halatlar, teller ve diğer bileşenleri içeren donanımla güverteye bağlanan dikey bir direktir. Yelkenler direğe ve yine donanımın bir parçası olan diğer direklere veya yatay direklere bağlıdır.

Omurga, teknenin altında bulunan ve tekneyi stabilize etmeye ve alabora olmasını önlemeye yardımcı olan ağırlıklı bir yapıdır. Bazı yelkenli tekneler, tekneye kalıcı olarak bağlı sabit bir omurgaya sahipken, diğerleri suyun derinliğine bağlı olarak yükseltilebilen veya alçaltılabilen geri çekilebilir bir omurgaya sahiptir.

Gulet ve Yelkenli Arasındaki Fark Nedir?

Hem yelkenli hem de gulet tekne türleridir, ancak ikisi arasında bazı temel farklılıklar vardır.

Yukarıdaki paragraflarda da aktardığımız gibi, ilerlemek için rüzgarın gücünü kullanan bir teknedir. Yelkenli tekneler tipik olarak arma, halatlar ve halatlarla desteklenen bir direğe bağlı bir veya daha fazla yelkene sahiptir. Yelkenler rüzgarı yakalayacak ve tekneyi ileriye doğru itecek şekilde ayarlanmıştır. Yelkenli tekneler, küçük tekneler ve katamaranlardan okyanusta giden büyük yatlara kadar çeşitli boyut ve tiplerde gelir.

Gulet ise Ege ve Akdeniz’de yaygın olarak kullanılan bir ahşap motorlu yelkenli yat türüdür. Guletler tipik olarak yelkenli teknelerden daha büyüktür ve iki veya daha fazla direğe sahiptir. Yelkenli teknelerin aksine, guletler tipik olarak tekneyi ileriye taşımak için yelkenlerle birlikte kullanılan bir dizel motorla çalışır. Guletler genellikle eğlence gezileri için kullanılır ve Akdeniz'in kıyı şeridini ve adalarını keşfetmek isteyen turistler arasında popülerdir.

Yelkenli tekneler ve guletler arasındaki bir diğer önemli fark ise tasarımlarıdır. Yelkenli tekneler tipik olarak, su içinde hızla hareket etmelerini sağlayan şık gövdeleri ve aerodinamik şekilleri ile hız ve verimlilik için tasarlanmıştır. Guletler ise geniş güverteleri ve geniş insan gruplarını ağırlayabilecek kabinleri ile konfor ve dinlenme için tasarlanmıştır. Guletler genellikle ahşap gövdeleri ve onlara zamansız, zarif bir görünüm kazandıran klasik çizgilerle geleneksel bir görünüme sahiptir.

Yelkenliler Daha Küçük Teknelerdir

Özetle, yelkenli tekneler yalnızca rüzgar gücüne dayanan daha küçük teknelerdir, guletler ise suda hareket etmek için yelken ve dizel motor kombinasyonunu kullanan daha büyük motorlu yelkenli yatlardır. Yelkenli tekneler hız ve verimlilik için tasarlanırken, guletler konfor ve rahatlama için tasarlanmıştır. 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7876
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.