19.12.2021 11:15:00

Ildırı Köyü

Ildırı Köyü

ILDIRI KÖYÜ

 

Bu yılki tatiliniz Çeşme yada Alaçatı’ya ise bu bölgede gizlenmiş çok güzel bir köy olduğunu sizlere anlatmak istiyoruz. Genel olarak Çeşme ve Alaçatı’da yorulan ziyaretçiler doğruca geri dönmekteler. Dönerken ise çok güzel bir köyü görmeden geçmekteler. Eğer siz de yeni bir yer görmek isterseniz Ildırı’yı pas geçmeyin.

 

 

ILDIRI NASIL BİR YER?

 

Burası eski İzmir denilince akla gelen sakinlikteki bir balıkçı kasabası. Televizyonlardaki dizilerde gördüğünüz o sessiz sakin yerler var ya işte onlardan biri de Ildırı. Bir zamanlar oldukça meşhur olan “Fatmagül’ün Suçu Ne” dizisi de zaten bu köyde çekilmiş. Ildırı aşağı yukarı bir dönemeçte bitecek olan bir köy fakat sıcak insanları, balıkçı tekneleri, her yerde dolaşan kazlar ve tepesinde sizlere göz kırpan tarihi ile ayrı bir nokta.

 

 

ILDIRI’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

ZEKİ MÜREN ADASI

 

Ada dediğimize bakmayın, burası yaz zamanı paçalarınızı sıvayıp 5 dakika denizden yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük bir adacık. Köy merkezinin hemen karşısında bulunan bu adağın isminin ise bir hikayesi var. 

 

 

Günlerden bir gün Zeki Müren’in yolu Ildırı’ya düşer. Gezisi esnasında gördüğü bu küçük adacık onu çok etkiler. En fazla bir odalı ev ve birkaç ağacın sığacağı büyüklükteki bu adacığı satın almak ister. Tabii ada satılık olmadığı için ne yapsa etse edinemez. Daha sonra da böyle bir satın alma gerçekleşmeyince yöre halkı Zeki Müren vefat ettikten sonra onu hatırlamak adına adaya adını verir. Böylece çok sevdiği adacık onun ismiyle yaşamaya devam etmiş olur. 


 

ERYTHRAİ ANTİK KENTİ 

 

Kızıl kent olarak da bilinen şehrin adı eski Yunanca'da "kırmızı" anlamına gelen Erythros kelimesinden gelmektedir. Bölgedeki toprağın kırmızı olmasından dolayı dendiği söylense de net bir araştırma yoktur. Bölgeyi önemli kılan asıl konu ise dünyadaki denizciliğin en önemli yapıtaşlarından biri olan İyon medeniyetinin 12 şehrinden biri olmasıdır. 

 

 

M.Ö. 1200 yıllarında kurulan İyon Devleti içerisindeki küçük şehir devletlerinden oluşmuştur. İzmir ve Aydın bölgesinde kurulan şehir devletlerinin birçoğu ilk olarak İyonlar tarafından inşa edilmiştir. Bu şehirlerden biri olan Erythrai de dönemin deniz ticaretine yön vermiştir. 

 

 

Hipokrat, Diyojen, Herodot, Thales, Pisagor ve Homeros gibi değerleri yetiştirmiş olan İyonlar bu bölgede de aktif bir yaşam kurmuşlardır. Tiyatrosu, agorası, 5 kilometrelik surları, akropolü ve tapınaklarıyla burayı büyük bir şehre dönüştürmüşlerdir. Uzun bir dönem çok tanrılı inanca sahip olan bölge halkı Roma emri altına geçtikten sonraki dönemlerde bir de kiliseye sahip olmuştur. Bugün şehirdeki en belirgin yapılardan biri de bu kilisedir. Bu kenti gezmek isterseniz de herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. 

 

 

ILDIRI KÖY MERKEZİ

 

Erythrai kentinin hemen aşağısından köyün başlangıcına kadar olan bölge tamamen yürüyerek gezmelik bir rotadır. Kentin hemen altında köylü pazarı kurulur. Bu azarın içerisinde hediyelik eşyalardan, el yapımı ürünlere ve yemeklik malzemelere kadar her şeyden butik bir şekilde bulabilirsiniz. 

 

 

Buradan aşağı devam ettiğinizde karşınıza çay bahçesi çıkar. Bir soluk almak isterseniz burayı değerlendirebilirsiniz. Eğer devam etmek isterseniz şehirde oturulabilecek birçok ye köyün batısında bulunur. Burada balıkçıların taze balıklarını yiyebileceğiniz restoranlar bulunur. Keyifli bir gün geçirmek ve soluklanmak için burası iyi bir seçimdir. Ayrıca bölgedeki fiyatlarda Çeşme’den oldukça hesaplıdır. 

 

 

ILDIRI’DAKİ İMKANLAR

 

Ildırı bölgesi ilgi azlığı sebebiyle turistik konaklama açısından her ne kadar çok gelişmemiş olsa da bölgedeki huzuru deneyimlemek isteyenler için birbirinden güzel butik oteller bulabilmektesiniz. Fiyatlar ise genel olarak bu çevreye kıyasla daha hesaplı. 

 

Köy içerinde konaklamak isterseniz yapabileceğiniz etkinlik olarak da iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki son dönemlerde yaygınlaşan balık avı turudur. Yöre halkının eşliğinde bölgede balık tutmaya çıkabilmektesiniz. Buna ek olarak da çevredeki adaları ve gizli koyları keşfedebileceğiniz tekne turlarına katılabilirsiniz. 

 

 

ILDIRI’YA NASIL GİDİLİR?

 

Ildırı konum olarak Çeşme ile Mordoğan arasındaki sahil yolunun ortasında bulunmaktadır. İzmir’den direk gidecek olanlar Urlayı geçtikten sonra Uzunkuyu’ya gelmeden Barbaros köyü istikametinden köye ulaşabilirler. Eğer Çeşme bölgesinde iseniz de çevre yolunun Alaçatı kavşağından çıkıp köy yoluna bağlanabilirsiniz. Bölgeye toplu taşıma ile de İzmir yönünden gelen Ildır-İzmir Kooperatifi araçlarını kullanabilirsiniz. Dolmuş saatleri ise mevsimsel olarak değişiyor olsa da ortalama 2 saatte bir karşılıklı olarak kalkmaktadır. 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1558
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz