11.01.2023 18:55:00

İsrail'de Gezilecek Yerler

İsrail'de Gezilecek Yerler

Coğrafi açıdan bakıldığında Asya Kıtası içerisinde bulunan bu ülke, tarihiyle yıllardan beri dikkat çeken ülkeler arasına girmiştir. Doğal ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındıran İsrail, en çok Yahudi halkının bir arada yaşadığı ülke olma özelliği de göstermekte. Bundan dolayı da içerisinde inanç turizmine dair farklı eserlere sahip olduğunu söylemek mümkün. Turistlerin de ilgisini çeken yerler arasındadır. İsrail gezilecek yerler listemize, İsrail’e gitmeden önce mutlaka göz gezdirmenizi öneriyoruz. Özellikle kısıtlı bir zaman diliminde bu ülkeyi gezmek istiyorsanız yazımız sayesinde daha sağlıklı bir rota oluşturabileceksiniz.

Kubbet- üs Sahra

Hem Müslümanlar’ın hem de Yahudiler’in kutsal olarak kabul ettikleri bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan bu muhteşem yapı, Emeviler döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 115 metre yüksekliğe sahip olan yapının her iki din sahipleri için de oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yabancı turistlerin ilgi odağında olan Kubbet- üs Sahra’yı İsrail’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lut Gölü

Lut Gölü diğer bir ismiyle de Ölüdeniz olarak bilinmektedir. Dünya’daki en alçak göl olma özelliğine sahip olan bu göl muhteşem bir görünüme sahiptir. Masmavi bir görünüme sahip olan göl, fotoğraf çekebilmek için de kesinlikle değerlendirilmesi gereken alanlardan birisi. Dünya’daki en tuzlu 3. göl olma özelliği gösterdiğini de ayrıca belirtmeliyiz. Hemen yanında yer alan kumlara baktığınızda gölün ne kadar tuzlu olduğunu anlayabilmeniz de mümkün olacak.

Ağlama Duvarı

Yahudi mahallesi içerisinde yer alan Ağlama Duvarı; orijinal ismi ile Kotel- Western Wall’dır. İnanç turizmi açısından ziyaret etmek isteyen kişilerin uğrak yerlerinden birisidir. Kudüs içerisinde bulunan Ağlama Duvarı, hem kadınlar hem de erkekler için ayrı ibadet yerlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Masada

Yahudi direnişinin sembollerinden birisi olan Masada, Yahudi tarihi açısından oldukça büyük bir öneme sahip. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış olan Masada, Dünya Mirası Listesi içerisine dahil edilmiş olan yerlerden birisidir. 900’e yakın Yahudi’nin Romalılara teslim olmamak için direnmeleri ve toplu olarak intihar ettikleri bölge burasıdır.

Taberiye Gölü

166 kilometrelik yüzölçümüne sahip olan bu göl, İsrail hakının su ihtiyacını karşıladığı göl olma özelliği göstermektedir. 43 metre derinliğine sahip olduğu da kayıtlara geçmiş bir bilgidir. İsrail’in sınırları içerisinde yer alan en büyük tatlı su gölü olma özelliğine sahip olan Taberiye Gölü, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Muhteşem görünümü ile sakin bir ortam arayanlar için tercih edilebilecek yerler arasında bulunmakta.

Beth Hatefutsoth

Yahudi Diaspora Müzesi olarak çevrilebilecek olan Beth Hatefutsoth, 1978 yılında kurulmuştur. Tarihi açısından bakıldığında eski bir bina olma özelliğinde olduğu görülmektedir. Tel Aviv şehrinde yer alan bu müze, Yahudi halkı hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze olma özelliği gösteriyor. Haftanın her günü açık olan müze rahatlıkla ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir. Yahudi halkının tarihi hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz müze, üniversite yerleşkesi içerisine inşa edilmiş durumdadır.

Beytüllahim

Özellikle Hıristiyanların daha çok tercih ettikleri Beytüllahim, Batı Şeria’da yer alma özelliğiyle bilinmekte. İçerisinde yer alan Doğuş Kilisesi’nde Hz. İsa’nın doğduğu yer olduğuna inanılmasından dolayı Hıristiyanların ilgisini çeken bir alan olma özelliğinde. UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan Beytüllahim, İsrail içerisinde gezilmesi gereken alanlardan birisidir. Kilise haricinde Rahel Türbesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kudüs

Üç farklı dine de ev sahipliği yapmış olan Kudüs, üç din açısından da çok büyük bir öneme sahip yerlerden birisidir. Yahudiler, Müslümanlar ve Hıristiyanlar için dini merkez kabul edilen bu yer, 5000 yıldan beri var olmaktadır. Köklü bir tarihe sahip olması, İsrail için büyük önem teşkil etmektedir. İsrail’in inanç turizmine dair pek çok yapı barındırdığını belirtmiştik. Kudüs ise bu yapılar içerisinde en önemlisidir. Kendine özgü bir mimariye sahip olan Kudüs, İsrail’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Tel Aviv

Tarihi evlerin dolu olduğu Tel Aviv, İsrail’in başkentidir. İçerisinde pek çok tarihi dokuyu barındırmasının yanı sıra, sahilleri ve müzeleriyle de yerli ve yabancı turistin oldukça ilgisini çekmekte. Başkent içerisinde çok fazla tarihi yapıyla karşılaşmanız mümkün. Dilerseniz bu yapıların fotoğraflarını çekme imkanını da bulundurabilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5880
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.