12.01.2023 10:50:00

Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en güzel fakat pek bilinmeyen yerlerinden birisi olan Kalkan, ünlü tarihçi Heredot’un bile bir dönemler sözlerine dahil edilmiş yerler arasında bulunuyor. Heredot’un Kalkan için ‘’Dünyada yıldızlara en yakın yer.’’ tabirini kullandığı bu yer, hem balayılarınızda hem de yaz tatillerinizde kesin olarak tercih edilmesi gereken bir yer. Muhteşem doğal güzellikleri ve tertemiz plajlarıyla herkesi büyüleyen Kalkan, aynı zamanda içerisinde İngilizlerin yurt edindiği bölümleri de bulunduruyor. Kalkan gezilecek yerler listesine bakarak burası hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve tatilinizi de buna göre planlayabilirsiniz.

Kalkan Merkez

Özellikle de yaz mevsimlerinde bambaşka bir güzelliğe bürünen Kalkan merkez, iskeleye sahip olan alanalrdan birisi. İskele boyunca uzanan balık lokantaları sayesinde günün her vaktinde taptaze balıklar yiyebilirsiniz. İçerisinde konaklama imkanını da bulunduran merkez, alışveriş yapabileceğiniz dükkanları da bünyesinde bulundurmakta. Ayrıca merkezde yer alan evlerin genelde iki ya da üç katlı yapılar şeklinde karşımıza çıktığını görüyoruz. Apartman tarzı binaların yer almaması bölgeyi daha da güzelleştirmekte.

İslamlar Köyü

Bir dönem hem Türklerin hem de Rumların birarada yaşadığı bir yer olan bu köy, içerisinde su değirmenlerine de ev sahipliği yapmakta. Köy içerisinde 300 yıllık bir tarihe geçmiş olan su değirmenlerini görebilme şansına da kavuşabileceksiniz. Tertemiz havası ve muhteşem doğası ile Kalkan’a gitmişken bu köye de mutlaka uğramalısınız. Kalkan merkezden yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta yer almasından dolayı dilerseniz özel aracınızla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaputaş Plajı

Temiz ve dalgasız bir deniz arayışındaysanız Kaputaş Plajı tam da size göre. Masmavi denizi ile tertemiz kumları sayesinde tam anlamıyla bir yaz tatili geçirebilmeniz mümkün olacak. Kalkan’dan yaklaşık olarak 7 km mesafede yer alan bu plaj bölgede en çok tercih edilen plajlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca plajda bir işletmenin olmasından dolayı da şemsiye ve şezlong gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

Patara Antik Kenti

Ovagelemiş Köyü içinde bulunan bu antik kent, Noel Baba ismi ile bildiğimiz Aziz Nikolaos’ın doğduğu yer olarak düşünülmektedir. Bu özelliğinden dolayı da yabancı turistin ilgi gösterdikleri alanlardan birisi olmakta. Kent içerisinde kilise, hamam ve deniz feneri gibi ayrıntılar da yer almakta. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde ziyaret edebileceğiniz bu antik kent yaz ve kış mevsimlerinde saat olarak değişiklik göstermekte.

Kekova Batik Şehri

Özel araç sayesinde Kalkan merkezden 1 saat sonra ulaşabileceğiniz bir yer olan Kekova Batik Şehir, tekne kiralama imkanını da elinde bulunduruyor. Dilerseniz tekne kiralayabilir ya da tekne turlarına katılabilirsiniz. Muhteşem manzarası ile el değmemiş güzelliklere sahip olan bu alan küçük botlarla da gezilebilme imkanını tanımakta. Kalkan’a gelmişken bu alanı görmeden gezinizi sonlandırmayın.

Fethiye- Ölüdeniz

Kalkan merkeze oldukça yakın olan yerlerden birisi de Fethiye- Ölüdeniz’dir. Mükemmel doğal güzelliklere sahip olan bu alanda dilediğiniz kadar yüzebilir ve tertemiz denizin tadını çıakrabilirsiniz. Aynı şekilde tekne turları sayesinde Kelebekler Vadisi’ne de bu alandan geçiş yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle beraber keyifli vakit geçirebilmek için mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Xanthos Antik Kenti

UNESCO Listesi içerisine dahil edilmiş yerler arasında bulunan Xanthos Antik Kenti, Likyalılar döneminden kalmıştır. İçerisinde pek çok arkeolojik kazı yapılmış ve o döneme ait bulgular ele geçirilmiştir. Kent içerisinde mezarların haricinde antik tiyatro da yer almakta. Yaz ve kış mevsimlerinde ziyaret edebileceğiniz bu antik kent ayrıca haftanın her günü açıktır.

Letoon Antik Kenti

Likyalıların dini merkezi olan Letoon Antik Kenti Kalkan’dan yaklaşık olarak yarım saatlik uzaklıktadır. Toplu taşıma araçları sayesinde bölgeye ulaşım sağlamanız da mümkün. M.Ö 8. yüzyıla ait olan antik kent, içerisinde üç adet tapınak bulundurmaktadır. Haftanın 7 günü açık olan bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bezirgan Köyü

Ülkemizin sınırları içerisinde yer alıp çok fazla bilinmeyen köylerden birisi olan Bezirgan Köyü, Yörük kültürü ile harmanlanmış bir köy olma özelliğinde. Genel olarak Kalkan’ın yerli halkının yaşadığı bir yer olan bu köyde dilediğiniz gibi doğa yürüyüşleri yapabilme imkanına sahip olacaksınız. İçerisinde yer alan doğal güzellikleri mutlaka fotoğraflamalısınız.

Kaş

Son dönemlerde daha sık ziyaret edilmeye başlanmış olan Kaş, oldukça güzel evleri bünyesinde bulunduruyor. İçerisinde yer alan çarşı sayesinde hem gezip hem de alışveriş yapmanız da mümkün hale getirilmiş. Kalkan’ın Kaş’a bağlı bir yer olduğunu da eklemeliyiz. Bu sayede Kalkan’a oldukça yakın olduğu için ulaşım açısından da zorluk yaşamayacaksınız.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3568
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz