15.12.2021 15:50:00

KELEBEKLER VADİSİ

KELEBEKLER VADİSİ

KELEBEKLER VADİSİ

 

Türkiye’de ölmeden önce görülmesi gerekenler listesi yapsak ilk 10’a girecek yerlerden biri de şüphesiz Kelebekler Vadisi olurdu. Fakat burayı göreyim derken ölen insanların da olması bölgeyi anlatmadan önce dikkatli olmanız ve fotoğraf çekilmek için gereksiz risk almamanız uyarısında bulunmamız gerektiğini gösteriyor. Instagram için alacağınız riskleri uygulamamanız gereken yerlerden biri gerçekten de burası.

 

 

KELEBEKLER VADİSİ’NE NASIL GİDİLİR?

 

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Faralya köyünde bulunuyor. Kelebekler Vadisi’nin fotoğraf yeri ve kendisi olmak üzere iki ayrı noktası bulunuyor. Eğer vadiyi yukarıdan görmek isterseniz kara yolunu takip edebilirsiniz. Fethiye’den ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz ve ardından yola devam etmeniz gerekiyor. Hangi sezonda olursanız olun bu yolu devam ettikten sonra fotoğraf çekim noktasının neresi olduğunu yolda görünce hemen anlayacaksınız çünkü burası her zaman insan dolu oluyor. 

 

 

Eğer Kelebekler Vadisi’nin aşağısına gitmek istiyorsanız zor ve kolay olan iki alternatif bulunuyor. Kolay olan alternatif Ölüdeniz’den kalkan teknelerle vadiye ulaşabiliyor olmanız. Gün içinde gidip gelen teknelerden bir tanesi ile gidip son dönenle geri dönmek gibi bir hakkınızda bulunuyor. 

 

 

Eğer vadiye yürüyerek inmek isterseniz iş burada biraz zorlaşıyor. Vadidin doğu duvarının bulunduğu noktadan bir iniş parkuru bulunuyor. Fakat bu parkur ciddi derece zorlu olup ölüm riski dahi içeriyor. Yıl içinde bu parkurdan birçok insan iniyor olsa da kaygan ayakkabı, terlik kullanımı, dikkatsizlik, fiziksel yetersizlik sebebiyle yaralanmalar ya da ölümler gerçekleşebiliyor. Sürekli olmasa da bu ihtimalleri belirtmemizde fayda var.

 

 

KELEBEKLER VADİSİ NASIL BİR YER?

 

Kelebekler Vadisi adından anladığınız gibi ne yazık ki kelebeklerle dolu bir yer değil. Bölgenin iç kesimlerinin yılın sadece bahar aylarının başında bölgede kelebek nüfusu ve çeşitliliği artar diğer zamanlarda ise görebileceğiniz kelebek sayısı oldukça azdır. Kelebek görmek için gelecekseniz bu bilgileri unutmayınız.

 

Kelebekler Vadisi sahili ve güzel deniziyle mutlaka uğranılması gereken yerlerden biri. Dar bir vadisinin gittikçe genişlemesiyle “V” şeklini alması ve çevrenizde başka hiçbir şey olmamasının enerjisi çok başka. Bulunduğunuz sahil ortalama olarak Faralya’dan 350 metre aşağıda yer alıyor. Aşağıda sadece sizin olduğunuz 350 metrelik bir çukurdaki eşsiz bir sahil burası.

 

 

Sahlin bulunduğu yer özel bir arazi. Nasıl böyle bir yeri biri satın almış bilemiyoruz. Sahile girdiğinizde yerel işletmenin içerisinde her türlü yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Fiyatlar Ölüdeniz geneliyle aşağı yukarı aynı pahalılıkta. 

 

Kelebekler Vadisi’nin sonunda bir de şelale bulunuyor. Bu şelaleye ulaşmak için vadinin içinde uzun bir yürüyüşe çıkıyorsunuz. Yaklaşık yarım saat sonra ilk şelaleye ulaşıyorsunuz. Bu şelalenin devamında tırmanışlı ve bazen ekipman dahi gerektiren büyük şelale rotası bulunuyor. Eğer kendinize güvenmiyorsanız ilk şelale de sizi tatmin edecektir. Ayrıca şelaleden çok arkanızı döndüğünüzde görünen vadinin atmosferi sizler daha çok etkileyecektir. Şelaleyi ve bölgeyi övdük ama son yıllardaki kuraklık sebebiyle yaz döneminde şelale yüksek ihtimalle kurumuş oluyor. Bu sebeple özellikle yaz ortasından sonra şelale göremezseniz sebebini biliyorsunuz. Bu arada şelale girişine de para istemeye başlamışlar bilginiz olsun.

 

 

KELEBEKLER VADİSİ ÇEVRESİNDE İMKANLAR

 

Kelebekler Vadisinin aşağısında, restoran, kamping ve bungalov konaklaması gibi imkanlar bulunuyor. Buraya gidiş geliş için ise Ölüdeniz sahilindeki tekneleri kullanabilirsiniz.

 

Kelebekler Vadisinin yukarısında, Faralya köyü içerisinde market, pansiyon, bungalov ve kamping için birçok alternatif bulabiliyorsunuz. Özellikle gün batımı için yukarısını tercih edebilirsiniz. Bu konaklama noktalarının hepsi köy merkezi ve vadinin doğu duvarının üzerinde yer alıyor. Bölgeye Fethiye’den kalkıp öne Ölüdeniz’e uğrayıp devam eden dolmuşlarla ulaşabiliyorsunuz.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7062
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.