14.01.2023 19:15:00

Kemaliye'de Gezilecek Yerler

Kemaliye'de Gezilecek Yerler

1922 yılına kadar Eğin ismi ile anılan Kemaliye’nin, 1922 sonrasında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi ile anılması istendiği için bu adı aldığı bilinmektedir. Kemaliye aynı zamanda Erzincan’a bağlı bir ilçe olma özelliği göstermekte. Bünyesinde pek çok doğal ve tarihi güzellikleri barındırması, Erzincan’ın turistik ilçelerinden birisi olduğunu ortaya koyan özelliklerdir. Kemaliye gezilecek yerleraçısından oldukça zengin. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu ilçeye gelin yakından bakalım. 

Karanlık Kanyon

Kemaliye ilçesinin doğal güzellikleriyle baş başa kalmak isteyen kişilerin ziyaret edilecek yerler listesinin ilk sırasına Karanlık Kanyonu’nu eklemelerini öneriyoruz. Bu muhteşem doğa harikası, özellikle kış mevsimlerinde kar yağışı sonrasında çok daha farklı bir atmosfere kavuşmakta. Karanlık bir yola sahip olmasından dolayı kanyona bu isim verilmiştir. Kanyon’un içerisinden Fırat Nehri geçmektedir. Bunun için de kanyon ayrı bir öneme sahip. Tekne turları sayesinde kanyona ulaşım sağlamak da mümkündür. Muhteşem manzaranın fotoğraflarını çekebilmek için fotoğraf makinenizi yanınızda götürmeyi unutmayın.

Ocak Köyü

Kemaliye İlçesi’nden sadece 40 kilometre uzaklıkta bulunan bu köy, bir dönem Şeyhler Köyü olarak adlandırılmaktaydı. Köyde sosyal tesisin yer alması sayesinde köyde konaklamak da mümkün. Doğal ürünleri yerinde denemek adına köyde kurulan pazara gidebilirsiniz. Ayrıca içerisinde çeşmeler ve kültür merkezi de yer alan bir köy olma özelliğiyle pek çok köyden ayrılmaktadır.

Kadıgölü

Eğimli dağın üzerinden akan bu göl, muhteşem güzelliğe sahip bir doğa harikası. Bir dönemler gölden elektrik enerjisi üretilmekte olduğu da elde edilen bilgiler arasında. Şimdilerde de gölden alabalık tesis edilmekte. Tertemiz havasını solumak isteyip muhteşem doğal güzelliklerden birisini yakından görmek isteyen herkesin Kemaliye’de mutlaka uğraması gereken duraklar arasında Kadıgölü’nü saymamız gerekecektir. Dilerseniz çevrede yer alan yapıların da fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kemaliye Çarşısı

Yılın hemen hemen her günü açık olan bu çarşı, Kemaliye halkının yöresel yemekleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin mutlaka uğraması gereken alanlardan birisi olmakta. Çarşı içerisinde yöresel yemeklerin haricinde doğal ürünler de satılmaktadır. Eve dönmeden önce bu çarşıdan hediyelik eşya alabilmeniz de mümkün.

Hıdır Abdal Türbesi

İlçenin tam merkezinde yer alan bu türbe, Hıdır Abdal Sultan’ın naaşının bulunduğu bir türbe olarak bilinmekte.  Osmanlı döneminden kalmış olduğu tahmin edilen bir yapı olarak belgelere işlenmiştir. Bazı görüşlere göre de türbe Selçuklu döneminden kalmadır. Tam bir bilgi elde edilemese de türbenin mimari açıdan oldukça iyi bir yapıda olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca türbe turistlerin de ilgi odağında olan bir yapı.

Apçağa Köyü

Edebiyatımızın ünlü isimlerinden birisi olan Ahmet Kutsi Tecer’in doğduğu bu köy içerisinde edebiyatçımızın müzeye çevrilmiş olan evine rastlamanız da mümkün olacak. Kitapları ve özel eşyalarının bulunduğu müze mutlaka ziyaret edilmeli. Köyün aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterildiği de edinilen bilgiler arasında yer almakta. Muhteşem bir doğa harikasına sahip olan köy, tertemiz bir havaya sahip. Dinlenme amaçlı olarak da tercih edebileceğiniz alanlara sahip olan kötü ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kemaliye Cami

Kimin inşa ettirdiği bilinmeyen cami, yaklaşık olarak 17 ya da 18. yüzyıllarda oluşturulmuştur. Kemaliye’nin en önemli camilerinden birisi olan bu cami, Kemaliye Gölü’nün hemen yakın kısmında yer alıyor. İbadet saatleri harici saatlerde camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi

Biyoloji ile jeolojiye ilgisi olan herkesin mutlaka gitmesi gereken bir müzedir. Müzenin asıl amacının da ülkemizdeki kişilerin doğa bilinci kazanmasıdır. Ayrıca müzenin TÜBİTAK tarafından desteklendiği biliniyor.

Enver Gökçe Müzesi

Türk edebiyatı için çok önemli olan diğer bir isim de Enver Gökçe’dir. Enver Gökçe’nin doğduğu bu evin sonrasında da müzeye çevrildiği görülmekte. Onun kişisel eşyalarının müze içerisinde sergilendiği bilinmekte.

T.C Kültür Bakanlığı Özel Ali Gürer Müzesi

Kemaliye hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişilerin bu müzeyi ziyaret etmeleri gerekmekte. Müze içerisinde yörenin etnografik unsurlarının sergilendiği görülmektedir. Köy içerisinde yer alan bu müzeyi saat 08.00 ile 17.00 arasında gezebilmeniz mümkündür.

Kemaliye Müzesi

Öncesinde halıcılık atölyesi amacıyla kullanılmış olan bu bina, sonraki dönemlerde kısa bir süreliğine cezaevi olarak kullanılmıştır. Restore edildikten sonra da müze olarak günümüzdeki halini almıştır. Etnografik ve folklorik unsurlara müze içerisinde rastlamak mümkün. Ayrıca üst katında yer alan kafesi sayesinde oturup soluklanabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6063
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.