8.12.2022 14:00:00

Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası Gezilecek Yerler

Aydın ilinin bir ilçesi olan Kuşadası; İyon Medeniyeti ’ne kadar uzanan köklü tarihiyle, birbirinden güzel plajlarıyla, doğal güzelliği ve ulaşımının kolaylığı sayesinde her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlamakta. Biz de arkadaşlarınız, sevdikleriniz ya da ailenizle keyifli vakitler geçirebileceğiniz, tatilinize renk katacak anılara ev sahipliği yapacak birbirinden güzel konumu sizler için sıraladık.

Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

1957 senesinde karaya bağlanan, Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan kalenin tarihi Bizans Dönemi’ne dayanıyor. İsmini adanın kendisinden alan kalenin içi Barbaros Hayrettin Paşa, surları ise Mora İsyanı sırasında adayı denizden gelebilecek her türlü saldırıdan korumak amacıyla İlyas Ağa tarafından yaptırılmıştır.  Adayı çevreleyen surların yüksekliği 3 metre olup, inşa kitabesi ise kuzeyde bulunan kule duvarı üzerinde konumlanıyor. Kuşadası’nın en önemli turistik yapılarından biri olan Güvercinada Kalesi’ne uğrayıp da gönlünüzü kaptırmadan dönmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Merkezde, Kuşadası İskelesi yakınında yer alan kervansaray, 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. İç kaleye benzeyen han, tamamen taş malzemeden inşa edilmiş olup içerisindeki bir adet otel ve hediyelik eşya dükkanlarıyla turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bu kervansarayı görmeden Kuşadası’ndan ayrılmayın, bizden söylemesi.

Kaleiçi Camii

Kuşadası’nın en eski camii olarak bilinen Kaleiçi Camii, 17. Yüzyılda Öküz Mehmet Paşa diğer adıyla Sadrazam Konevi Mehmet Paşa tarafından kervansaray ve hamam ile birlikte inşa ettirilmiştir. 1.800 metre karelik bir alan üzerine inşa edilen, ilçenin en görkemli camisi olarak da nitelendirilen yapı surlarla çevrili kentin ana yerleşim yerlerinden biri olan Kaleiçi’nde yer alıyor. İnşasında kesme ve kırma taş, tuğla ve mermer kullanılan caminin cümle kapısı ise Osmanlı ağaç işçiliğinin muhteşem izlerini barındırıyor. Hem tarihi hem de yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan Kaleiçi Cami’yi mutlaka görmelisiniz.

Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı

Davutlar Mahallesinden 12 kilometre uzaklıktaki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda bulunan manastır, ilçedeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Baskıdan kaçan din adamlarının sığındığı ve kendi görevlerini yerine getirmek amacıyla kiliseler ve manastırlar inşa etmişlerdir. Kurşunlu Manastırı da bunlardan biridir. Bizans yapısı olan manastırın 19. Yüzyıla kadar kullanıldığı düşünülmekte. Rumların “Panagia Kursunniatissa” ismini verdikleri yapı, isminden de anlaşılacağı üzere Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. Günümüzdeki ismini yapıların üstünü örten kurşundan aldığı söyleniyor. İçerisinde bulunan keşiş odaları, şapel, mezarlık ve savunma odaları gibi önemli kalıntılar da görülmeye değer.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Adını mitolojideki Gök Tanrısı Zeus’tan alan mağara, Güzelçamlı sınırları içinde yer alıyor. Bir söylenişe göre Meryem Ana’nın, Sisam Adasından Efes’e yolculuğu sırasında bu mağaraya uğramış ve suyunda yıkanmıştır. Buradan hareketle de mağaranın suyunun kadınların teninde güzelleştirici bir etkiye sahip olduğu inancı ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 60 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 10 metre derinlikteki mağaranın gölet suyu, canlı olmamakla birlikte tatsızdır. Muazzam görünümü ve mitolojik tarihi ile dikkatleri üzerine çeken Zeus’u görüp de hayran kalınmayacak gibi değil.

Karasu Plajı

Karasu Plajı

İlçe merkezinden 35km mesafede yer alan Karasu Plajı, ilçede en çok tercih edilen plajlardan biridir.  500 metrelik sahil şeridi ve serin sularıyla dalmayı seven ziyaretçilerin favori koylarından biri diyebiliriz burası için. Çamların altında piknik yapabilir, çevredeki kafe ve benzeri konfor alanlarından faydalanabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle harika vakitler geçirebileceğiniz Karasu Plajı, yaz tatilinizin gözdesi olacak.

Kuşadası El Heykeli

İlçenin adeta simgesi konumundaki heykel, Atatürk Bulvarı üzerinde, İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nın karşısında ziyaretçilerin gözüne çarpıyor. Manzarası ve konumuyla oldukça ziyaretçiyi çevresine toplayan heykel, yapı olarak avuç içinde birkaç siyah ve bir beyaz güvercin bulunan bir el heykeli. Dikkat çekici yapısıyla beğeni toplayan heykeli görmeden, tatilinizin simgesi olarak orada bir fotoğraf çektirmeden ilçeden ayrılmayın.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6253
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.