17.03.2022 11:10:00

Kuyucak Lavanta Köyü

Kuyucak Lavanta Köyü

KUYUCAK LAVANTA KÖYÜ

 

Ülkemizde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve içerik üreticiliğinin artmasıyla artan meşhur yer sayısının bir parçası da Isparta Kuyucak’ta bulunan Lavanta Köyüdür. Özenle ekilmiş olan lavantalar tarlalarda sıralı bir şekilde büyüyor ve mor renkleri ile harika bir görüntü oluşturuyor. Bu zamanı yakalamak için ise Haziran ve Temmuz aylarını ikinci haftaları arasına denk getirmelisiniz. En iyi lavanta zamanı bu tarihlere denk geliyor.

 

 

KUYUCAK LAVANTA KÖYÜ NASIL BİR YER?

 

Öncelikle Kuyucak iki kısımdan oluşuyor. İlk kısım olan köy merkezi turistik ilginin artması ile hızlı bir dönüşüm geçirerek gelen misafirleri ağırlamak üzerine kafeteryalar ve butik yeme içme noktaları açmış. Daha önce boya değmemiş köy şu an rengarenk bir şekilde gelenleri karşılıyor. Nüfusu oldukça az olan köyde her tip işletmeden bir iki tane bulunuyor. Bölgede vakit geçirdikten sonra burada mola verebiliyorsunuz.

 

 

Kuyucak köyünün diğer kısmı ise lavantaların olduğu kısım. Köyün ardındaki tepelerde yaklaşık 10 dakika boyunca lavanta bahçeleri görüyorsunuz. Bunların birçoğu zor arazi üzerinde olsa da bazı tarla sahipleri bu bahçelerini turistik noktaya dönüştürmüş durumda. Köyün lavantaları merkezin ilerisinde bulunuyor.

 

 

LAVANTA KÖYÜ NASIL GEZİLİR?

 

Lavanta Köyünün en ilginç olan kısmı lavanta bahçelerinin orası elbette. Burada lavanta bahçelerinin birçoğu ziyarete kapalıyken bazıları ziyaretçi kabul ediyor. Bu noktalar hem bahçe hem de restoran gibi hizmet veriyor. Sadece fotoğraf çekilmek ise ücrete tabi. Bunca yolu gelip fotoğraf çektirmek istiyorsanız cüzi bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Ama restoranı değerlendirirseniz ücret almayan işletmeler de mevcut. Kişilerin satmak yerine fotoğraf çekimi için bekletmesinin ve tarlasına girilmesi sebebiyle bu da hakkı elbette. Bu işletmelerin bazılarında konaklama imkanınız da bulunuyor.

 


 

BÖLGEDE GEZİLEBİLECEK DİĞER NOKTALAR

 

Kuyucak köyü Isparta’nın en batı noktasında yer alıyor. Bölge göller yöresi olduğundan bölgede gezilecek oldukça fazla yer var. Bölge çevresinde Burdur Gölü, Isparta şehir merkezi, Eğirdir Gölü ve Salda Gölü en yakın  alternatiflerdir. 

 

BÖLGEDE YEME İÇME VE KONAKLAMA

 

Kuyucak köyü merkezinde ev yemeği ve gözleme yapan noktalar bulunuyor. Lavanta bahçelerinin bulunduğu alandaki tesislerde de birçok çeşit yeme içme imkanı bulunuyor. Köy menüleri bulabileceğiniz restoranlarda ağırlıklı olarak aperatif tatlar var. Bu bölgede bulunan pansiyonlarda ise konaklama şansınız bulunuyor. Eğer burada gece geçirmek isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. 

 

 

KUYUCAK LAVANTA KÖYÜNE NASIL GİDİLİR?

 

Kuyucak köyüne iki yönden ulaşım mevcut. Bölgeye giden ana yol, Afyon - Isparta arasında bulunan Keçiborlu ilçe kavşağından çıkılarak gidilen yoldur. Afyondan inilirken Dinar üzeri gelirseniz Keçiborlu kavşağını göreceksiniz. Diğer istikametten inerseniz de Keçiborlunun çıkışına gitmeniz gerekiyor. Isparta, Burdur veya Keçiborlu’dan ise bölgeye giden herhangi bir toplu taşıma bulunmuyor. Toplu taşıma ile gelenler ise en iyi ihtimalle ise Keçiborlu’dan taksi tutabilirler. Keçiborlu ile köy arası 15 kilometredir. Bölgeye havayolu ile gelmek de oldukça kolay. Isparta havalimanı köye 25 dakika mesafede bulunuyor.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8861
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz