25.10.2022 11:35:00

Mersin'de Gezilecek Yerler

Mersin'de Gezilecek Yerler

                                 

Türkiye’nin önemli şehirlerinden Mersin, Liman Kenti olmasından dolayı çok sayıda yerli-yabancı geminin demir attığı bir şehirdir. Mersin aynı zamanda sadece liman kenti özelliği ile sınırlı kalmayıp; turizm ve sanayi alanında önemli bir şehir olup, binlerce yıl geçmişi sahip olan tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Şimdi gelin hep birlikte Mersin’de gezilecek yerlere göz atalım.

1-Aynalıgöl (Gilindere) Mağarası

Aynalıgöl

Bir çoban tarafından tesadüf eseri bulunan Aynalıgöl diğer adıyla Gilindere Mağarası; Mersin’in Aydıncık ilçesinin 7.5 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Bu mağara her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır ve dev boyutlara ulaşan bu damlataşlar harika bir doğal güzellik sunmaktadır. Ayrıca mağaranın son bölümünde yer alan göl ve adacıklar buraya farklı bir hava katmaktadır. Mersin’e yolunuz düşerse bu mağarayı görmeden dönmeyin!

2-Mersin Marina

Mersin Marina

Bir liman kenti olmasıyla meşhur olan Mersin’e gelip de Mersin Marinayı ziyaret etmeden dönmek olmaz… Mersin’in merkez ilçelerinden Yenişehir’de bulunan Mersin Marina’da alışveriş yapacağınız mağazalar, restoran ve kafeler bulunmaktadır. Sahilde güzel bir yürüyüşten sonra yorgunluk kahvenizi buradaki mekanlarda yudumlayabilirsiniz.

3-Mut Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

 Göksu Nehri manzarası eşliğinde harika bir güzellik Yerköprü Şelalesi… Mersin merkezine 2.5 saat uzaklıkta fakat gerçekten gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir yer. Dağların içindeki bir kanyonda yer alan bu harika noktada şehrin gürültüsünden uzaklaşmak sizlere gerçekten iyi gelecek.

4-Kızkalesi Castle

Kızkalesi Castle

Mersin’in merkezinden 60 kilometre uzaklıkta yer alan Erdemli ilçesine bağlı bir mahallede bulunan bu tarihi kale, Akdeniz üzerindeki 15.000 m2 alana sahip bir ada üzerine kurulmuştur. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerini gören bu ada aynı zamanda büyük bir tarihi birikimi barındırıyor.

5-Alahan Manastırı

Alahan Manastırı

Bizans İmparatorluğu döneminden büyük izler taşıyan tarihi Alahan Manastırı Mersin’in Mut ilçesine çok yakın bir noktada yer almaktadır. Hristiyanlığın öncü isimleri arasında yer alan Barnabes ve Pavlus tarafından M.S 41 yılında burada bir tapınağın yapıldığı fakat büyük bir inşanın ise M.S 440 yılında yapıldığı ifade edilmektedir…

17. yüzyılda ünlü seyyah Evliya Çelebi de manastıra bir ziyarette bulunmuş ve burası için, “Usta elinden yeni çıkmış gibi duruyor” tanımlamasını yapmıştır.

 

6-Atatürk Evi Müzesi

Mersin Atatürk Evi Müzesi

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım, 20 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki Mersin ziyaretlerinde bu evde konuk olmuşlardır. 19. yüzyılın sonlarında, 1897 yılında dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman’ın Mersinli tüccar Mavromati’nin kızıyla evliliği nedeni ile yaptırılan bu konut aynı zamanda Krisman Konağı olarak da bilinmektedir. 12 Ekim 1992 tarihinde Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

7-Aydıncık (İncekum) Tabiat Parkı

Mersin’in Aydıncık ilçesine bağlı olan bu tabiat parkı; Mersin’in çok yönlü bir şehir olduğunu bizlere bir kez daha gösteriyor. Tarihi yapıları, liman kenti özelliği ile ticaret noktası olan Mersin’de bol bol denize girip güneşlenerek yazın tadını çıkarabileceğiniz bu harika tabiat parkına muhakkak uğramalısınız. Aynı zamanda sadece denize girmek için doğal güzellikleri için her mevsim görülebilecek bir yer Aydıncık Tabiat Parkı…

8-Kushimoto Sokağı

Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk ilişkilerini temsilen adı Kushimoto Sokağı olan ve Mersin’in Pozcu Mahallesinde bulunan bu yer; eğlence mekanları ve kafeleri ile meşhurdur. Mersin’in en geniş sokakları arasında yer alan Kushimoto Sokağı günlerce binlerce kişinin uğrak yeridir.

9-Mersin Devlet Resim Heykel  Müzesi ve Galerisi

Cumhuriyet döneminin ilk sivil mimari yapıtları arasında yer alan Mersin Devlet Resim, Heykel Müzesi ve Galerisi, 29 Ekim 1946’da hizmete açılmıştır. 1946 yılı ile 1951 yılları arasında sanat, spor ve kültür alanında çalışmaların yapıldığı bu güzide yer; 1991 yılında restorasyonu tamamlanarak Mersin Kültür Merkezi (MKM) olarak  hizmete açılmıştır.

10- Mersin Deniz Müzesi

Mersin Deniz Müzesi

Osmanlı Dönemi ve Milli Mücadele döneminden kalan önemli eserlerin sergilendiğ Mersin Deniz Müzesi; 500’den fazla obje 800’den fazla büyük kitaplığa sahiptir. Çeşitli kısımlardan oluşan bu müzeyi ziyaret ederek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

11- Cennet ve Cehennem Obrukları

Cennet ve Cehennem Obrukları

Mersin denince akla ilk gelen doğa güzellik diyebiliriz Cennet ve Cehennem Obrukları için… Doğa harikası görüntüsü ile yerli ve yabancı turistlerin yıllardır uğrak yeri olan bu doğa harikası yer; Silifke ilçe merkezine 25 km mesafededir.

Onlarca kuş türünün cıvıldadığı, yeşil tabiatı ve dibinden akan suyuyla "cennet" olarak adlandırılan 70 metre derinliğindeki obruğun, 452 basamaklı yürüyüş yolu bulunuyor. Burada bulunacağız her dakika kendinizi bambaşka bir yerde hissedeceksiniz.

Mersin’de ne yenir?

Yemek tutkunlarının sadece tantuni yemek için geldiği bir yer aynı zamanda Mersin… Mersin’e gelmişken enfes tantunileri yemeden dönmek olmaz!

Sadece tantuni de değil; Kerebiç, Tarsus Kebabı ve daha yemeye doyamayacağınız enfes yemek ve tatlıları olan bir mutfağı bulunuyor Mersin’in…

Mersin’in koyları ve plajları

Mersin’in koyları ve plajları

Liman kenti olarak büyük bir ticari hacme sahip olan Mersin; aynı zamanda tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiren bir şehirdir. Mersin aynı zamanda birbirinden güzel koyları ve plajları ile yaz turizmi için de tercih edilmektedir.

Yapraklı Koy, Akçaçakıl Koyu, Tisan Yarımadası, Mavikent Sahili, Boğsak Koyu, Altınofroz Plajı ve Akyar Koyu…

Mersin’in saymakla bitmeyen enfes koy ve plajlarında yazın denizin ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2017
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.