24.07.2023 16:35:00

Ormanya ve Doğal Kamp Alanı

Ormanya ve Doğal Kamp Alanı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan ve Marmara Bölgesi’nin birçok alanından ziyaretçi ağırlayan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Sapanca’ya tatile gelenlerinde durak noktalarından biri. Yemyeşil ormanları, yürüyüş parkurları, gölleri ve farklı konseptteki alanlarıyla Ormanya Doğal Yaşam Parkı tabiat aşıkları için bire bir. Aynı zamanda Ormanya’nın kendi kamp sahası da bulunmakta. İsterseniz karavanınızla isterseniz de çadırınızla gelebileceğiniz Ormanya kamp sahası sakinliği ve doğayla iç içe olmasıyla ön plana çıkıyor.

Ormanya’da Yapılacak Eğlenceli Aktiviteler

Ormanya Doğal Yaşam Parkı zengin floryasının yanı sıra içerisindeki canlı popülasyonuyla da ön plana çıkıyor. Ormanya’ya girdiğinizde sizi karşılayan tabelaları takip ederek her seviyeye uygun yürüyüş parkurlarını deneyebilirsiniz. Kuş seslerinin arasında temiz ve sakin doğasında ruhunuzu dinlendirecek trekking turunun yanı sıra sevdiklerinizle gelerek Ormanya piknik alanında zaman geçirebilirsiniz. İsterseniz doğal parkın içerisinde restoran hizmeti de bulunuyor.

Ormanya’nın bir diğer güzel yanıysa ailecek gezebileceğiniz her yaşa hitap eden alanlarının bulunması. Çocukların ilgisini çekecek Düşkün Leylekler Evi adıyla küçük bir hayvanat bahçesi, gençlerin hem fotoğraf çekebilecek hem de doğanın manzarasını izleyebileceği göller de mevcut. Parkın içerisinde yer alan “Hobbit Evleri de oldukça ilgi çekiyor. Küçük bir mahalleyi andıran hobbit köyüne parkın birçok alanındaki küçük köprülerden geçerek ulaşıyorsunuz. Burada farklı tasarımlarda renkli hobbit evler ve minyatür bahçeleri sizi karşılıyor. Hem doğanın sesine kulak verip hem de Ormanya’nın botanik yollarında gezerek küçük bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Ormanya gezinizi parkın çıkışına yakın konumlanmış fotoğraf sergisini gezmeden bitirmemelisiniz.

Ormanya: Açık Hava Kütüphanesi

Ağaçların altında salıncakta sallanarak ya da hamaklarda bir yandan gökyüzünü izleyerek kitap okumak istiyorsanız Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na mutlaka gelmelisiniz. Gürgen, meşe gibi farklı konseptte kütüphaneleri bulunan bu yere isterseniz kendi kitabınızı götürerek isterseniz de açık havadaki orman kütüphanesinden istediğiniz içerikteki kitaplardan seçerek okuma yapabilirsiniz. Kütüphanenin hem ücretsiz hem de doğayla iç içe olması gelen ziyaretçilerin zaman geçirmekten en çok keyif aldığı yerlerden olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra içerisindeki ağaç popülasyonuna göre üç bölüme ayrılmış orman kütüphanesi farklı oturma planlarına da sahip. Geziniz sırasında dinlenmek ve kuş sesleri altında kitap okumak istiyorsanız Ormanya açık hava kütüphanesinde zaman geçirebilirsiniz.

Ormanya Kamp Alanı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nın yanında yer alan ve sevdiklerinizle gelerek hem kafa dinleyip hem de güvenli bir tatil geçirmek istiyorsanız Ormanya kamp alanına gelebilirsiniz. Karavanınızla gelerek giriş yapabildiğiniz gibi isterseniz çadırlarınızla da kamp yapabilirsiniz. Buranın en güzel yanı Ormanya ile neredeyse iç içe olması. Bu sayede isterseniz parkın içerisindeki restoran ve kafe imkanlarından da yararlanabiliyorsunuz. İçerisinde elektrik dahil birçok imkan bulunan geniş kapasiteli kamp alanı aynı zamanda güvenli bir bölgede yer alıyor. Ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz kamp alanında isterseniz de Ormanya içerisinde zaman geçirerek trekking yapabilirsiniz. 

Böcek Oteli ve Yaban Yaşam Alanı

Ormanya içerisindeki canlı habitatına önem veren ve korumaya yönelik hizmetlere sahip bir park. Burada böceklerin beslenmesi ve gelişimi açısından hazırlanmış Böcek Oteli’nin yanı sıra yabani hayvanların doğanın içerisinde korunarak zaman geçirmesini sağlayan yaşam alanı da bulunmakta. Doğanın büyüsüne kapılarak sizi bir parçası gibi hissettiren Ormanya’da ormanın sesine kulak verebileceğiniz bir bölümde bulunmakta. Burası hem doğanın sesini işitmenize uygun doğal araçlara hem de doğanın sesli kitabını dinleyebileceğiniz bir alana sahip.

Ormanya’ya Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan Ormanya, İzmit-Sapanca güzergahı üzerinde yer alıyor. Şehrin içerisinden toplu taşımalarla ulaşım sağlanabildiği gibi özel aracınızla gelerek de ziyaret edebilirsiniz. D-100 Karayolu yakınında da yer aldığı için parka çevre illerden gelerek hafta sonunuzu doğayla iç içe geçirebilirsiniz. Sapanca’ya da oldukça yakın olan parkı gezdikten sonra Sapanca Gölü’ne de uğrayabilirsiniz.

Ormanya'ya yakın Sapanca Bungalov Evleri için buraya tıklayabilirsin.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5277
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.