20.01.2023 08:00:00

Portekiz'de Gezilecek Yerler

Portekiz'de Gezilecek Yerler

Yıl boyu güneşli olan Portekiz, genelde soğuk ülke vatandaşları tarafından sevilerek ziyaret edilen ülkeler arasında yer alıyor. Muhteşem doğal güzelliklere sahip olan bu ülke mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Portekiz içerisinde yer alan sahiller, balayı yapmak isteyen gençlerin de tercih ettikleri mekanlardan birisi. Mükemmel bir mimariye sahip olan Portekiz sokaklarında gezerken huzur bulmamak elde değil. Tariih bir yolculuğa çıkabileceğiniz sokakları da hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi çekmekte. Portekiz gezilecek yerler listesine gelin birlikte bakalım. Bu sayede yapacağınız gezinin daha kaliteli ve düzgün bir rotada ilerlemesi mümkün olacak.

Sintra

Pena Sarayı ile ünlü olmuş şehirlerden birisi olan Sintra, içerisinde sadece Pena Sarayı’nı barındırmamakta. Kuleleri ve farklı sarayları da bünyesinde bulunduran Sintra, ilk uğranması gereken duraklar arasında yer alıyor. Sintra içerisinde bulunan Pena Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine dahil edilmiş bir yerdir. Kendisine has bir mimariyi barındırması da turistlerin ilgi odağında olmasını sağlamakta.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira ismindeki bu bahçe, Pena Sarayı’na yaklaşık olarak 3 kilometrelik mesafede yer alıyor. Sarayı gördükten sonra bu bahçenin alt kısmında yer alan kuleyi de mutlaka gezmelisiniz. 27 metre derinlikte olan kule ters bir yapı göstermektedir. Giriş için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu bahçe Sintra içerisinde bulunuyor.

Palacio Nacional de Sintra

İsminden de anlaşılacağı üzere Sintra’da yer alan bu Ulusal Saray, Mağribiler dönemine uzanmakta. Tarihi açıdan da oldukça önemli olduğu bilinmekte. UNESCO Mirası Listesi içerisine dahil edilmiş olan bu saray, İslam mimarisini de bünyesinde barındırmaktadır.

Mouros Kalesi

9. yüzyıllarda inşa edildiği bilinen bu kalenin asıl amacı Sintra şehrini korumaktır. Muhteşem kareler çekebileceğiniz bu alana girişler belli bir ücret dahilinde yapılıyor.

Roca Burnu- Cabo da Roca

Portekiz’in muhteşem doğal güzelliklerinden birisini yakından görmek isterseniz Cabo da Roca’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Doğal güzelliklere sahip olan bu yer Lizbon bölgesi içerisinde bulunmaktadır.

Monserrate Sarayı

Hem gotik hem de İslam mimarisini bir arada görebileceğiniz nadir eserler içerisinde yer alan bu saray, bahçeye de sahiptir. Muhteşem çiçeklerin bezeli olduğu sarayın bahçesi turistlerin fotoğraf çekme alanlarından birisi. Yazlık olarak inşa edilmiş olan bu sarayı da mutlaka gezi listenize eklemeniz gerekiyor.

Lizbon

Portekiz’in en bilinen ve en turistik olan noktalarından birisi de Lizbon’dur. Doğal ve mimari güzellikleri görmek isteyen kişilerin gezi listelerine dahil etmeleri gereken bu yer, yürüyüş yolları sayesinde doğa ile iç içe kalmanıza da imkan tanıyacak. İçerisinde yer alan eğlence merkezlerinde vakit geçirmeniz de mümkün.

Cascais

Sahil kasabası olan bu yer, denize girmek adına tercih edebileceğiniz noktalar arasında. Yaz turizmi açısından değerlendirilen kasaba oldukça şirin. Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişilerin uğrak yerlerinden birisi olan Cascais, ziyaretçilerine sörf yapabilme imkanını da sunmaktadır. Sizler de bu alana gidip hem tatil yapabilir hem de sörf yapma imkanına kavuşabilirsiniz.

Aveiro

Renkli evlere sahip olması sebebiyle oldukça sevilen yerlerden birisi olan Aveiro, farklı etkinlikleri de bünyesinde bulunduran alanlardandır. İçerisinde gondolların bulunması özellikle turistlerin bu alanda keyifli vakit geçirmelerine imkan tanıyor. Ayrıca mimarilerinin genel anlamda çini ile dolu olduğunu söylemek de mümkün. Farklı mimari eserlere merakı olan kişiler için Aveiro müthiş bir nimet.

Porto

Eski bir yerleşim yeri olduğu için tarihi binalara da ev sahipliği yapan Porto, içerisinde Luis Köprüsü’nü de bulundurmakta. Üst kısmından trenlerin alt kısmından ise arabaların geçtiği bu köprü mutlaka fotoğraflanması gereken yerler içerisinde. 1886 yılında tamamlanan köprünün tarihi özelliğe sahip olması da onun ilgi çekici yönlerinden.

Ayrıca Porto içerisinde yer alan Sao Bento Tren Garı da iç mimarisi ile dikkat çekmekte. İç mimarisinde kullanılmış olan farklı çini örnekleri sayesinde oldukça güzel bir yapıya sahip olduğu görülmekte. 11 yılda tamamlandığı bilinen bu tren garının her alanında farklı bir ayrıntı yer alıyor. Portekiz’in hem tarihini hem de kültürünü daha yakından görmek ve incelemek isteyen herkesin mutlaka bu tren garını ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Douro Vadisi

Şarap bölgesi olma özelliğiyle bilinen bu alanda konaklamak da mümkündür. Tekne turlarıyla gezebileceğiniz alan UNESCO’nun koruma altına aldığı yerlerden birisi. Porto’dan 100 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9816
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.