23.12.2022 09:30:00

Roma'da Gezilecek Yerler

Roma'da Gezilecek Yerler

İtalya denince akla gelen ilk yerlerden birisi başkent Roma olmakta. Güçlü bir tarihe ve kültüre sahip olması Roma’da gezilecek yerlerin sayısını arttırıyor. Özellikle İtalya tarihini yakından takip etmek isteyen kişiler için çok farklı yapılar Roma’da yer almaktadır. Aynı şekilde eşsiz güzelliklerini yakından görmek isterseniz Roma’da ziyaret edebileceğiniz pek çok alanla karşılaşamanız da mümkün hale gelecek. 3 bin yıllık tarihe sahip olan Roma’da neleri gezip görmeniz gerektiğine gelin birlikte bakalım.

Kolezyum

Kolezyum

M. S 72 yılında yapım aşamasına başlanmış olan bu bina, ismini giriş kısmındaki heykelden alır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş olan yapının aynı zamanda depremden dolayı çok hasar aldığı da biliniyor. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yer olarak bilinen Kolezyum, estetik açıdan da muhteşem bir görüntü sunmakta. Ayrıca yapının bir dönem barınma yeri olarak kullanıldığı da kayıtlara geçmiş. Roma’ya gitmişken kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi olan Kolezyum, akşam saatlerinde yapılan ışıklandırma sayesinde daha da güzel bir görünüme kavuşmakta.

Roma Forumu

Roma Forumu

Alışılagelmişin dışında bir mimari yapı görmek isteyen kişilerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerden birisi olarak Roma Forumu’nu söylememiz gerekmekte. Tarihte oldukça eski zamanlarda yapıldığı için arkeolojik alanlardan birisi olarak da değerlendirilmekte. Bir dönemler ticaret merkezi olarak kullanılmış olan bu yapı, turistlerin en çok ilgisini çeken yapılar arasında yer almakta. Roma İmparatorluğu’nın merkezi konumunda olan bu bina, içerisinde tapınakları da barındırmakta. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Trevi Çeşmesi

Trevi kelime olarak ‘’üç yol’’ anlamına gelmekte. Üç farklı yer altı suyunun bu alanda birleştiği düşünüldüğü için bu çeşmeye bu isim verilmiş. Üzerinde yer alan işlemeler özellikle turistlerin yoğun ilgi odağında. Savaş sırasında askerler tarafından kullanılan bu çeşmenin askerleri ölmekten kurtardığı rivayet edilmekte. İtalyanlar tarafından manevi öneme de sahip olan bu yapı, görüntüsüyle herkesi etkilemektedir. Ayrıca binanın üzerinde heykeller de yer almakta. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bu yapı Roma’da mutlaka gitmeniz gereken bölümlerden birisi.

Pantheon

Kelime olarak ‘’Tüm Tanrıların Tapınağı’’ anlamına gelen bu yapı, antik dönemden kalma eserler arasında. Köken olarak da kelimenin Yunanca olduğu görülmektedir. Bir dönemler kilise olarak kullanılan bu yapı, girişte iki farklı heykeli de barındırıyor. Muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz bu yapıyı Roma gezi listesinize ekleyebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

Yerel halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen alanlardan birisi olan bu merdivenler taş kullanılarak yapılmıştır. Genel olarak Romalıların buluşma noktalarından birisi olan bu merdivenlerin çevresinde yer alan alışveriş dükkanlarında da vakit geçirmenizi öneriyoruz. Ayrıca restoran ve kafelerin de bu konumda yer aldığı görülmekte. Geziniz sırasında soluklanabilmek adına bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Castel Sant Angelo

Eskiden Roma’nın kalesi olarak kullanılmış olan bu yapı bir dönem Cem Sultan’ın da mahkum edildiği yerler arasında. Tarihi yapı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olması da bu yerin oldukça popüler olduğunu bizlere göstermekte. M. S 139 yılında tamamlanan kale, sonrasında farklı restore işlemleri sayesinde günümüzdeki görünümünü almış durumda.

Piazza Venezia

Daha çok Venedik Meydanı ismi ile bilinen Piazza Venezia, Venedik elçilik binasını yakınında bulundurmasından dolayı bu isimle anılmaya başlanmıştır. En popüler yerler arasında olan bu binanın çevresinde birbirinden farklı lokantalar da bulunmakta. Roma’nın kendine özgü olan yemeklerini bu alanlarda tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca civarında kafeler de bulunmaktadır.

Konstantin Takı

Hemen Kolezyum’un yanında bulabileceğiniz yapı, mimarisiyle turistleri kendine hayran bırakmakta. Yapının inşa edilmesinin asıl sebebi ise Konstantin’in zaferini kutlamaktır. 21 metre yüksekliğe sahip olanyapı, üzerinde Latince bir yazı barındırmakta. Ayrıca üzerindeki kabartmalarda da Konstantin’in savaşları ve hayatı üzerine bilgi alabilmek mümkün.

Palatino Tepesi

Palatino Tepesi

Roma Forumu’nu gezdikten sonra uğramanız gereken alanlardan birisi de Palatino Tepesi’dir. Roma’yı uzaktan görebileceğiniz bu tepe, fotoğraf çekebilmeniz adına da önemli yerlerden birisi durumunda. Roma’nın muhteşem manzarasını bu tepe sayesinde daha güzel görebileceksiniz.

Villa Borghese

Müze ve sanat galerisi olan bu alan, turistik bir yer olarak da değerlendiriliyor. Özellikle de İtalyan ressamların eserlerini bu yapıda görebilme şansını elde edebileceksiniz. Sanatla ilgili olan herkesin Roma’da mutlaka Villa Borghese’yi ziyaret etmelerini öneriyoruz.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2984
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz