16.11.2022 19:30:00

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya, Türkiye’nin en büyük iki kenti İstanbul ve Ankara arasında köprü vazifesi gören bir şehir olmakla birlikte doğal, tarihi ve turistlik güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Bu sebeple Sakarya’da gezilecek yerler özellikle yerli turistler tarafından sıkça aranmaktadır.

2021 verilerine göre 1.060.876 nüfusa ulaşan Sakarya, aynı zamanda Türkiye’deki 30 büyükşehirden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

16 ilçesi bulunan Sakarya’nın ilçeleri arasında tarihi öneme sahip Taraklı gibi ve turistlik öneme sahip Kocaali, Karasu, Sapanca gibi ülke çapında tanınan ilçeler yer almaktadır.

Sakarya’da Karadeniz iklimi baskın olmakla birlikte karasal iklim ve Akdeniz iklimi de görülmektedir. Bu sebeple Sakarya’nın dağları gür ormanlarla, platolar ise makilerle kaplıdır.

Sakarya’nın en meşhur yemeği ise ıslama köftedir. Islama köfte, toz bibere batırılıp ızgara edilmiş ekmeklerle birlikte servis edilen köftelerden oluşan bir yemektir.

Sakarya’ya ulaşım

Sakarya, İstanbul’a 145 Ankara’ya ise 311 kilometre uzaklıktadır.

Özel araçla Ankara’ya üç, İstanbul’a ise bir buçuk saatlik mesafede bulunan Sakarya’ya ayrıca tren ve otobüüs ile ulaşım mümkün.

İstanbul’dan kalkan ve Konya/Ankara istikametine giden hızlı tren Sakarya’nın Arifiye ilçesinden geçerken; her gün Sakarya’nın merkezinden Gebze’ye Ada Ekspresi seferleri düzenlenmektedir.

Sakarya’ya en yakın havalimanı ise İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’dır.

Sakarya’da gezilecek yerler

1-) Tarihi Taraklı Evleri

Taraklı Evleri

Sakarya’nın bir ilçesi olan Taraklı, Türkiye’deki 11 Sakin Kent (CittySlow) unvanına sahip ilçeden biridir.

Selçuklular döneminden izler taşıyan ilçede Osmanlı mimarisi ile inşa edilen evler varlığını sürdürmektedir. Tarihi evlerin bazılarının yaşı üç yüzyılın üzerinde olup, genellikle iki ve üç katlıdır.

Arnavut kaldırımı ile yapılan tarih kokan Taraklı sokaklarında gezerek tarihi Taraklı evlerini gezebilir, ilçenin merkezindeki kahvelerde çay, kahve içebilirsiniz. Ayrıca ilçenin merkezindeki yedi asırlık tarihi çınar ağacını da görebilirsiniz.

2-) Justinianus Köprüsü (Beşköprü)

Justinianus Köprüsü

Sakarya’nın Serdivan ilçesinin sınırlarında yer alan Justinianus Köprüsü, Bizans İmparatoru Justinianus tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılmıştır.

365 metre uzunluğundaki ve 9,85 metre genişliğindeki bu köprü toplamda 12 kemerden oluşmaktadır.

Erken Bizans döneminin Anadolu’daki en önemli yapılarından olan Justinianus Köprüsü 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştır.

3-) Orhan Camii

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinin tam merkezinde yer alan Orhan Camii, ilk Osmanlı hanlarından Orhan Bey’in adına yapılmıştır.

Orhan Bey döneminde yapılan cami yıkılıp yerine yenisi yapılsa da ismi Orhan Camii olarak kalmış ve bu anıyı yaşatmıştır.

Sakarya’nın merkez ilçesi olan Adapazarı; Orhan Camii’nin etrafında şekillenmiştir. Orhan Camii, Adapazarı’nın neredeyse tüm kritik noktalarına yürüme mesafesindedir.

4-) Sakarya Deprem Müzesi

1999’daki Gölcük Depremi’nden en çok etkilenen şehirlerden biri olan Sakarya’da depremin izleri büyük oranda silinmiş olsa da hafızalardaki yeri tazeliğini korumaktadır.

1999 depreminin ardından şehrin halini yansıtan ve içerisinde deprem similasyonunun da bulunduğu Deprem Müzesi, Sakarya’nın merkezinde yer almaktadır ve girişler ücretsizdir.

5-) Sakarya Müzesi – Atatürk Evi

Mustafa Kemal’in 17 Haziran 1922’de annesi ile buluştuğu ve üç gün konakladığı bina günümüzde Sakarya Müzesi olarak varlığını sürdürmektedir.

Müzede arkeolojik ve etnografik eserlerin yanı sıra Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri yer almaktadır.

6-) Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sakarya’nın bir ilçesi olan Sapanca’da, adını ilçeden alan Sapanca Gölü yer almaktadır.

Arifiye, Sapanca, Serdivan ve Kartepe’ye sınırı olan gölün rakımı 35 metre, uzunluğu ise 16 kilometredir.

Sapanca gölü; Sakarya’da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Özellikle göl çevresindeki tesisler, eğlence alanları ve oteller bölgeyi sürekli olarak canlı tutmaktadır.

Siz de Sapanca Gölü’ne gidip, çevresini gezip gölde su bisikletine binebilir ya da kayıkla yolculuk yapabilirsiniz.

Ayrıca Sapanca Gölü çevresinde yer alan otellerde ya da kamp alanlarında konaklayarak güzel bir tatil yapabilirsiniz.

7-) Karasu Plajı

Karasu Plajı

Sakarya’nın kuzeyinde yer alan Karasu ilçesinin Karadeniz’e sahili bulunmaktadır. Sahil hattında bulunan plaj, yaz aylarında Sakarya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

8-) Poyrazlar Gölü

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan Poyrazlar köyü yakınlarında bulunan Poyrazlar Gölü, bozulmamış doğası ile ziyaretçileri etkilemektedir.

Göl çevresinde kamp ve mangal yapılabildiği gibi, alan içerisinde restoran ve tesisler de yer almaktadır.

Poyrazlar Gölü etrafında aynı zamanda at biniciliği gibi spor ve eğlence etkinlik alanları da yer almaktadır.

10-) Doğançay Şelalesi

Sakarya’nın Geyve ilçesinde bulunan Doğançay Şelalesi, denizden 600 metre yükseklikteki doğal bir şelaledir.

Şehir merkezine 25 kilometre mesafedeki Doğançay Şelalesi’ne giden yol  trekking severler için de sık sık kullanılan bir patikadan oluşmaktadır.

11-) Çark Caddesi

Şehrin iki büyük ilçesi Adapazarı ile Serdivan’ı birbirine bağlayan Çark Caddesi, aynı zamanda kentin en büyük ve en işlek caddesidir.

Osmanlı döneminde şehre su temin etmek için kentte yaptırılan çark sisteminden adını alan Çark Caddesi, günümüzde karşılıklı dükkanların bulunduğu bir ticaret merkezidir.

12-) Yaylalar

Sakarya; aynı zamanda yayla turizmi ile öne çıkan bir şehirdir. Şehirde birçok yayla bulunmakta ve bu yaylalar yaz aylarında turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Sakarya’nın başlıca yaylaları şunlardır: Karagöl yaylası, Kerem Ali Yaylası, Soğucak Yaylası, Kırca Yaylası, Acella Yaylası, Çiğdem Yaylası, Turnalık Yaylası, Davlumbaz Yaylası.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1412
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz