3.03.2022 11:30:00

Sinop - Sarıkum

Srıkum

SARIKUM TABİAT PARKI

 

Sinop birbirinden özel doğa harikalarına sahip bir şehirdir. Şehir içerisinde deniz, göl, şelale, orman gibi birçok zenginlik bir aradadır. Bu zenginliklerden biri de Sarıkum Tabiat Parkıdır. 

 

 

SARIKUM TABİAT PARKI NASIL BİR YER?

 

Sarıkum, şehir etkisinden oldukça uzakta oluşmuş özel bir doğal alandır. Tektonik oluşumla oluşmuş kıyının önünün hakim rüzgarlar ile önüne kum biriktirmesi ile lagün tipi bir göle dönüşmüştür. Göl bugün tatlı su gölüdür ve küçük bir kanal aracılığıyla denize olan bağı devam etmektedir. Tabiat parkı bölgesi göl, sazlık, yalancı maki, orman, kumul ve sahilden oluşmaktadır.

 

 

TABİAT PARKINDA CANLI YAŞAMI

 

Sarıkum tabiat parkı 1991 yılında I. Derece Doğal SİT Alanı statüsüne kavuşmuş. Bu tarihten sonra ise çevresinde yapılaşma durmuş yalnızca birkaç hanenin yaşadığı bir köy kalmıştır. Göl çevresinde genel olarak kum zemin olsa da köy halkı göl çevresindeki tepelerdeki toprak örtüsü üzerinde meyve yetiştiriciliği yapmaktadır.

 

 

Her yıl birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan göl geniş bir alanı kaplamaktadır. Bölge aynı zamanda bitki çeşidi açısından da oldukça zengindir. Bölgede yaşayan 522 tür bitkinin 14 ü endemik türdür. Dünya genelinde birincil öncelikli korunması gereken 26 türden birçoğu da burada yaşamaktadır. 

 

 

Su canlıları açısından da göl içerisinde birçok tatlı su balığı türü yaşamaktadır. Bunlara ek olarak deniz ile göl arasında gidip gelerek kumluk bölgede yumurtlayıp gölde yaşayan tatlı su kaplumbağaları oldukça nüfuslu bir şekilde burada yaşamaktadır. Bölgede  her türlü avcılık yasaktır.

 

 

Bölgenin ormanlık kısmı ise birçok yabani hayvanı barındırmaktadır. Köylü halkın mera olarak kullandığı alan dışındaki kısım oldukça geniş bir ormanlık arazidir. Bu alan içerisinde domuz, tilki, çakal, sincap ve sansarlara rastlanmıştır. Daha iç kesimlerde ise karaca nüfusu olduğu bilinmektedir.

 

 

SARIKUM’A NASIL GİDİLİR?

 

Sarıkum Tabiat Parkı şehrin yaklaşık yarım saat batısında Ayancık yolunda, Abalı’dan hemen sonra gelmektedir. Göl bölgesi ve köy kısmının bulunduğu bölge ilk gelen tabiat parkı yazısından girildikten sonra görülebilmektedir. Bölgede denize girmek isteyenler ise genel olarak 5 kilometre ilerideki İncirpınar kavşağından gitmektedir. Toplu taşıma ile bölgeye gelmek için ise Ayancık dolmuşlarına binip kavşakta inmeniz gerekmektedir.

 

 

SARIKUM ÇEVRESİNDEKİ İMKANLAR

 

Sarıkum bölgesi 1. derece sit alanı olması sebebiyle doğal bırakılmıştır. Bu yüzden de alan içerisinde herhangi bir tesis imkanı bulunmamaktadır. Bölgeye giderken tamamen bakir bir yere gider gibi tüm muhtemel ihtiyaçlarınızı yanınızda götürecek şekilde gitmelisiniz. 


 

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 502
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.