23.01.2023 13:45:00

Söğüt Gezilecek Yerler

Söğüt Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Bilecik ilinin bir ilçesi olan Söğüt, Osmanlı devletinin ilk başkenti olarak bilinir. Ertuğrul Gazi tarafından, İznik İmparatorluğundan alınmıştır. Söğüt hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri açısından gerçekten büyüleyici bir yerdir. Şimdi gelin hep birlikte Söğüt'te Gezilecek Yerlere bakalım.

RIZA PAŞA GÖLETİ

Bilecik ilinin tek doğal oluşumlu gölü olan Rıza Paşa Göleti, Söğüt ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. İlkbaharında gelişi ile birlikte yenilenen doğası, ağaçlıklar ve meşelikler ile birlikte çevrenin güzelliğine güzellik katmaktadır. Binlerce kurbağaya ve Angut kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem doğası ile birlikte Söğüt’e geldiğiniz de görülmesi gereken yerlerden birisidir.

YUKARIDERE KANYONU

Söğüt ilçesinde yer alan bu kanyon özellikle günübirlik ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edilen bir yerdir. Ortalama 600 metre uzunluğunda olan kanyon içerisinde barındırdığı piknik alanı, şelale ve mağaraların yer aldığı bu güzel kanyonu ziyaret ederek hem mangal yapabilir hem de doğa ile iç içe bir şekilde stresten gürültüden uzak bir şekilde kafanızı dinleyebilirsiniz.

ERTUĞRUL GAZİ CAMİİ

Söğüt ilçesinde, Söğüt çayı kenarında konumlanan cami halk arasında Kuyulu Mescit olarak da bilinir. 1276 yılında önce Ertuğrul Gazi tarafından inşası yapılan daha sonra Abdülhamid tarafından 1902 yılında aynı yerde aynı temeller üzerinde yeniden yaptırılmıştır. Kare şekilde planlanan ve yapılan cami tek kubbeli ve tek minareli bir şekilde yaptırılmıştır. İlçede ki en eski Osmanlı yapısı olan bu camiyi ziyaret etmeden dönmeyiniz.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ

Söğüt Merkezde bulunan bu türbe Çelebi Mehmet tarafından inşa edilmiştir. 3.Mustafa tarafından restore edilmiş ve 2. Abdülhamit tarafından da onarılmıştır.

Türbenin hemen dışında Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun ile oğlu Savcı Bey’in mezarları yer almaktadır. Ayrıca Osman Gazi’nin makam mezarı da yine burada bulunmaktadır.

Altıgen bir şekilde inşa edilen türbe, Yunan işgali sırasında harap edilmiş, mezarı parçalanmış ve hatta kurşunlanmıştır. Günümüzde dahi pencere ve duvarlarda kurşun izlerine rastlamak mümkündür.

DURSUN FAKIH TÜRBESİ

Söğüt ilçesinin Küre köyünde deniz seviyesinde 550 yüksekte bir tepe üzerine konumlanan türbede Şeyh Edebali’nin öğrencisi olan Dursun Fakıh yatmaktadır.

Osmanlının kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk bilgini olan Dursun Fakıh, Osmanlı Devletinin ilk imam hatibi ve ilk kadısı olma şerefine erişmiştir ve Devletin kuruluşunda ki en önemli manevi liderlerden olmuştur.

ERTUĞRUL GAZİ MÜZESİ

Binanın inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 1900’lü yıllarda dönemin belediye başkanı olan Memiş Ağa tarafından yapıldığı düşünülmektedir. İlk başlarda sargı evi olarak kullanılan bina daha sonralar Eski Türk evi mimarisinde restore edilmiştir. 2001 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

İçerisinde Söğüt ilçesinde ikamet eden yörüklere ait giysiler, halılar, kilimler, silahlar, Roma, Bizans ve Osmanlı önemine ait arkeolojik eserler sergilenmektedir.

HAMİDİYE CAMİİ

Sultan 2.Abdülhamit tarafından 1903-1905 yılları arasında inşa edilen bu cami Söğüt ilçesinin Merkezinde yer almaktadır. Kırmızı kesme taşlar ile yapılmış olan cami , kare planlı bir şekilde yapılmış ve çifte minarelidir. İlçede ki Osmanlı eseri bakımından nadir güzellikte olan bu yapıyı ziyaret edip mimariyi yakından inceleyebilirsiniz.

HAMİDİYE İDADİSİ

Sultan 2.Abdülhamit tarafından 1905 yılında Hamidiye Camii ile birlikte inşa edilen bu bina, iki katlı bir biçimde yapılmıştır. Giriş kapısında ki mermerden yapılmış olan Osmanlı arması binanın en çok dikkat çeken mimarisidir. 2008 yılında restorasyon yapılmış olan bina günümüzde ilçe kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

ÇELEBİ MEHMET CAMİİ

Söğüt çarşısının içerisinde yer alan camii 1414-1420 yılları arasında yapılmıştır. Sultan 2.Abdülhamit döneminde yapılan restorasyonlar ve onarımlar ile ne yazık ki yapıldığı dönemden farklı mimari özellikler taşımaktadır. Dikdörtgen planlı olan cami çok kubbeli olup Selçuklu mimarisi özelliklerinden olan Aydınlık fenerini bulundurmaktadır. Söğüt ilçesinde ki en eski yapılardan birisidir.

DAR’ÜL EYTAM

Hamidiye İdadisinin ek binası olarak yaptırılan ve 1905 yılında yapıldığı düşünülen bu yapı özellik olarak Hamidiye İdadisine benzemektedir. 2009 yılında restorasyon çalışmasından geçen bina, şu an Şeyh Edebali Üniversitesine ayrılmıştır.

ÇALTI KAPLICASI

Söğüt ilçesine bağlı Çaltı Beldesinde yer alan bu kaplıca, ilçeye 30 km mesafede ki bir kaynaktan geliyor. Bir çok hastalığın tedavisine yardımcı olan bu Kaplıcayı görmeye gelebilirsiniz

YENİ İLÇE HAMAMI

Söğüt Merkeze bağlı Cumhuriyet Mahallesinde bulunan hamamın inşasına 2018 yılı Ağustos ayında başlanmış ve 2021 Temmuz ayında halkın hizmetine açılmıştır. Hamamın içerisinde sauna ve buhar odasının yer aldığı hamama gelerek güzel bir hamam günü geçirebilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8134
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz