20.10.2022 20:00:00

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Sonbahar Yurt İçi Gezileri, Tur Rotaları

Aslında hepimizin sevdiği ama genel olarak hüzünle anılan sonbahar mevsimi, doğanın binbir renk tonunu, sakin ve keyifli bir havada bizlere sunduğu anlar. Dolayısıyla bulunduğumuz şehirlerde, günübirlik şehir içi turları veya hafta sonu azıcık uzaklara kaçmak en iyi fikirlerden. Sonbaharda görülecek yerlerin başında elbette doğal güzellikleri öne çıkan yerler geliyor tüm otoritelere göre. Biz de kendi deneyimlerimiz, seyahat geçmişimiz, beğenilerimiz ve araştırmalarımız ışığında fikir versin diye birkaç güz kaçamağını sıralamak istedik.

sonbahar

Abant Turları ile Huzur

Şüphesiz akla ilk gelen yer olan Abant kartpostal güzelliği ile romantik ve huzur dolu hafta sonu kaçamakları için birebir. Üstelik kara yoluyla Abant İstanbul arası mesafenin 3 saat, Ankara – Abant arası mesafenin de 2 saat kadar olması bölgeyi kolay ulaşım seçeneğiyle de cazibe merkezi yapıyor. İyi tesisleşmiş Abant turizm yapıları da, civardaki aktivite seçeneğinin bolluğu ve yedi göller gibi yakın tatil destinasyonlarıyla seyahat süresini uzatma fırsatı da cabası. Abant Gölü’nün duru güzelliği, güz mevsiminin pastelleştirdiği sayısız tondaki ağaçların ve doğanın cömert güzelliği. Pazartesi işe iyi başlamak için herhangi bir hafta sonu Abant turunu şiddetle öneriyoruz.

Abant

Kapadokya’nın Eşsiz Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin turistik cennetlerinden Kapadokya, her mevsim çok güzel olsa da, aşırı sıcak yazlar yerine bahar mevsimlerinde gezmek için birebir. Eşsiz bir coğrafyada peri bacaları, balon turları, piknik imkanları, kaya evler, güneşin son ışıkları altında sonbaharın renklerinin en yakıştığı coğrafya Kapadokya için bu aralar tam gezme zamanı. 

Kapadokya

 

Saros Körfezi ve Kömür Limanı

İstanbul’a en yakın dalış merkezlerinden olan Saros Körfezi, bizim de scuba keyfini yurt içinde yaşadığımız noktalardan biri. Özellikle sonbaharın başlarında henüz ılıman olan iklim Saros turu yapmak için birebir. Elbette gitmişken önceliğiniz dalış aktivitesi olacakken, standart biz deniz keyfi yaşamayı da unutmayın. Pek zevkli su altı dünyasını keşfederken de, yer yüzündeki her şeyi unutun.

Masal Diyarında Güz: Mardin Gezisi

Güneydoğu Anadolu turlarının unutulmaz durağı Mardin, bizim hâlâ ziyaret etmemiş olmamız utancımızla birlikte, sonbaharda kaçıp gitmek için şahane bir fikir olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eşsiz taş evleri ve Mardin mimarisi ile, dokusu, ruhu, tarihi ve mirasları olan bir şehir. Bu toprakların yaşayanlarına ve misafirlerine sunduğu en özel ayrıntılardan olan Mardin’e gitmişken leziz güneydoğu mutfağını da denemeyi unutmayın. Bizi de artık götürün.

Mardin

 

Hazır Sakinlemişken Ege’nin Cenneti Çeşme – Alaçatı

Son yıllarda yaz sezonunun en trend bölgesi Çeşme’de sonbahar biraz daha huzurlu, biraz daha özüne uygun geçiyor. İzmir‘in benzersiz yazlık bölgeleri Çeşme, Alaçatı ve civarında sonbahar keyfi, yazın keşmekeşinden uzakta, Çeşme’nin huzuruyla birleşecek bir dinlence imkanı. Taş evler, tarihi sokaklar, doğal güzellikler, mis gibi Ege Denizi ve Çeşme gece hayatı güz keyfiniz olabilir.

Alaçatı

Dünyaca Ünlü Zeytinleriyle Trilye

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı şirin mi şirin bir belde olan Trilye Marmara Denizi’nde kıyısı olan yerlerden. Eski adı Zeytinbağı olan Trilye, Ege’nin meşhur zeytinlerine nazire yaparcasına Mudanya’yı ve Türkiye’yi besliyor. Deniz mahsulleri üzerine zengin bir mutfağı olan yerleşimin yazı da ayrı güzel olduğu gibi sonbaharı ise tam bir doğru zamanda doğru yerde bulunma anı. Tarihi sokakları, taş kaldırımları, müthiş sakin mimarisi ve Trilye Limanı gezilecek yerlerin başında yer alıyor.

Kışa oksijenli hazırlık: Assos

Edremit Körfezi kıyısında, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos acayip tarihi kalıntıları, doğal güzellikler ve sakin bir deniz kıyısı ile birleştiren enfes bir belde. Behramkale ve Kadırga Koyu başta olmak üzere, ilk fırsatta şehirden kaçmak için gidilecek yerlerin başında gelen Assos, muhteşem bir hafta sonu kaçamağı için Yunan, Makedon, Pers ve Türk miraslarıyla bizi bekliyor.

Sıcaklar Azalmışken Afiyetle Adana

Türkiye’nin en sıcak şehri denilebilecek Adana yazın işkence halini alan nem, kışın da pek dinmeyen yağmur sebebiyle en güzel baharda gezilir. Özellikle ilkbaharda şehrin tüm yollarındaki ağaçlardan portakal çiçekleri kokusu yayılsa da sonbaharda da enfes bir hava ve eşsiz kebap kokusu kenti kaplar. Doğum yerimiz Adana konusunda çok geniş gezi rehberimiz de hazır ve hem Adana’yı hem civarları gezdirmek için birebir.

 

Kıklareli’nin Şirin Sayfiyesi, İğneada Turları

İğneada sonbaharda ayrı güzel. Sakinliğin, doğallığın, huzurun birleştiği İğneada özellikle İstanbul gibi bir metropolden kaçıp gelmek için bulunmaz bir tatil beldesi. Denizin, nehirle, nehrin dağlar ve doğa ile birleştiği, güzel insanları ve uygun fiyatlarıyla ekonomik bir tatil seçeneği için Kırklareli aklınızda olsun. konaklama önerilerimiz için İğneada Bungalov Evler seçeneklerine bakabilrsiniz.

 

Bir Değil, İki Değil, Üç Değil; Yedi Göller

Bolu’nun meşhur mola tesisleri ve tünelleriyle andığımız dağlarının arasında sıralanmış Yedi Göller bölgemize kaç göl olduğunu saymak için dahi gidebilirsiniz. Biz göl sayısını değil de, sonbaharın ikliminin beslediği ve renklendirdiği bitki türü sayısını verelim size: küçücük coğrafyada 250’ye yakın farklı tür yetişiyor, onları korumamızı ve ziyaretimizi bekliyorlar.

Yedigöller

Okullar Açılmışken Edirne Gezisi

Osmanlı’nın eski başkentlerinden Edirne, aynı zamanda Türkiye’nin batıya açılan kapısı ve ülkemizin en modern kentlerinden biri. Selimiye Cami ve Eski Cami (Ulu Cami) başta olmak üzere kentin Osmanlı eserleri, Büyük Sinagog ve Kırkpınar Er Meydanı gibi tarihi birikimi, güzel ve güleç insanları, doğa harikası yapıları, festivalleri, ekonomik yemek sofraları ve canlı caddeleriyle özellikle İstanbul gibi bir metropole birkaç saatlik kaçamak imkanı ile Edirne eşsiz bir hafta sonu keyfi.

 

Sükünet ve Salata: Amasra

Görsel şölen ve huzurun birleşimi olan Amasra’yı ismen herkes bilir de, onun Türkiye’nin en küçük illerinden Bartın’a bağlı olduğunu arada unuturuz. Batı Karadeniz’in renkli doğası içinde, denize uzanmış bir burunda kendine yer edinmiş Amasra’nın enteresandır salatası meşhur. Sakin balık restoranlarıyla da misafirlerine lezzetler sunan Amasra gezilecek çok büyük zenginlikler sunmasa da, tatil dönüşü haftaya iyi başlatacak dinlence imkanını veriyor konuklarına.

Osmanlı Mimarisinin En Güzel Örnekleriyle, Safranbolu

Tarihi Safranbolu evleri başta olmak üzere seyir terası, dağları ve civar Karadeniz kıyıları ile Safranbolu, ülkemizin meşhur turistik tatil yerlerinin başında geliyor. Türkiye’deki Unesco Kültür Mirasları Listesi‘nde yer alan ve Ankara ve İstanbul’a hem yakın hem de uzak sayabileceğimiz Safranbolu’ya bir hafta sonu ayırmanız, beldenin genel hatlarını gezmeniz için yeterli olacaktır. Günübirlik Safranbolu turlarının yetersiz olduğunu düşündüğümüzü de hatırlatalım.

Safranbolu

İstanbul’un içinde bir Rum Köyü: Garipçe

Şehrin en karmaşalı bölgelerinden Levent, Maslak üzeri Sarıyer’e geçtiğiniz anda başlayan sakinlik ve sanki İstanbul’da olmuyor oluşun verdiği hava Sarıyer’den sadece 10 km. mesafedeki Garipçe Köyü’nde sizi tamamen saracak. Hafta içi işe ara verip birkaç saatliğine dahi gidilip gelinse yaratıcılığı katlayacak ve üretimi arttıracak bir bölge olduğunu düşündüğümüz Garipçe Köyü’ne araçla gidilebileceği gibi, İstanbul Metrosu’nun Hacıosman durağından 150 numaralı İETT hattıyla gidebildiğinizi belirtelim.

Mersin’in Cennet Sahillerinde En Keyifli Sezon

Yazın aşırı kalabalıklaşan ve sıcaktan da bunaltabilen Mersin Sahilleri ve Mersin şehir merkezi için sonbahar muhteşem bir sezon. Kasım sonuna kadar rahatlıkla denize girilen Mersin’de (bizim Aralık, Ocak ve Şubatta da girmişliğimiz var) sakin koylar, geniş kumsallar ve eşsiz havada sohbaharda deniz keyfi yapmak için iyi bir şansınız var. Geniş rehberlerimize de göz atın, Susanoğlu‘nu özellikle inceleyin.

Isparta’nın Cenneti: Eğirdir

Türkiye’nin en büyük dördüncü gölü olan Eğirdir, Isparta’ya bağlı olarak İç Ege, Akdeniz kesişiminde bir iklim sunuyor. Çok büyük yapılaşmaların henüz olmadığı göl çevresi doğal güzellikleriyle de biliniyor ve ziyaretçilerini mest ediyor. Gölde yüzmek mümkün, yazın kalabalıklaşan göl, sonbaharın başlarında serinleyen suyuyla vücudu kışa hazırlamak için birebir.

Egirdir

Hatay İçin En Doğru Mevsim

Hatay, ruha, gönle ve göze hitap ettiği gibi damağı da şenlendiriyor. Sıcak iklimi sebebiyle Hatay’da yaz ayları misafirler için azıcık zorlu olsa da, güz serinliği hem Hatay’ın muhteşem yemeklerini doya doya yiyebilmemiz için bir fırsat, hem de civardaki doğa ve tarih harikalarını ziyaret etmek için doğru zaman.

 

Van Gölü’nde Sonbahar Kaçamağı

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, hâlâ hak ettiği turistik değeri göremese de özellikle İran yolu üzerindeki yerli yabancı backpackler sebebiyle gittikçe daha fazla turist alan bir bölge. Van Gölü Canavarı’nı göremeyeceğinizi garanti etsek de, gittiğinizde enfes kareler yakalayacağınızı, suyun, dağların ve serin havasıyla Van’ın huzurunu vadediyoruz size. Van Gölü’ne trenle yakınlaşırsanız Tatvan-Van arası trenin gemiye bindiğini unutmayın.

Van Gölü

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2297
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.