23.08.2023 08:45:00

Tuz Gölü Nerede

Tuz Gölü Nerede

İç Anadolu’nun büyük göllerinden biri olan Tuz Gölü, Aksaray, Ankara ve Konya illerinin arasında yer almaktadır. Coğrafyanın büyük oranda tuz ihtiyacını karşılayan göl aynı zamanda turistik destinasyon noktalarından da biridir. Gölün ilginç özelliklerinden biri buz mavisi renginin içerisindeki “dunaliella salina” adındaki alglerle pembe ve kızıl tonlara dönüşmesi. Renginin dönem dönem renk değiştirmesi gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekmekte. Tuz Gölü’ne gelerek çevresinde piknik yapabilir isterseniz de gölde yürüyebilirsiniz.

Tuz Gölünde Ne Yapılır?

Eşsiz manzarasıyla dikkat çeken göl ne yazık ki yüzmek için uygun değil. Bu yüzden ziyaretçiler gelerek gölün içerisinde yürüyüş yapıyorlar. Ayrıca tuz gölü kuş çeşitliliği bakımından da oldukça zengin. Özellikle göç dönemlerinde doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenenler tuz gölüne gelerek kuş gözlemi yapabilir ve farklı türden kuşların fotoğraflarını çekebilirler. Gün batımı ayrı gün doğumu ayrı manzaralar sunan Tuz Gölü’ne kamp sandalyelerinizle giderek doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca gölün çevresi piknik yapmak için de oldukça elverişli.

Tuz Gölü’nde Çadır’da Kalma Deneyimi

Tuz Gölü’nün Ankara- Aksaray şehirlerinin kesiştiği noktada kamp kurmak mümkün. Gölün kenarına çadırınızla gelerek kamp kurabilirsiniz. İsterseniz karavanınızla da gelebileceğiniz gölün çevresinde kamp yapmak ücretsiz. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alarak kamp kurmaya gelebilir tercihinize göre WC, duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı çevrede yer alan tesislerden giderebilirsiniz. Yaz aylarının son dönemlerinde kuraklaşan gölde yürüyüş yapmakta kampınız sırasında farklı bir deneyim olacak.

Tuz Gölüne Hangi Mevsimlerde Gidilir?

Tuz Gölü canlı popülasyonuyla da önem arz ediyor. Özellikle bahar aylarında göçmen kuşların uğrak noktası olan göl “Flamingo Cenneti” olarak da bilinmekte. Renk değiştirmesiyle ön plana çıkan gölün pembe tonunu yakından görmek istiyorsanız bahar ve yaz aylarında Tuz Gölü’ne gelebilirsiniz. Ayrıca bahar aylarında gölün su oranı da yüksek olduğu için gölde yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz sonlarına doğru gölün su oranı neredeyse sıfırlandığı   için gölü böyle görmek istiyorsanız bu aylarda ziyaret edebilirsiniz.

Tuz Gölü’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ankara, Aksaray ve Konya şehirlerinin kesiştiği noktada yer alan Tuz Gölü’ne yerli ve yabancı birçok turist yıl boyunca ziyarete gelmekte. Gölün Ankara’nın Şereflikoçhisar, Aksaray’ın Eskil, Konya’nınsa Cihanbeyli ilçesine kıyısı bulunmaktadır. Şehir merkezlerinden ilçelere minibüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlanmakta. Göle ziyaret için kendi aracıyla gelmek isteyenler için çevrede otopark hizmetleri de bulunmakta. Hem Tuz Gölü’ne geleyim hem de karavan tatili yapayım diyorsanız karavanınızla Tuz Gölü’ne gelerek çevresinde kamp kurabilirsiniz.

Tuz Gölü’nün Rengi Neden Değişiyor?

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü değişen rengiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Bahar aylarının sonlarında ve yaz boyunca artan sıcaklıkların ve tuzluluk oranındaki yükselmeler sebebiyle dunaliella salina  adındaki alglerin kendilerini savunma mekanizmalarıyla göl pembe renge bürünüyor.  Zararlı güneş ışınlarına karşı algler ürettikleri renkli maddeyle kendilerini koruyarak gölü renklendiriyorlar.  Özellikle temmuz ve ağustos aylarında göl pembe ve kırmızı renklerine bürünüyor.

Tuz Gölü’nün Faydaları

Türkiye’nin tuz miktarının büyük bir kısmını karşılayan Tuz Gölü aynı zamanda birçok hastalığa da iyi gelmekte. İçerisinde bulunan demir, kalsiyum, potasyum, bromür, hidrojen, magnezyum, sodyum klorür, iyot gibi mineraller sayesinde şifa verdiği de bilinmekte. Özellikle birçok eklem ağrısı başta olmak üzere, egzama, sivilce, kramplar, saç dökülmesi, çatlak gibi hastalıklara doğal tedavi olarak tavsiye ediliyor.

Tuz Gölü Geziniz İçin Tüyolar

Tuz Gölü, ücretsiz ve 7/24 ziyaret edebileceğiniz bir yer. Bizim tavsiyemiz güneşin batışını izleyebileceğiniz saatleri yakalamanız. Bunların yanı sıra gölün içerisinde yürüyüş yapmak istiyorsanız bahar aylarını tercih etmelisiniz. Oldukça geniş bir araziye yayılmış olan gölde trekking yaparak enerji toplayabilirsiniz. Son olarak Tuz Gölü’nden ayrılırken size anı kalması için yanınızda götürebileceğiniz hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor.

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3228
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.