4.12.2022 11:55:00

Ünye'de Gezilecek Yerler

Ünye'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’ndeki en uzun plaja sahip olan Ünye, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip olması da yaz kış demeden istenilen günlerde Ünye’nin ziyaret edilebilmesi imkanını doğurtmaktadır. Aileler için de uygun olan Ünye, farklı etkinlikleri bünyesinde barındırmakta. Ünye’de gezilecek yerlerin neler olduğuna gelin beraber göz gezdirelim.

Ünye Kalesi

Ünye Kalesi

Yapımı M.Ö 250’li yıllara dayanan kalenin Pontus Kralı tarafından yaptırıldığı tarihe geçen bilgiler arasında yer alıyor. Zaman içerisinde çok hasara uğramış olan bu kale farklı restorasyon çalışmaları sayesinde çok fazla orijinalliğinden kaybetmemiştir. Özellikle de tarihi eserlerden birisi olan Ünye Kalesi, Ünye’de gidilmesi gereken yerlerin ilk sırasında bulunmakta. Toplamda 300 metre uzunluğu olan kalenin kaya üzerine inşa edilmiş olması da onun daha korunaklı olmasına imkan sağlamış. Ünye’den kalkacak olan dolmuşlarla kaleye erişim sağlanabilir. Ünye merkezden yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta bulunan bu kale görmeden geçilmemeli.

Ünye Atatürk Parkı

Ünye Atatürk Parkı

Yeşil ve mavinin iç içe olduğu bu park, farklı tesisleri de bünyesinde barındırıyor. Çocuklarınızla beraber keyifli vakit geçirebileceğiniz bu park içerisinde oyun alanı, basketbol ve futbol sahaları da yer almakta. Soluk alabilmek için dinlenebileceğiniz çay bahçeleri ve lokantalar da sizler için yer almakta olan tesisler arasında. Dilerseniz sessiz ve sakin olan bu yerlerde koşu ya da yürüyüş yapma imkanına da sahip olabilirsiniz. Geceleri de görüntü açısından mükemmel bir ışıklandırmaya sahip olan Ünye Atatürk Parkı, oldukça geniş bir yapıya sahip olma özelliğinde.

Tozkoparan Mağarası

Tozkoparan Mağarası

İlçe merkezine yakın bir yerler arayan kişiler tarafından tercih edilebilecek olan bu park, Ünye merkezine yaklaşık olarak 5 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Milattan önceki dönemlere kadar geçmişinin uzandığı bilinen mağaranın fotoğraflarının çekilmesi de mümkün. Dış yapısı açısından da büyüleyici güzelliğe sahip olan Tozkoparan Mağarası, girişleri tamamen ücretsiz olan mağaralar arasında bulunmakta.

Şeyh Yunus Türbesi

Türbe gezmek isteyen kişilerin genel olarak tercih ettiği yerlerden birisi de Şeyh Yunus Türbesi’dir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin Ünye’ye geldiklerinde uğramadan geçmedikleri bu türbe, Ünye’ye yaklaşık olarak 5 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Türbeye girişler tüm türbelerde olduğu gibi ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı

Ünye ile bütünleşmiş yapılardan birisi olan bu çarşı, bakır geleneğini devam ettiren ustaların dükkanlarından meydana gelmekte. Geleneği yaşatmak isteyen bu ustalar çok farklı bakır araç gereçler de üretmekteler. Sizler de bu çarşıyı gezip içerisinden bakır cezve, bakır tas ya da bakır bardaklar tercih edebilirsiniz.

Uzunkum Plajı

Uzunkum Plajı

Ünye’nin en popüler yerlerinden birisi olan Uzunkum Plajı, farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesise de sahip. İçerisinde duş ve WC kabini de bulunduğu için uzun süreli olarak tercih edebileceğiniz plajlar arasında bulunmakta. Son dönemlerde kamp yapan kişiler tarafından da bu plajın tercih edildiği bilinmekte. Denizi sığ bir özellik göstermektedir. Aynı zamanda büfe de plajın yan kısmında yer almaktadır.

Yaz Konağı Mağarası

Yaz Konağı köyünde yer alan bu mağara, ilçe merkezine 3 kilometre mesafede yer alıyor. 200 metre uzunluğundaki bu mağarayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. İçerisine girmek ne yazık ki pek de kolay olmamakta. Gerekli teçhizatla içeriye girmenize imkan tanınmakta. Ayrıca bu mağaranın ilçede en son keşfedilen tarihi alan olması da onun özel olmasını sağlamakta.

Asarkaya Milli Parkı

Asarkaya Milli Parkı

Ünye’nin doğal güzelliklerini yakından inceleme fırsatı edinebileceğiniz bu park, ailelerin de keyifli zaman geçirebilmesine imkan tanıyor. İçerisinde farklı aktiviteler barındırmasından dolayı da her yaşta insanı kendine çekmekte. Özellikle de yeşilliğin bol olması, parkın daha huzurlu olmasına imkan tanımış. Dağ evleri de parkın içerisinde yer alan bölümler arasında. Dilerseniz bu dağ evlerinin fotoğraflarını da çekmeniz mümkün olacaktır. Çardakların içerisinde dinlenirken yemek yemeniz de mümkün. Çevrede yer alan işletmeler sayesinde farklı yemeklere ve içeceklere ulaşmanız sağlanmakta. Sakin ve huzurlu zaman geçirmek isteyen herkesin Asarkaya Milli Parkı’nı ziyaret etmelerini öneriyoruz. Ayrıca giriş eğer otomobille yapılmışsa ayrı bir ücret temin edilmektedir. Giriş ücretinin değişkenlik gösterebileceğini de unutmamak gerekmekte.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3236
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.