14.11.2022 23:45:00

Üsküdar'da Gezilecek Yerler

Üsküdar'da Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda yer alan Üsküdar ilçesinin içerisinde bulunan mekanlar arasında hem tarihi eserlere hem de doğal güzelliklere sahip birçok mekan var. İstanbul’un en tarihi ve en güzel ilçelerinden biri olan Üsküdar’da bir İstanbullu’nun bile bilmediği mekanlara beraber bakalım.

1. Kız Kulesi

Bizans dönemi eserleri arasında yer alan Kız Kulesi, İstanbul’un en öne çıkan sembollerinden biridir. İnşa edildiğinden beri gümrük istasyonu, savunma kalesi, karantina adası gibi çeşitli amaçlarla kullanılan Kız Kulesi, uzun yıllardır turistik bir yapıya dönüştürülmüş ve alt katı restoran olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca deprem ve yangın gibi sebeplerle szarar görse bile restorasyonu aslına uygun şekilde yapılmıştır.

Kız Kulesi geçtiğimiz aylarda yeniden restorasyona alınmış olsa da 2023 yılında yeniden ziyaretçilere açılacak.

2. Salacak Sahili

Üsküdar halkının da Üsküdar’ı gezmek için gidenlerin de en sevdiği yürüyüş yollarından biri olan Salacak Sahili, gerek muazzam gün batımı manzarasını seyretmek isteyenlerle gerek oltasını alıp gelen balıkçılarla büyük ilgi görüyor. Şehrin Avrupa yakasındaki güzelliklerini de kolaylıkla seyredebileceğiniz Salacak Sahili, huzurlu ve denizin dinlendirici etkisiyle herkesin yolunun geçmesi gereken bir yürüyüş hattı.

3. Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Şehrin kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için şehrin tam da merkezine gizlenmiş harika bir koru Fethi Paşa Korusu. Yemyeşil atmosferi ile dinginlik veren bu ortamda yürüyüş yapmak ya da dinlenmek Üsküdar’dan yolu geçen herkesin deneyimlemesi gereken bir mekan. Dilerseniz içerisindeki sosyal tesislerde yemek yiyebilir, sıcak içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Biraz yukarı çıktığınızda ise harika bir deniz ve şehir manzarası sizleri bekliyor. 

4. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı padişahlarından IV. Murad’ın doğduğu saray Beylerbeyi Sarayı, görkemli yapısı ile hem Üsküdar’ın hem de İstanbul’un görülmesi gereken mekanlarından birisi. Tarihi Bizans dönemine kadar giden Beylerbeyi Sarayı, Mermer Köşk, Sarı Köşk, Ahır Köşk ve deniz köşklerinden oluşuyor.

5. Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olarak iki bölümden oluşan Çamlıca Tepesi hem İstanbul’un hem de Üsküdar’ın en güzel manzaraya sahip olan mekanlarından biridir.  İstanbul Boğazı, Adalar ve Haliç’i seyredebileceğiniz bu tepe, Büyük Çamlıca bölümünde sosyal tesislere de ev sahipliği yapıyor. Bu şekilde İstanbul manzarası ile baş başa yemeğinizi yiyebilir, kahvenizi içebilirsiniz.

6. Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar’da bulunan Mihrimah Sultan Camii, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılan ve tarihimizin en önemli mimarlarından Mimar Sinan tarafından inşa edilen bir camiidir. Üsküdar iskelesinin oldukça yakınında bulunan

Mihrimah Sultan Camii, Karaköy ve Beşiktaş manzarası ile karşı karşıya konumlanmış durumda.

7. Çamlıca Camii

Çamlıca Camii

Yapımı 2019 yılında tamamlanan Çamlıca Camii, İstanbul’un en büyük kapasiteli camisidir. İçerisinde müze, kütüphane, sergi alanı ve konferans salonu gibi imkanları da barındıran Çamlıca Camii hem Üsküdar’ın hem de İstanbul’u en önemli yapılarından biri haline gelmiştir.

8. III. Ahmed Çeşmesi

Üsküdar Meydanı’nın tam ortasında bulunan III. Ahmed Çeşmesi, III. Ahmed’in annesi Emetullah Rabia Gülnuş Sultan için yaptırdığı bir çeşmedir. Üzerinde yer alan kitabeler hem padişahın kendisi hem de Nedim gibi dönemin usta şairleri tarafından yazılmıştır.

III. Ahmed aynı isimli bir çeşmeyi de tarihi yarımada olarak bilinen Ayasofya ve Topkapı sarayı arasında bulunmaktadır.

9. Kuzguncuk

Kuzguncuk

İstanbul’un en renkli semtlerinden biri olan Kuzguncuk, Üsküdar ilçesine bağlı, sahil yolu boyunca devam edildiğinde varılan bir bölgededir. Her bir yapısı bir kartpostal gibi görünen Kuzguncuk’ta semtin ruhuna uygun kafeler ve restoranlar da hizmet veriyor.

10. Çengelköy

Çengelköy

İstanbul’u gezmek isteyen herkesin muhakkak görmesi gereken mekanlardan biri ise Üsküdar’ın Çengelköy semti. Sahil şeridinde bulunan Çengelköy de nostaljik havasıyla eski ve yeni İstanbul arasında devamlı gidip geleceğiniz bir ruha sahip. Birbirinden zevkli ve lezzetli mekanlara sahip olan bu bölgede tarihi Çınar ağaçları altında, muazzam İstanbul manzarasına bakarak çayınızı içebilirsiniz.

11. Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı

Üsküdar’ın birbirinden güzel korularından biri olan Validebağ Korusu, içerisinde yer alan Adile Sultan Kasrı ile şehrin en zevkli yapılarından biridir. Sultan Abdülaziz’in kız kardeşi Adile Sultan için inşa ettirdiği bir yapı olan Adile Sultan Kasrı günümüzde düğün, mezuniyet gibi çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.  Hababam Sınıfı’nın ilk bölümlerinin çekildiği Adile Sultan Kasrı’nın bir bölümü Hababam Sınıfı Müzesiolarak ziyaretçilere açıktır.

12. Nakkaştepe Millet Bahçesi

İstanbul’un millet bahçelerinden Üsküdar ilçesinde bulunan Nakkaştepe Millet Bahçesi, boğaz manzarasıyla şehrin içerisinde huzurlu bir bölge sunuyor. Nakkaştepe Millet Bahçesi’nin içerisinde 50 bin metrekarelik mesire alanı, piknik alanları, yürüyüş parkuru, macera parkuru, tenis kortu, zipline gibi çeşitli eğlence ve yaşam alanları da bulunuyor.

Çocuklar İçin Ekstra

13. Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Dünyanın sayılı Uçurtma Müzelerinden biri olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, dünyanın çeşitli yerlerinden ve farklı dönemlere ait 2500 parçalık bir müze. Üsküdar Marmaray durağına oldukça yakın bir konumda olan bu müze, çocuklara rengarenk bir dünya sunuyor.

14. Emaar Akvaryum ve Su Altı Hayvanat Bahçesi

Üsküdar ilçesine bağlı olan Emaar Square Mall içerisinde bulunan Emaar Akvaryum ve Su Altı Hayvanat Bahçesi, çocuklu aileler için eğlenceli bir aktivite sunuyor.

15. Kidzania

Üsküdar ilçesine bağlı bir konumda yer alan Kidzania, çocukların yetişkinlere ait meslekleri deneyimlemeleri için bir ortam sağlıyor. Çeşitli mesleklerin uygulanış biçimlerinin, mekanlarının ve kıyafetlerinin çocuklara uyarlandığı bu mekan, çocuklar için unutulmaz bir deneyim olabilir.

Sapanca Bungalov evlerde tatil keyfi için tıklayınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 4444
WhatsApp Destek! whatsapp
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikaları ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.