17.03.2022 12:05:00

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerede?

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerede?

YAZILI KANYON

 

Ülkemizde hem doğal hem de tarihi önemi bulunan nadir kanyonlardan biri de Yazılı Kanyon’dur. Isparta’nın en değerli tarihsel zenginliklerinden biri olan kanyon yeşilin ve mavinin buluştuğu bir noktadır. Bölge halkı için de oldukça sevilen bir gezi noktası olan kanyon turistik olarak da oldukça yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

 

 

YAZILI KANYON NASIL BİR YER ?

 

Yazılı Kanyon, kendi adını taşıyan milli park içerisindeki geniş bir ormanlık alanın içinde bulunuyor. Etrafı yüksek tepelerle çevrili olan kanyonun derinliği ise yer yer değişiyor. Çevresinde mesire alanı, kaya tırmanışı alanı, yürüyüş parkurları ve yüzme alanı da bulunmakta. Alanı gezerken genel olarak hep orman örtüsü altında bulunuyorsunuz.

 


 

YAZILI KANYON NASIL GEZİLİR?

 

Yazılı Kanyon tabiat parkı girişi ücretlidir. Araç ile giriş ücreti 24 liradır. Şahıs girişi ise 8 liradır. Girişten sonra ilk olarak karşınıza mesire alanı ve işletme gelmektedir. Bu işletmede her türlü yeme içme, üst değiştirme ve lavabo imkanı bulunmaktadır. Eğer bölgede yürüyüş yapacaksanız epey bir mesafe olduğu için işletmeden yanınıza su ve atıştırmalık almanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bu bölgeden sonra parkur ikiye ayrılıyor. Suyun sağından ve solunda gidiş bulunuyor. Solundan olan gidiş yaklaşık 7-8 dakika sonra bir asma köprüyle sağdaki ana yola bağlanıyor. Bu sebeple soldan gidip sağdan dönebilirsiniz. İki kısmın birleştiği noktayı takip edince yazılı kanyonun adının geldiği yazı görebiliyorsunuz. 

 

 

Kaya üzerine el işçiliği ile yazılmış olan yazı da “Hür İnsan Üzerine Bir Şiir” başlıklı bir yazı yer almaktadır. “Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola…” diyerek başlayan şiirin içeriğinde özgür insanı anlatırken bir yandan da mitolojik kişilere yer verir. 

 

 

Yazıtı geçtikten sonra kanyona nazır olarak devam eden yürüyüş rotası ormana doğru girer. Kanyona bağlanan suları izleyerek yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Buradan belirli bir alan sonra artık milli parkın içinden geçip devam eden St. Paul Yolu rotasına bağlanılır. Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Antiochia kentinden başlayıp Aspendos yada Perge’ye bağlanan iki kolu olan kutsal bir yürüyüş rotasıdır burası. Uzunluğu ise yaklaşık 550 kilometredir.

 


 

YAZILI KANYON ÇEVRESİNDEKİ İMKANLAR

 

Yazılı Kanyon içerisinde bulunan işletmenin temel gereksinimleri karşılayan hizmeti dışında bölgede başka bir imkan bulunmuyor. Burada bulunan işletme özellikle ızgara çeşitleri ve alabalık bulunuyor. Oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Konaklama için ise en yakın noktalar Antalya veya Eğirdir bölgesi oluyor. Bölgeye toplu taşıma ile gelmek ise imkansız. 

 

 

YAZILI KANYON’A NASIL GİDİLİR?

 

Yazılı Kanyon için bireysel ulaşım dışında bir toplu taşıma imkanı bulunmuyor. Bölgedeki en iyi ihtimal Isparta Sütçülere giden dolmuşlarla ilçeye ulaşıp oradan da taksilerle kanyona gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek için ise Çandır istikametine doğru devam etmeniz gerekiyor. Kanyonun giriş noktası Yazılı Kanyon Restoran kısmında yer alıyor. Bölgeye tur ile gitmek de mümkün. Özellikle Antalya bölgesine tatile gelen misafirlere bölgesel geziler yapan tur firmaları bulunuyor. Bölgeye havalimanı ile gelmek için ise yakın alternatifler Isparta ve Antalya havalimanı olup ikisi de yaklaşık 1 saat 45 dakika mesafede yer alıyorlar. 

 

 
Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6271
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz